Wielka Pętla Wielkopolski

Wielka Pętla Wielkopolski to wyzwanie skierowane dla miłośników przygody i aktywnego wypoczynku. Tak nazywany jest szlak żeglugi śródlądowej, który obejmuje także dwa inne województwa, lubuskie i kujawsko-pomorskie.

Szlak obejmuje następujące odcinki:

Szlak Dolnej Warty
Kostrzyn nad Odrą- Gorzów Wielkopolski -Santok

Szlak Noteci
Santok – Drezdenko – Krzyż Wielkopolski – Nakło nad Notecią

Droga wodna Kanał Bydgoski-Warta
Nakło nad Notecią – Bydgoszcz – Kruszwica – Konin

Szlak Warty
Konin – Poznań – Santok

Mimo że szlak należy do najciekawszych atrakcji turystycznych regionu, nie jest wcale tak dobrze rozpoznawany w innych częściach naszego kraju. W najbliższych latach powinno to się zmienić, ponieważ szlak jest ciekawy i bez zastanowienia można polecić go każdemu. Zarówno najmłodszym, przebywającym na koloniach i obozach, sportowcom, turystom, jak i pracownikom firm, szukającym dobrej okazji do odpoczynku od codziennych obowiązków. To, co zachwyca podczas poznawania Wielkiej Pętli Wielkopolski to ciekawe widoki z perspektywy rzeki – klimatyczne miasteczka, zróżnicowany krajobraz wśród brzegów, przyroda. Na szlaku znajdują się dwa duże miasta Poznań i Bydgoszcz. W każdym z nich znajdziemy ciekawe atrakcje, zarówno jeśli chodzi o zabytki, imprezy czy sport.

Wielka Pętla Wielkopolski to także mniejsze miasteczka, które przyciągają turystów przyjazną i wesołą atmosferą. Warto zatrzymać się nieco dłużej w Kruszwicy, znanej z legendy o królu Popielu, według której zjadły go myszy. Wiąże się z nią jedna z największych atrakcji turystycznych Kruszwicy – punkt widokowy Mysia Wieża z widokiem na miasto i jezioro Gopło. Natomiast w okolicach Konina położony jest Ślesin, ładny kurort turystyczny. Co roku odbywają się tam Dni Ślesina (koncerty gwiazd, wesołe miasteczko, konkursy), są także dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. W pobliżu położony jest Licheń, gdzie znajduje się słynne Sanktuarium Maryjne.

W sezonie wakacyjnym w tym regionie przebywa wielu turystów. Wzrost popularności turystyki wodnej wpływa na lepsze warunki do jej uprawiania – powstają porty, mariny, przystanie. Na obszarze Wielkiej Pętli Wielkopolski, uczestnicy spływu nie muszą się także martwić o zakwaterowanie – w regionie dobrze rozwinięta jest infrastruktura turystyczna, w tym hotele i ośrodki wypoczynkowe. Coraz więcej obiektów posiada również sale konferencyjne, przez co możliwe jest połączenie szkoleń czy konferencji ze spływem. Z takiej formy wypoczynku korzystają zresztą nie tylko firmy z regionu, ale i innych części kraju.

Na poznanie całego szlaku potrzeba kilkanaście dni, jeśli chcemy poznać zabytki, pozwiedzać miasteczka, itp. – zawsze można jednak wybrać z Wielkiej Pętli Wielkopolski krótsze trasy. Nie tylko w większych miastach znajdują się hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe, także w tych mniejszych można znaleźć „przystań” – zarówno w przenośni, jak i dosłownie. W Koninie zacumowała nawet holenderska barka, która jest teraz atrakcją tamtejszych Bulwarów…


Poniszowice

poniszowice-kosciol-i-dzwonnica-2
Wieś w gminie Rudziniec wzmiankowana w 1223 r. W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w formie Ponussowitz. W okresie hitlerowskiego reżimu w latach 1936-45 nazwę miejscowości zmieniono na całkowicie niemiecką Muldenau/Oberschlesien.
(za Wikipedią)
Readmore..


Pławniowice

plawniowice-palac-9b
Wieś w gminie Rudziniec położona nad Kanałem Gliwickim, w pobliżu autostrady A4. Pierwsza wzmianka o miejscowości Pławniowice pochodzi z 1317 r., druga znajduje się w dokumentach z 1364 r., w których figuruje nazwisko Marcusa de Plawniowitz, jako właściciela okolicznych terenów. W rachunkach dworu króla Władysława Jagiełły z 1393 r. znajduje się wzmianka, że w Pławniowicach znajdowała się warownia obsadzona przez polskie rycerstwo pod dowództwem Piotra Szafrańca herbu Starykoń, dla wzmocnienia której wysłano następnie ekspedycję z Krakowa na początku 1394 r. W 1525 r. dobra Readmore..Ligota Toszecka

ligota-toszecka-widok-2
Wieś w gminie Toszek, położona przy linii kolejowej Strzelce Opolskie – Gliwice. Zgodnie z ówczesnymi prawami osadniczymi słowo: lgota – ulga, oznaczało nową wieś, wolną przez określony czas od podatków. Nazwy tego typu występują na południu Polski i na Morawach. W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Elgotha Goczhalti. Wieś należała do klucza dóbr toszeckich. Na zachodzie od niej znajdują się Readmore..Jezioro Pławniowickie

jezioro-plawniowickie-7
Zbiornik powstał w 1970 r. w wyrobisku po zakończonej eksploatacji piasków podsadzkowych. Nazwa zbiornika pochodzi od wsi Pławniowice i wraz z przyległymi terenami jest ogólnodostępnym miejscem rekreacyjnym. Powierzchnia jeziora wynosi 250 ha i dzieli się na zbiornik duży i mały. Zbiornik jest zasilany przez Potok Toszecki. W jego pobliżu przepływa Kanał Gliwicki. Powierzchnia – 2,6 km², głębokość – 16 m.
(za Wikipedią)
Readmore..


Jezioro Dzierżno Małe

jezioro-dzierzno-male-4
Zbiornik poeksploatacyjny utworzony w 1938 r. przez zalanie wyrobiska popiaskowego w ujściowym odcinku Dramy do Kanału Gliwickiego. Powierzchnia zbiornika wynosi 204 ha. Przy normalnym poziomie piętrzenia (204 m) powierzchnia jego lustra wody wynosi 1,2 km2, pojemność – 10 mln m3, głębokość maksymalna dochodzi do 25 m. Od strony wschodniej i południowej zbiornik jest ograniczony nasypami szlaków komunikacyjnych, od północy i zachodu posiada obwałowania ziemne, a wybrzeża „naturalne” długości 0,45 km występują w południowo-wschodnim jego sektorze. Zbiornik zasilają wody Readmore..
Brzezinka

brzezinka-kosciol-2
Dawna wieś, obecnie dzielnica Gliwic, położona przy szosie do Strzelec Opolskich. Znaleziono tu pozostałości osady z wczesnego okresu żelaza (700–400 p.n.e.). Wieś wzmiankowana była w 1376 r., a w wykazie świętopietrza z 1447 r. kościół. W latach 1550–1719 wieś należała do rodziny Zmeskal, w latach późniejszych często zmieniała właścicieli. Od 2. połowy XVIII w. na granicy z Kozłowem działała kuźnia żelaza, w 1835 r. przekształcona w kuźnię miedzi. Pod koniec XIX w. wielu mieszkańców znalazło zatrudnienie w hutach i fabrykach Łabęd oraz Gliwic, w 1934 r. rozpoczęto budowę nowego osiedla. W latach 1935-1945 wieś nosiła nazwę niemiecką Birkenau O.S Readmore..


Stare Gliwice

stare-gliwice-kaplica
Dawna wieś, obecnie dzielnica Gliwic, położona przy szosie do Strzelec Opolskich. Nazwa Stare Gliwice pojawia się pierwszy raz w dokumencie z 1317 r. Dokumentem tym jest akt notarialny wystawiony przez łabędzkiego proboszcza. Z dokumentu wynika, że Stare Gliwice należały do parafii w Łabędach. W 1670 r. rada miejska Gliwic sprzedała tutejszy folwark hrabiemu Jerzemu Bernardowi von Welczek, który wcześniej w tym samym roku kupił zamek w Łabędach i uczynił z niego główną siedzibę rodu. Rodzina ta była właścicielem wioski do czasów uwłaszczenia chłopów w XIX w., zaś folwarkiem zarządzała aż do 1945 r. W 1885 r. otwarto szkołę powszechną w nowym budynku przy Readmore..


Sośnicowice

sosnicowice-palac-4
Miasto w powiecie gliwickim, położone przy szosie Gliwice – Kędzierzyn-Koźle, od której odchodzi szosa do Rud. Wieś Sośnicowice wzmiankowana w 1305 r., założona prawdopodobnie przez księcia opolskiego Władysława. W 1683 r. ordynat Kozłowski witał tu króla Jana Sobieskiego, zmierzającego na odsiecz Wiednia. W 1919 r. w mieście powstała komórka Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. W czasie III powstania śląskiego w maju 1921 r. Sośnicowice zostały zdobyte przez 3 batalion Jana Woźniczka. Prawa miejskie w latach 1506-1742, 1853-1945 i od 1996 r. (za Wikipedią)
Readmore..


Rezerwat Las Dąbrowa

rezerwat-dabrowa-tablica-1
Rezerwat utworzony 25 lipca 2008 r., położony na terenie gmin Gliwice i Sośnicowice obszar lasu o powierzchni 76,63 ha, wchodzący w skład Nadleśnictwa Rudziniec. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych, przyrodniczych, dydaktycznych i krajobrazowych różnogatunkowych drzewostanów grądowo–łęgowych wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory. To enklawa leśna o charakterze zbliżonym do naturalnego, porastająca pagórkowaty teren z licznymi potokami, oczkami wodnymi oraz wilgotnymi łąkami. Ochroną rezerwatową objęto pięć zespołów leśnych: olsu porzeczkowego, łęgu jesionowo-olszowego, podgórskiego łęgu Readmore..


Łany Wielkie

lany-wielkie-kapliczka
Wieś w gminie Sośnicowice. Nazwa pochodzi od średniowiecznej jednostki miary łana frankońskiego inaczej nazywanego łanem wielkim. Pierwsze wzmianki pod koniec XIII w. W 1920 r. powstał chór „Słowik”. Szkoła funkcjonowała od 1851 r., a w 1898 r. otrzymała nowy budynek. Uczęszczały do niej dzieci z Polskiej Wsi i Łan Wielkich, które do tej pory uczyły się w szkole w Sośnicowicach. W 1936 r. Łany Wielkie w ramach akcji zniemczania polsko brzmiących nazw zmieniły nazwę na Wieshuben.
Readmore..


Kozłów

kozlow-kosciol-5
Wieś w gminie Sośnicowice, położona w pobliżu autostrady A4. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1279 r. Kozłów wymieniony jest wtedy jako dość duża wieś kościelna, należąca do Jakuba, biskupa w Nysie. Do wsi należą kolonie Karnowiec i Podlesie, dawne folwarki majątku ziemskiego. W XV w., tuż po zwycięstwie Jagiełły pod Grunwaldem, wieś wraz z okolicą w drodze zamiany przekształcona została w dobra rycerskie. Na nowych dobrach osadził on w porozumieniu z księciem opolskim, Henrykiem, śląskiego woja, który wsławił się w walce z Krzyżakami. Zgodnie z ówczesną tradycją, od nadanej mu Readmore..


Makoszowy

makoszowy-kopalnia-2
Dawna wieś, obecnie dzielnica Zabrza, położona nad Kłodnicą, przy autostradzie A4, szosie Zabrze – Knurów i towarowej linii kolejowej Gliwice – Katowice Ligota, od której odchodzi linia do Gierałtowic. Do połowy XIX w. osada zamieszkiwana była głównie przez ludność rolniczą. Dopiero w 2. połowie XIX w., w związku z tworzeniem się Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Makoszowy zaczęły nabierać charakteru przemysłowego, a zwłaszcza górniczego. W 1904 r. doprowadzono linię kolejową Gliwice – Ligota. W Makoszowach znajduje się wybudowana w 1906 r. kopalnia węgla Readmore..


Wczasy w Kołobrzegu

Wyjazd nad morze wyglądać może przeróżnie. Jedni są zwolennikami jeżdżenia w to samo miejsce przez szereg lat. Dla innych taki sposób spędzania wakacji wydaje się nudny, dlatego na każdy urlop starają się jechać gdzie indziej. Jakie miejscowości cieszą się największą popularnością wśród polskich wczasowiczów? Bez wątpienia jednym z czołowych miejsc jest Kołobrzeg. To miasto, które oferuje turystom wiele różnego typu atrakcji. Począwszy od najważniejszego – morza, poprzez piękne leśne okolice, aż po rozrywki różnego typu, takie chociażby jak kina czy różnego typu imprezy cykliczne, organizowane tam z powodzeniem od wielu lat.
Komu szczególnie przypadną do gustu wczasy w Kołobrzegu? Przede wszystkim takim osobom, które lubią, kiedy wokół nich coś się dzieje. Kiedy nie chcą każdego dnia spędzać dokładnie tak samo, ale mieć możliwość – jeśli pewnego dnia nie będzie im się chciało iść na plażę – skorzystania z wielu atrakcji oferowanych przez daną miejscowość nadmorską. Kołobrzeg świetnie spełnia taką rolę. Nadaje się zarówno dla tych, którzy preferują plażowanie dosłownie rozumiane, jak i dla tych, którzy pragną codziennie poznać coś nowego, iść w miejsce, w którym jeszcze nie byli. Kołobrzeg jest duży, dlatego też można sobie na to pozwolić. I, co więcej, jest też bardzo stary – prawa miejskie otrzymał już w XIII wieku. Co za tym idzie, zwiedzać go można również pod kątem historycznym. Moc atrakcji przyciąga i sprawia, że wczasowicze lubią wracać do Kołobrzegu w kolejnych latach.

Dla tych którzy planują spędzić tegoroczne wakacje nad morzem, mogę polecić noclegi Kołobrzeg w serwisie e-wczasy. Kilka wyjazdów spędzonych z rodziną a zorganizowanych właśnie przez ten portal pozwala mi na specjalną rekomendację.


Piękna Pogorzelica

Pogorzelica to jedna z niezliczonych nadmorskich miejscowości. Jest ona umiejscowiona w województwie zachodniopomorskim (powiat gryficki). To niewielka miejscowość, do której w okresie wakacyjnym przybywają turyści z całego kraju. Jako miejsce spokojne (jest to wieś a nie miasto) a jednocześnie nie znajdujące się w dużym oddaleniu od innych siedzib ludzkich wydaje się idealnym miejscem na wypoczynek.

Okazuje się jednak, że liczba ludności w tym miejscu nie jest jedyną przyczyną, która zachęca do spędzenia tam wolnego czasu. Oczywiście można również wspomnieć o pięknych piaszczystych plażach, które z niewiadomych powodów nie są aż tak zanieczyszczone jak to często się zdarza w innych nadmorskich rejonach, można powiedzieć o ludziach, którzy są dla siebie bardzo mili (podobną mentalność mają ludzie którzy zamiast morza zwykle preferują góry). Jednak aspektem, który często umyka dużej ilości turystów jest fauna i flora. Miejscowość Pogorzelica jest otoczona przez sosnowy las. Zaś w owym lesie natknąć się możemy na bory bagienne czy starodrzewy. Ponadto tak jak wszędzie tak i tutaj w drodze na plażę można cieszyć się świeżymi jagodami, które z pewnością umilą podróż. Unikalną roślinność możemy znaleźć również na wydmach. Być może właśnie Pogorzelica jest tak bardzo lubianą miejscowością. Okazuje się, że z chęcią odwiedzają ją w okresie wakacyjnym nie tylko średnio usytuowani turyści ale i osoby zamożne, a nawet celebryci, którym ta okolica po prostu bardzo przypadła do gustu.

Pogorzelica, chociaż z pozoru niczym się nie różni się od setek innych nadmorskich miejscowości, z pewnością ma w sobie coś wyjątkowego. Trudno stwierdzić czy ta wyjątkowość wynika z pięknych lasów czy z czystej plaży. Faktem jednak jest to, że z roku na rok coraz to więcej osób przekonuje się do tego miejsca i istnieje możliwość że przez rosnącą liczbę turystów wkrótce straci swój kameralny klimat. Póki co, gorąco zachęcamy do spędzenia wakacji lub urlopu w innym okresie roku właśnie w Pogorzelicy.


Polska apartamentami stoi

Budynki mieszkalne w Polsce od wielu lat przechodzą widoczną metamorfozę. Czasy wieżowców z wielkiej płyty minęły bezpowrotnie, zastąpione nowoczesnymi, w pełni funkcjonalnymi apartamentowcami, które w niczym nie ustępują europejskim i światowym standardom. Nowo budowane apartamenty Gdańsk zachwycają architekturą i trudno doszukiwać się w ich konstrukcji nawiązań do przeszłości. Dziś słowo „apartament” świadczy o prestiżu inwestycji. Przecież każdy z nas woli mieszkać w apartamencie niż w mieszkaniu. Lecz czy istnieje znaczna różnica między nimi? Czy rzeczywiście apartamentowce gwarantują wyższą jakość życia? Czy różnicę stanowi tylko i wyłącznie nazwa? Z założenia apartament ma gwarantować nabywcy dużo lepszy komfort. Do budowy apartamentowca wykorzystywane są droższe i atrakcyjniejsze materiały wykończeniowe. Przynajmniej tak powinno być z założenia. Czasami jednak można odnieść wrażenie, że nowoczesne bloki mieszkalne, stawiane przez większość rodzimych deweloperów i apartamentowce, niewiele się między sobą różnią. W końcu „apartament” w języku angielskim oznacza właśnie mieszkanie. Oczywiście porównując bloki sprzed kilku dekad do apartamentowców stawianych współcześnie, nie sposób nie zauważyć dość istotnych różnić. Stare budownictwo oferowało często wykończeniową fuszerkę, ciasne pomieszczenia, zdarzały się również „ślepe” kuchnie, odpadające klepki i nieszczelne okna. Tak było kiedyś. Dziś żaden szanujący się deweloper nie może pozwolić sobie na tego typu wpadki. Grozi to natychmiastowym „wyparciem” z rynku przez fachowców z prawdziwego zdarzenia. Lecz na dobrą sprawę nikt tak do końca nie sprecyzował znaczenia słowa apartament, nikt też w związku z tym nie potrafi jednoznacznie określić jego wyższości nad tradycyjnym mieszkaniem. Z założenia apartament powinien różnić się trzema podstawowymi kwestiami: rozkładem, proporcjami oraz wysokością. Te najdroższe, swym kształtem powinny przypominać prostokąt oraz być wysokie na 275 cm. W apartamencie z prawdziwego zdarzenia nic nie powinno być również przypadkowe. Odpowiednie oświetlenie, wielkość przekraczająca 100m2, uwzględnienie stron świata podczas budowy… często jednak apartament pozostaje jednak typowym chwytem reklamowym dewelopera, który szuka skutecznych sposobów na zdobycie potencjalnego klienta.


Zabrze

zabrze-poczta-1
Miasto na prawach powiatu w województwie śląskim (180 tys. mieszkańców), położone w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, przy autostradzie A4 Wrocław – Kraków, szosie Gliwice – Bytom oraz przy linii kolejowej Wrocław – Katowice – Kraków.
Wzmiankowane w latach 1295–1305 (Sadbre sive Cunczindorf, gdzie Sadbre interpretowane jest jako miejsce za debrami) w Liber fundationis episcopatus Wratislawiensis (Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego). W 1570 r. właścicielem Zabrza został czeski szlachcic Szambor Dluhomil, który po zagarnięciu części ziemi Readmore..


Zakopane to jednak przede wszystkim góry

Zakopane to miejsce, które nierozłącznie kojarzy się z zimowymi sportami, skokami narciarskimi i Krupówkami. Dlatego najczęściej miłośnicy gór omijają je szerokim łukiem twierdząc, że Zakopane to nie góry, to miasto i na dodatek mało ciekawe. Faktycznie, dla miłośników pieszych wycieczek miasto samo w sobie nie spełni oczekiwań, ale dla kogoś, kto chce mieszkać w pięknym mieście, niekwestionowanej od lat zimowej stolicy Polski, podziwiać piękne zabytkowe budynki na Krupówkach, a jednocześnie chodzić po górach, jest to miejsce wręcz wymarzone. Wszak to od Zakopanego wychodzi bardzo wiele szlaków turystycznych. To punkt wyjściowy dla pieszych wędrówek w Tatry i Pogórze Spisko-Gubałowskie. Każdy znajdzie szlak, który będzie mu odpowiadał pod względem oferowanych widoków i trudności trasy. Dla tych, którzy lubią dużo chodzić, są szlaki dalekobieżne, oznaczone kolorem niebieskim. Wśród nich jest okrężna droga z Zakopanego, przez Buforowy Wierch na Gubałówkę, ale również trasa z Zakopanego, przez Kalatówki, Schronisko PTTK na Hali Kondratowej, potem przez Kondracką Przełęcz i na Giewont. Dla miłośników bliższych wycieczek godna polecenie jest bardzo łatwa, ponieważ w większości idąca prostym szlakiem, piękna pod względem widokowym, Droga pod Reglami, którą dodatkowo można podczas wędrówki regulować pod względem długości, skracając ją zgodnie z zapotrzebowaniem. Są również trasy prowadzące do ciekawych miejsc, typowo dojściowe, jak na przykład trasa prowadząca do klasztoru Albertynek na Kalatówkach. Ich różnorodność pozwala na wybranie się w góry o dowolnej porze dnia i roku, oczywiście będąc dobrze do takiej wyprawy przygotowanym. Zakopane to bowiem Tatry, a więc nietrudno o nagłe zmiany pogody. Jeżeli ktoś czuje się przekonany i chce zobaczyć piękno Tatr, jednocześnie zachwycając się pięknym, pełnym historii miastem, powinien jak najszybciej w wyszukiwarkę wpisać Zakopane noclegi, rezerwować pobyt i cieszyć się chwilą wytchnienia.


Gliwice

gliwice-rynek-ratusz-1
Miasto na prawach powiatu w województwie śląskim (187 tys. mieszkańców), położone na zachodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, przy skrzyżowaniu autostrad A4 Wrocław – Kraków i A1 Ostrawa – Pyrzowice oraz przy linii kolejowej Wrocław – Katowice – Kraków.
Pierwsza wzmianka o mieście Gliwice pochodzi z 1276 r. Miasto powstało na przecięciu się ówczesnych szlaków handlowych z Krakowa do Wrocławia oraz z Węgier i Moraw dalej na północ. Ziemia gliwicka leżała w obrębie księstwa opolsko-raciborskiego. W 1289 r. stała się odrębnym księstwem, które jako lenno przeszło pod panowanie Wacława II Czeskiego. W 1430 r. miasto Readmore..


Szczejkowice

szczejkowice-kaplica-1
Wieś w gminie Czerwionka-Leszczyny, położona przy szosie Czerwionka-Leszczyny – Żory i linii kolejowej Rybnik – Żory. Zamieszkiwana głównie przez wypalaczy węgla drzewnego. Pierwszy dokument dotyczący Szczejkowic pochodzi z 25 maja 1223 r. i mówi o zobowiązaniach chłopów na rzecz klasztoru Norbertanek w Rybniku. Po przeniesieniu w 1228 r. klasztoru do Czarnowąsów osada wróciła pod bezpośrednie zwierzchnictwo książąt opolsko-raciborskich. W latach 1532-1788 Szczejkowice znajdowały się w granicach rybnickiego państwa stanowego. Później stały się własnością skarbu pruskiego. W czasie II wojny światowej od stycznia do marca 1945 r. między Readmore..


Rybnik

rybnik-kosciol-mb-bolesnej-1
Miasto na prawach powiatu (141 tys. mieszkańców) w województwie śląskim, położone przy szosach Gliwice – Wodzisław Śl. i Racibórz – Żory, oraz liniach kolejowych Chałupki – Katowice i Nędza – Rybnik – Żory. Największy ośrodek aglomeracji rybnickiej i Rybnickiego Okręgu Węglowego.
W średniowieczu Rybnik był osadą rybacką, leżącą na ważnym szlaku handlowym w księstwie raciborskim. Prawa miejskie od XIII/XIV w. Rybnik do 1336 r. był pod władaniem Piastów. W latach 1336-1521 miastem rządzili czescy Przemyślidzi. W XV w. z powodu Readmore..
Ligota – Ligocka Kuźnia

ligota-kosciol-sw-warzynca-3
Dawna wieś, obecnie dzielnica Rybnika, położona przy szosie Rybnik – Żory. Ligota do XVIII w. była osadą rolniczą. Jej nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od słowa „Lgota” czyli wolnizna. W 1740 r. założone zostały tutaj dwa pierwsze piece hutnicze przez Franciszka Karola Węgierskiego. W latach 1821-22 wybudowano nowoczesną hutę z młotami napędzanymi przez wodę z rzeki Ruda, której koryto zostało przesunięte specjalnie do tego celu. Pod k. XIX w. w wyniku nieopłacalnej działalności huta została zamknięta. W czasie drugiej wojny światowej pozostałości po hucie zostały zburzone Readmore..


Gotartowice

gotartowice-wiadukt
Dawna wieś, obecnie dzielnica Rybnika, położona przy szosie i linii kolejowej Rybnik – Żory, biegnie tędy też kolej piaskowa Kotlarnia – Boguszowice. Wzmiankowana w kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis, spisanej w latach 1295-1305 jako Gothartovitz. Miejscowość była wtedy osobną wsią założoną na prawie polskim. Nazwa osady wywodzi się od imienia Gothard. W dokumencie księcia Przemysława na Raciborzu występuje w l. 1290-93, rycerz Gothard nazwany w 1291 r. chorążym księcia (prawdopodobny założyciel Gotartowic). Do 1540 r. należały Readmore..