Jordanów Śląski

jordanow-sl-kosciol-3 Wieś gminna, położona nad Ślęzą, na pograniczu Wzgórz Łagiewnickich i Równiny Wrocławskiej. Osadnictwo sięga tu epoki neolitu, znaleziono wiele pozostałości z epoki brązu i żelaza, II połowie IV tysiąclecia p.n.e. istniała nawet odrębna kultura zwana jordanowską. Wieś lokowano w 1282 r., w 1335 r. istniał kościół. Później część wsi przeszła na własność komandorii kawalerów maltańskich w Tyńcu Wielkim. Reszta w XVIII-XIX w. stanowiła własność hr. von Sandreczky. W 1884 r. Heinrich Traube odkrył w okolicy złoża nefrytu, wówczas jedyne w Europie. W 1898 r. doprowadzono linię Readmore..


Gozdnik (315 m)

gozdnik-szczyt Szczyt 315 m, stanowiący ostatnią kulminację Wzgórz Oleszeńskich, od reszty pasma oddzielony Przełęczą Przemiłowską (285 m). Zbudowany z serpentynitów, na zachodnim zboczu wydobywano je niegdyś w kamieniołomie (projektowany rezerwat). Rosną tu rzadkie paprocie serpentynitowe: zanokcica kończysta, klinowata i murowa. Za czasów niemieckich szczyt nazywał się Winna Góra, nazwę tą po wojnie przeniesiono na sąsiednią kulminację.
Readmore..


Glinica

glinica-kosciol-3 Wieś w gminie Jordanów Śląski, położona w dolinie Olesznej. Znaleziono tu pozostałości kultury ceramiki wstęgowej. Później powstała tu słowiańska wieś owalnicowa, wzmiankowana w 1305 r. Przez wiele lat była własnością komandorii kawalerów maltańskich z Tyńca Wielkiego. Po sekularyzacji w 1810 r. wieś przeszła w ręce prywatne (von Koenigsdorf – 1825, Bahr – 1840). Niedawno powstała tutaj ferma strusi. Readmore..