Góry Bystrzyckie Szlak żółty Duszniki Zdrój – Schronisko Pod Muflonem – Szczytna

Szlak żółty Duszniki Zdrój – Szczytna (10,8 km, 3.05/3.10 h)

Przebieg: Duszniki Zdrój – Schronisko Pod Muflonem – Stare Bobrowniki – Nowe Bobrowniki – Szczytna

Trasa zaczyna się na Rynku w Dusznikach Zdrój. Idziemy ul. Mickiewicza, przekraczamy most na Bystrzycy Dusznickiej z rzeźbą św. Jana Nepomucena i wchodzimy na aleję biegnącą przez łąki poborowinowe w stronę zdroju. Readmore..


Wilczyn


Warning: imagecreatefromjpeg() [function.imagecreatefromjpeg]: gd-jpeg, libjpeg: recoverable error: Corrupt JPEG data: 21473 extraneous bytes before marker 0xd9 in /wp-content/plugins/nextcellent-gallery-nextgen-legacy/lib/gd.thumbnail.inc.php on line 179

Warning: imagecreatefromjpeg() [function.imagecreatefromjpeg]: '//wp-content/gallery/wilczyn/wilczyn-kaplica-cmentarna-1.jpg' is not a valid JPEG file in /wp-content/plugins/nextcellent-gallery-nextgen-legacy/lib/gd.thumbnail.inc.php on line 179

wilczyn-kaplica-cmentarna-1.jpg Wieś w gminie Oborniki Śląskie, położona w dolinie Lubniówki w południowej części Wzgórz Trzebnickich, znana także jako Wilczyn Leśny. W okolicy zachowały się kurhany z epoki brązu. Wieś wzmiankowana w 1175 r. w dokumencie Bolesława Wysokiego określającym posiadłości klasztoru w Lubiążu. Do czasów reformacji własność klasztoru. W 1695 r. zbudowano tu drewniany kościół ucieczkowy dla protestantów. Dwór i drewniany kościół ewangelicki zostały zniszczone po wojnie. Znajdują się tu trzy duże stawy rekreacyjne i tor motokrosowy. Readmore..


Wielka Lipa

wielka-lipa-palac-1.jpg Wieś w gminie Oborniki Śląskie, położona przy szosie nr 342 Oborniki Śląskie – Strupina. W okolicy zachowało się wiele kurhanów związanych z kulturą przedłużycką (1450-1200 p.n.e.). Miejscowość wzmiankowana była w 1453 r. i wielokrotnie zmieniała właścicieli. We wsi urodził się w 1785 r. Johann von Diebitsch, znany jako Iwan Dybicz, dowódca rosyjskiej armii i pogromca powstania listopadowego. W 1807 r. wojska napoleońskie zbudowały tu tzw. Drogę Francuską.
Readmore..


Szewce

szewce-kosciol-2.jpg Wieś w gminie Wisznia Mała, położona na południowym przedpolu Wzgórz Trzebnickich, przy linii kolejowej Wrocław – Poznań. Szewce wzmiankowano w 1322 r. jako Szewecz, była to wieś służebna, stąd nazwa pochodząca od mieszkających tu rzemieślników. Niemiecka nazwa brzmiała Schebitz, od XVIII w. Schegitz Mieszkańcy płacili niegdyś daninę dziekanowi kapituły katedralnej we Wrocławiu.

Warto zobaczyć:

Readmore..Oborniki Śląskie

oborniki-slaskie-dom-ul-dworcowa-2.jpg Miasto (8500 mieszkańców) w powiecie trzebnickim, malowniczo położone na południowych stokach Wzgórz Trzebnickich przy linii kolejowej Wrocław – Poznań. Wskutek usytuowania wśród lasów zwane „zielonymi płucami Wrocławia”. Znaleziono tu cmentarzysko kurhanowe i ciałopalne kultury przedłużyckiej z epoki brązu. Wieś wzmiankowana w 1305 r. jako Obora, mieszkańcy zajmowali się hodowlą bydła, stąd pochodzi nazwa. Na początku XIV w. wieś przeszła w ręce księcia oleśnickiego Konrada I. W 1403 r. Readmore..


Bagno

bagno-kosciol-2.jpg Wieś w gminie Oborniki Śląskie, położona we Wzgórzach Trzebnickich. Dawna posiadłość rycerska (własność m.in. Seher-Thossów), zakupiona w 1905 r. przez wrocławskiego browarnika Georga Kisslinga. W latach 20. XX w. na gruntach rozparcelowanego folwarku osiedlono Niemców z Wołynia. Po 1945 r. wieś zasiedlili mieszkańcy okolic Podhajec (ob. Ukraina).

Warto zobaczyć:

Neoromański kościół Wniebowzięcia NMP wzniesiony z cegły w latach 1906-07, na miejscu poprzedniego, sięgającego 1397 r. We wnętrzu znajdują się trzy barokowe obrazy z XVII w. Przed kościołem rosną trzy lipy, z którymi związana jest legenda o pokutnicach, które posadziły drzewa do góry nogami, w związku z tym, że się przyjęły zostały darowane im winy.


W latach 1720-34 rodzina Seher-Thoss wybudowała pałac barokowy, będący obecnie zachodnim skrzydłem założenia. Sień na pocz. XX w. przebudowano na salonik myśliwski. W 1905 r. pałac zakupił wrocławski browarnik Georg Kissling, w 1913 r. dobudował drugą część pałacu, w stylu neobarokowym na planie pięcioboku. Obie części połączono wieżą. W 1930 r. obiekt przeszedł w ręce oo. Salwatorianów, obecnie mieści się tu wyższe seminarium duchowne, w związku z tym Bagno jest wsią z wyższą uczelnią. We wnętrzu refektarz z dekoracją stiukową i barokowe drewniane schody. Wokół rozciąga się rozległy, zabytkowy park angielski ze stawem, drewnianą kaplicą, żeliwną altaną filozofów z 1905 r. , domem ogrodnika z 1910 r., grotą lurdzką z 1932 r. i pomnikiem salwatorianów.Kapliczka z tablicą upamiętniającą pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1944-45.


Domy szachulcowe i z pruskiego muru (nr 12,13,20,33,42), szachulcowa stodoła (nr 3).
Dawna szkoła katolicka (nr 28) i ewangelicka (nr 19).icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Bagno

ładowanie mapy - proszę czekać...

Bagno 51.338397, 16.820868


Zwardoń

zwardon-widok-ogolny.jpg Wieś w gminie Rajcza, położona u stóp Przełęczy Zwardońskiej (675 m) rozdzielającej Beskid Śląski od Żywieckiego. Znajduje się tu przejście kolejowe na Słowację. Wieś powstała jako przysiółek Soli prawdopodobnie w XVII w., wzmiankowana pod koniec XVIII w. jako istniejąca przy bitym trakcie. W XIX w. własność Wielopolskich i Habsburgów. W 1884 r. przeprowadzono tu linię kolejową na szlaku Żywiec – Czadca, co doprowadziło do rozwoju miejscowości, od tej pory samodzielnej wsi. W latach 30. Zwardoń Readmore..Wielka Racza

wielka-racza-schronisko.jpg Szczyt 1236 m, najwyższy w Paśmie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Położony na granicy polsko-słowackiej, stanowi także najwyższy szczyt słowackich Beskidów Kisuckich. Po stronie słowackiej znajduje się rezerwat „Vel’ka Rača” utworzony w 1976 r. na powierzchni 313 ha. Przedmiotem ochrony są w nim naturalny bór świerkowo-jodłowy, piaskowcowe skały i pseudojaskinie. Występują cenne gatunki roślin (goryczka trojeściowa), ze zwierząt cietrzew i ryś. Wierzchołek pokrywa Readmore..1 2 3 7