Udanin

udanin-kosciol-ewangelicki-2
Wieś gminna w powiecie średzkim, położona przy nieczynnej linii kolejowej Malczyce – Strzegom. Pierwotną nazwą wsi był „Uganin”, a następnie „Gabersdorf”. W latach 1458-71 właścicielem wsi był Dipprand von Reibnitz. Jego następcą został Joachim von Landskron, później właścicielem został Otto Friedrich von Landskron. W XVII w. miejscowość zostaje podzielona na dolny i górny Udanin. W XVIII w. ponownie Udanin stanowi całość. Od 1688 do 1795 r. majątek Udanin należał do rodziny von Pannwitz. Readmore..



Siedlimowice

siedlimowice-ruiny-palacu-1
Wieś w gminie Żarów. Wieś wzmiankowana w XIV w. jako posiadłość rycerska rodziny von Poseritz. Od 1325 r. w rękach znanego śląskiego rodu von Seidlitz. Przez cztery następne stulecia posiadłość kilkakrotnie zmieniała właścicieli, wśród których były znane śląskie rody jak von Tschirnhaus i von Pückler-Branitz. Ostatnio (do 1945 r.) wieś należała do rodziny Kornów, którzy nabyli ją w 1867 r. od Pücklerów. Według urzędowych ksiąg w 1936 r. majątek liczył 275,5 ha, były tu młyny (wodny i parowy). Readmore..


Pyszczyn

pyszczyn-palac-1
Wieś w gminie Żarów. Wzmiankowana w 1339 r. Już w XIII w. istniał we wsi zamek, który do 1277 r. należał do księcia wrocławskiego. W tym samym roku znalazł się w księstwie legnickim. W 1339 r. książę Bolko II podarował wieś Johannowi von Tschirn, którego potomkowie byli właścicielami do 1520 r. W tym czasie, przed 1365 r. istniał tu mały dwór obronny. W latach 1520-1725 Pyszczyn należał do rodziny von Reichenbach. Następnie, w 1727 r. biskup Ludwik Franciszek Neuburski wydzierżawił majątek Heinrichowi Gottfriedowi baronowi von Spaetgen. Readmore..











Jarosław

jaroslaw-kosciol-2
Wieś w gminie Udanin, położona przy węźle na autostradzie A4. Najstarszym zachowanym zapisem nazwy wsi jest Luzoboc z 1202 r., który występuje ponownie jako Lusoboc w 1260 r., co wskazuje na nazwę topograficzną „Łysobok” – zbocze gołe i nie zalesione. Równolegle pojawiają się formy Jarozlaw (1218) i Yeseritz (1318), a także niemiecka Jerslendorff (1218), które okazuje się najbardziej trwała i w różnych formach (Jerschendorf 1345, Jerlandsdorff 1543, Jascchendorff 1666, Jaerschendorf 1795) przetrwała w użyciu do 1945 r.
Readmore..



Gościsław

goscislaw-kosciol-2
Wieś w gminie Udanin. W dokumentach wieś wzmiankowana po raz pierwszy jako Gostizlauia w 1189 r., w 1268 r. lokowana na prawie niemieckim przez Sobiesława (Sobezlaus) syna Brebimila. W 1292 r. Gościsław wraz z patronatem nad miejscowym kościołem znalazł się w posiadaniu klasztoru cystersów w Krzeszowie. Dobra ziemskie w Gościsławiu cystersi posiadali do sekularyzacji majątków klasztornych w 1810 r. Po sekularyzacji zakonu cystersów, posiadane przez nich dobra ziemskie w Gościsławiu zostały przejęte w roku 1812 r. przez państwo pruskie, a następnie w tymże roku zakupione przez Luise von Röhl. Readmore..











Rusko

rusko-kosciol-2
Wieś w gminie Strzegom. Wzmiankowana w 1149 r. Istniał tu najstarszy na Dolnym Śląsku wiatrak z 1580 r. W latach 1845-48 działała tu kopalnia węgla brunatnego. W 1895 r. wieś miała 53 domy mieszkalne i liczyła 587 mieszkańców. W 1933 r. wieś miała 71 domów mieszkalnych i liczyła 701 mieszkańców. W latach 50. i 60. XX wieku we wsi zlokalizowany był obóz pracy przymusowej, w którym przetrzymywani byli więźniowie (m.in. polityczni) wykorzystywani do pracy przy wydobyciu gliny niezbędnej do produkcji materiałów ogniotrwałych w Readmore..
















Granowice

granowice-kosciol-1
Wieś w gminie Wądroże Wielkie. Wieś powstała na terenie wcześniejszego osadnictwa (z okresu kultury grobów jamowych) u podnóża Wzgórz Granowickich, blisko źródeł Chotli. Wzmiankowana w 1218 r. jako Preduchno, a w 1305 r. jako Granowitz. Późniejsze nazwy Crenovicz, Grenewicz, Granowicz, Grenevitz, Gronowitz, Graenowitz były modyfikacjami tej ostatniej, świadczącymi o słowiańskim pochodzeniu wsi. W 1816 r. oprócz Gränowitz wieś nazywano również Grändorf. W latach 1947–96 wieś nosiła nazwę Granowiec. Readmore..








Bartoszówek

bartoszowek-palac-wieza
Wieś w gminie Strzegom, położona przy szosie Malczyce – Strzegom. Wzmiankowana na pocz. XIV w. Od 1711 r. własność von Richthofenów, w k. XVIII w. przez wieś poprowadzono Węglową Drogę. Z Bartoszówka pochodził Wolfram von Richthofen, as lotnictwa niemieckiego podczas I wojny światowej, jeden z najbardziej brutalnych dowódców hitlerowskiej Luftwaffe, odpowiedzialny za zbombardowanie Guerniki.
Readmore..





Malczyce

malczyce-stacja-wieza-cisnien-2
Wieś gminna w powiecie średzkim, położona nad Odrą, przy linii kolejowej Wrocław – Legnica. Wzmiankowana w 1202 r. jako własność księcia Henryka I. W 1245 r. nadano ją klasztorowi cystersów w Lubiążu. Istniał tu ośrodek piwowarstwa, w 1267 r. wzmiankowano przeprawę przez Odrę. Wieś zniszczona w czasie wojny 30-letniej, w 1700 r. przeszła na własność rodu von Gastenau a potem von Uechtritz. Malczyce były ośrodkiem handlu solą i węglem, w 1742 r. powstał tu jeden z największych w Prusach skład węgla, w 1790 r. zakończono budowę drogi węglowej łączącej Malczyce z Wałbrzychem. W 1825 r. powstała szkoła, w 1844 r. doprowadzono linię kolejową Wrocław – Legnica. W 1897 r. otwarto dużą cukrownię, rok później powstał port na Odrze z własną bocznicą kolejową. W 1911 r. uruchomiono zakład Śląska Celuloza i Fabryki Papieru. Od 1925 r. Malczyce mimo braku praw miejskich posiadały burmistrza. 8 lutego 1945 r. Malczyce zostały zajęte przez Armię Czerwoną, w czasie walk uległy znacznemu zniszczeniu.
Readmore..


Kwietno

kwietno-kosciol-1
Wieś w gminie Malczyce, położona przy szosie Malczyce – Strzegom. Wzmiankowana w 1355 r., wzniesiony prawdopodobnie w XV w. kościół w 1524 r. przeszedł na własność ewangelików. W 1770 r. przeprowadzono tędy Drogę Węglową z Wałbrzycha do portu w Malczycach. W 1813 r. wojska napoleońskie podpaliły kościół ewangelicki, odbudowany w 1820 r. Pod koniec XIX w. miejscowe dobra należały do von Scheiblerów, którzy wybudowali tu okazały pałac. W nocy z 5 na 6 kwietnia 1945 r. nocowały tu oddziały II Armii Wojska Polskiego, co upamiętnia niewielki pomnik koło kościoła.
Readmore..





Ostrzeszów

ostrzeszow-wieza-cisnien-1
Miasto powiatowe (14 659 mieszkańców) w województwie wielkopolskim, położone przy szosie i linii kolejowej Ostrów Wlkp. – Kępno. Pierwsza wzmianka o Ostrzeszowie pochodzi z 1283 r. Było to miasto królewskie na szlaku handlowym Wrocław–Kalisz–Toruń. Prawa miejskie otrzymał w latach 1244-79. W XIV w. wzniesiono zamek i otoczono miasto murami. W XVI-XVIII w. Ostrzeszów było starostwem grodowym, siedzibą powiatu i sądów ziemskich. Readmore..


Bystrzyca Kłodzka

bystrzyca-ul-florianska-widok-1
Miasto (10 652 mieszkańców) w powiecie kłodzkim, położone nad Nysą Kłodzką, przy szosie i linii kolejowej Kłodzko – Międzylesie. W XI w. osada czeska, na miejscu lub obok której rycerz Havel (Gaweł) z Lemberka założył w XIII w. miejscowość dla kolonistów niemieckich o nazwie Hawelswerde („Kępa Gawłowa”). W 1319 r. występuje już ona jako miasto. W 1429 r. zdobyte i zniszczone przez husytów. Po wojen husyckich ponowny rozwój miasta. W czasie wojny Macieja Korwina z Jerzym z Podiebradów o koronę czeską w 1469 r. miasto Readmore..


Snowtrex.pl

Jak mówi stare przysłowie „sport to zdrowie”. Obserwując stoki narciarskie, zarówno polskie jak i zagraniczne, można dojść do wniosku, że coraz więcej ludzi zaczyna sobie zdawać z tego sprawę. Z roku na rok rośnie liczba osób rozpoczynających naukę jazdy na nartach czy snowboardzie. Jednym z lepszych miejsc do tego na pewno są wspaniałe tereny Austrii, gdzie znajdują się najlepsze na świecie ośrodki narciarskie otoczone majestatycznymi widokami górskimi. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj zjeżdżają najwięksi fani białego szaleństwa.

Karyntia to przede wszystkie skąpane w słońcu i idealnie naśnieżone trasy narciarskie, gdzie perfekcyjne warunki do jazdy umilają czas aż do późnej wiosny. W tym regionie znajdują się jedne z piękniejszych partii Alp, pomiędzy którymi rozsiane są stoki umożliwiające spędzenie niezapomnianego i aktywnego urlopu. Wyjątkowo ciekawie przedstawiają się oferty szkół narciarskich w Karyntii. Otóż bardzo często ich właściciele przyciągają turystów zapewniając naukę jazdy na nartach czy desce w zaledwie 3 dni.

Kursy tego typu obowiązują od 6 stycznia do końca sezonu i obejmują dorosłych oraz dzieci od 6-tego roku życia. Całość to łącznie 7,5 godz. treningu za 129 Euro, po których w razie braku efektów możliwy jest zwrot zainwestowanych pieniędzy. Chętni do skorzystania z takiego szkolenia otrzymają specjalny voucher, który co ważne obowiązuje nie tylko w miejscu zamieszkania, ale w dowolnej szkółce. Cały proces nauki jest zwieńczony przyznaniem dyplomu i upominku.

Tereny gdzie położone są stoki to wyjątkowo malownicza południowa strona Alp, a trasy bez problemu spełnią wymagania rodzinnych wycieczek z dziećmi oraz bardziej wprawionych narciarzy. Ci pierwsi odnajdą mnóstwo łatwych zjazdów, gdzie można doszlifować swoje umiejętności. Na drugich natomiast czekają wymagające trasy, z których każda stanowi pewne wyzwanie. Wspomniany wyżej kurs ma na celu szerzenie miłości do sportów zimowych, a po jego ukończeniu można bez problemu poruszać się po niebieskich – najłatwiejszych szlakach.

Ogromne zainteresowanie nauką jazdy sprawiło, że coraz praktycznie wszystkie biuro turystyczne specjalizujące się w zimowych wycieczkach posiadają w swojej ofercie wyjazdy do w tereny Karyntii. Przykładowo Snowtrex http://www.snowtrex.pl razem ze swoją propozycją urlopu w tym regionie stanowi jedną z ciekawszych opcji dostępnych aktualnie na rynku. Wyprawa tego typu pozwoli na odpoczynek od obowiązków dnia codziennego, ale jednocześnie pozwoli na rozruszanie zastałego ciała, a jak wiadomo ruch to zdrowie.


Turystyka z Travelin – wiesz więcej

Serwis turystyczny „Travelin” stworzony został z myślą o wszystkich tych, których pasją są podróże. Naszym celem było zebranie w jednym miejscu wszystkich informacji, które ułatwią planowanie wycieczek, tak, by były niezapomnianą przygodą.

Na portalu znaleźć można szczegółowe, praktyczne informacje na temat miast i państw z całego świata wraz z opisami najważniejszych atrakcji turystycznych, a także bogatą galerię zdjęć, będących inspiracją w tworzeniu listy miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Adresy placówek konsularnych w poszczególnych krajach, obowiązkowe dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać, najdogodniejsza waluta czy obecność bankomatów to tylko niektóre z rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, by podróżować komfortowo i bez nerwów.

Dział newsów to zbiór najświeższych informacji ze świata turystyki, które szczególnie zainteresują osoby lubiące być na bieżąco. To tutaj znaleźć można wiadomości o nowych połączeniach lotniczych, promocjach oraz zbliżających się festiwalach i imprezach, które warto odwiedzić.

Serwis ułatwia planowanie podróży – szeroka oferta przewodników turystycznych, a także bezpośrednia możliwość rezerwacji biletów i miejsc noclegowych sprawia, że nie trzeba już szukać ich na innych stronach.

Tym, co sprawia, że „Travelin”jest miejscem wyjątkowym są jego użytkownicy. Możliwość dodawania własnych relacji z podróży oraz zdjęć pozwala dzielić się swoimi przygodami oraz doświadczeniem, które jest na wagę złota. „Travelin” to także miejsce, w którym spotykają się osoby o podobnych zainteresowaniach, pole do dyskusji na tematy związane ze zwiedzaniem tych bliskich, jak i dalekich zakątków świata oraz wymiany opinii.

Na stronie znaleźć można również szereg ciekawostek geograficznych oraz rankingów, które są świetnym urozmaiceniem oczywistych informacji – pozwalają poszerzyć wiedzę oraz są rozrywką samą w sobie.

„Travelin” skierowany jest zarówno do osób, którym podróżowanie weszło już w krew, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z odkrywaniem tajemnic świata.


Bardo

bardo-most-zabytkowy-3
Miasto (2 794 mieszkańców) w powiecie ząbkowickim, położone nad Nysą Kłodzką, przy szosie i linii kolejowej Wrocław – Kłodzko. Założone w X w. jako gród obronny w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej. Gród wymieniony był po raz pierwszy przez kronikarza Kosmasa pod 1096 r. jako zniszczony przez czeskiego ks. Brzetysława II. O polskości tego terenu świadczy fakt, że kasztelanami bardzkimi byli wyłącznie rycerze polscy (Sobiesław w 1203 r., Dzierżko-Peregryn w 1223 r., Bogusław Jarosławowic w 1261 r., Jan syn Żerzucha w 1269 r., Jarosław Mroczkowic z Owiesna w 1283 r.), a Readmore..





Wilczków

wilczkow-6
Wieś w gminie Malczyce wzmiankowana w 1251 r., kościół istniał w 1350 r. W XV w. należała do von Zeidlitzów, od XVI w. jej właściciele często się zmieniali. W 1770 r. zakończono tu budowę ostatniego etapu drogi węglowej łączącej Malczyce ze Strzegomiem. W latach 1905-45 majątek należał do rodziny von Wentzel. W 1910 r. wybudowano szkołę ewangelicką. W czasie wielkiego kryzysu w 1931 r. większość majątku została rozparcelowana między osadników z Oldenburgii, Brandenburgii i Meklemburgii. Pod koniec 2. wojny światowej pałac był schronieniem dla części ministerstw z Berlina, w 1945 r. wysadzono go w powietrze.
Readmore..


















Chomiąża

chomiaza-kosciol-2
Wieś w gminie Malczyce. Znaleziono tu ślady cmentarzyska kultury łużyckiej (1200-400 p.n.e.) oraz z okresu halsztackiego. Wieś wzmiankowana w 1175 r. Nazwa miejscowości prawdopodobnie ma związek ze słowem chom, oznaczającym gniot, przycisk lub obrączkę na głowie do noszenia ciężarów. Od 1224 r. własność klasztoru w Trzebnicy (w latach 1320-37 w Lubiążu). W latach 1522-1654 kościół znajdował się w ręku ewangelików.
Readmore..






Rudziniec

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wieś gminna w powiecie gliwickim, położona przy linii kolejowej Kędzierzyn-Koźle – Gliwice. Wieś wzmiankowana w 1305 r. jako Rudno Małe. Na terenie wsi znaleziono kilka toporków z okresu neolitu. Przed II wojną światową nosiła nazwę Rudzinitz (od 1936 r. Rudgershagen). W 2. poł. XIX w. w miejscu tartaku powstała nad kanałem Kłodnickim huta stali Pielahütte (Huta Piła). W ostatnich dniach III powstania śląskiego w Rudzińcu mieścił się sztab wojsk powstańczych.
(za Wikipedią)
Readmore..




Hošťálkovice

hostalkovice-kosciol-1
Dawna wieś, obecnie część Ostrawy, położona w widłach Opawy i Odry. Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości jest przedmiotem sporów wśród historyków. Większość historyków przytacza tu 1434 r., kiedy to rycerz Mikuláš (Mikołaj) Zajíček kupił wieś Marcinów. W 1502 r. jego synowie Lacek i Václav sprzedali Hoszczalkowice Jindřichovi z Děhylova. Od 1536 r. do 1809 r. wieś była częścią państwa hluczyńskiego. Po przegranych przez Habsburgów wojnach śląskich znalazła się w granicach Prus. 4 lutego 1920 r. została przyłączone do Readmore..


Hlučín

hlucin-rynek-4
Miasto położone przy szosie Opawa – Ostrawa i linii kolejowej z Opawy, stolica tzw. Śląska Hulczyńskiego. Założone przez Przemysła Ottokara II w 1256 r. Należało do księstwa raciborskiego, od 1742 r. wraz z niemal całym Śląskiem do Prus, od 1816 r. w powiecie raciborskim prowincji śląskiej Prus. 10 stycznia 1920 r. z mocy traktatu wersalskiego wraz z kraikiem hulczyńskim przyłączone do Czechosłowacji. Po trakcie monachijskim na powrót znalazło się w Niemczech do 1945 r.
(za Wikipedią)
Readmore..



Toszek

toszek-zamek-wieza-1
Miasto (3 633 mieszkańców) w powiecie gliwickim, położone przy szosie i linii kolejowej Strzelce Opolskie – Pyskowice. Miasto powstało między 1155 a 1201 r. (prawdopodobnie założone ok. 1163 r. przez Bolesława Wysokiego).
1201 – pierwsza wzmianka o miejscowości w bulli papieża Innocentego III – o kościele św. Piotra w Tossecz
1201-1281 – Toszek częścią Ks. Górnośląskiego
1235 – Toszek otrzymuje prawa miejskie Readmore..