Mnichowice

mnichowice-kosciol-sw-katarzyny-3
Wieś w gminie Bralin, położona we Wzgórzach Mnichowskich. Od 1220 r. dzięki darowiźnie Henryka Brodatego własność klasztoru augustianów we Wrocławiu na Piasku (stąd nazwa). Darował je wówczas klasztorowi Henryk Brodaty pn. Chosnewe, Chosnow. W 1276 r. Henryk IV Probus zezwolił na lokację wsi na prawie niemieckim. W 1810 r. dobra klasztorne sekularyzowano. W 1936 r. mieszkaniec wsi Antoni Gabriel, zbudował samolot Śląsk, na Readmore..

Bralin

bralin-kosciol-sw-anny-2
Wieś gminna w powiecie kępińskim, położona na Wysoczyźnie Wieruszowskiej, u południowych stóp Wzgórz Ostrzeszowskich, na terenie historycznego Śląska. Przebiega tędy szosa Wrocław – Warszawa i nieczynna linia kolejowa Oleśnica – Kępno. Wzmiankowana prawdopodobnie w 1136 r. w bulli papieża Innocentego II, pewna wzmianka pochodzi z 1288 r. Na pocz. XVI w. Bralin uzyskał prawa miejskie (poświadczone w 1540 r.), Readmore..Baranów

baranow-kosciol-2
Wieś gminna w powiecie kępińskim, położona na Wysoczyźnie Wieruszowskiej, na skrzyżowaniu dróg nr 11 Poznań – Bytom i 39 Kępno – Namysłów. W okolicy odnaleziono ślady osadnictwa z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza oraz dwa grodziska. Osada wzmiankowana ok. 1241 r., jako własność klasztoru benedyktynek w Staniątkach, w latach 1250 – 1329 należał do cysterek z Ołoboku. Prawdopodobnie w XIV w. miejscowości nadano prawa Readmore..


Kępno

kepno-ratusz-2
Miasto powiatowe (14700 mieszkańców) w południowej Wielkopolsce, leży na Wysoczyźnie Wieruszowskiej, nad rzeką Niesobem. Krzyżują się tu drogi krajowe nr 8 Wrocław – Warszawa i nr 11 Bytom – Poznań, istnieje węzeł kolejowy na skrzyżowaniu linii Katowice – Poznań i Oleśnica – Herby Nowe. Linie do Oleśnicy i Namysłowa obecnie są nieczynne. Odkryto tu ślady osadnictwa z epoki brązu (znaleziska na Górze Readmore..


Kawice

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wieś w gminie Prochowice, położona na Wysoczyźnie Średzkiej, przy szosie Wrocław – Lubin. Wzmiankowana na pocz. XIII w., tutejszy folwark posiadał rycerz Sullizanus, syn Keksa. Znajdowały się tu dwa folwarki, w północnej i południowej części wsi, obie części połączyły się w XIX w. W 1820 r. wieś nabył Christian Rother, finansista, minister na dworze króla Fryderyka Wilhelma III. Wpływowa rodzina Rotherów przyczyniła się do rozwoju Readmore..


Szczedrzykowice

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wieś w gminie Prochowice, położona na Wysoczyźnie Średzkiej, przy linii kolejowej Wrocław – Legnica. Założona w XIII w. na prawie niemieckim. W XIV w. znajdował się kościół, szpital i karczma sądowa, która funkcjonowała jeszcze w okresie międzywojennym. W 1844 r. doprowadzono linię kolejową Wrocław – Legnica. W 1876 r. właścicielem majątku był kapitan Gottfried Schneider, posiadający także okoliczne dobra z siedzibą Readmore..