Wieżyca (415 m)

Szczyt w Masywie Ślęży, wznoszący się w głównym grzbiecie, między Bartoszkiem i Gozdnicą. Ta część Masywu Ślęży zbudowana jest z amfibolitów, charakteryzujących się ciemnozieloną barwą i dużym zróżnicowaniem wielkości kryształów. …

Sieniawka

Wieś w gminie Łagiewniki, położona przy drodze Łagiewniki – Dzierżoniów. Wzmiankowana w 1370 r. Od 1676 r. własność kolegium jezuickiego we Wrocławiu, od 1775 r. hr. von Sandretzky.

Rezerwat Łąka Sulistrowicka

Rezerwat florystyczny, położony na północny wschód od Raduni, powyżej wsi Sulistrowiczki. Zajmuje powierzchnię 26,4 ha. Jego flora odznacza się znacznym bogactwem gatunkowym (237 gatunków roślin naczyniowych) i dużą różnorodnością. Jest …

Wyry

Wieś gminna w powiecie mikołowskim, położona przy szosie Mikołów – Kobiór i towarowej linii kolejowej Tychy – Orzesze Jaśkowice. Pierwsza wzmianka o miejscowości Wyry pochodzi z 1287 roku z dokumentu …

Zgoń

Dawna wieś, obecnie część Orzesza, położona w południowej części miasta. Jako wieś komorną podległą panom pszczyńskim po raz pierwszy wymienia się Zgoń w XIV wieku. Obszar Zgonia stanowiła polana leśna, …

Zazdrość

Dawna wieś, obecnie część Orzesza, położona w południowej części miasta. Powstanie Zazdrości jest związane z edyktem króla pruskiego Fryderyka o kolonizacji Śląska (1773) – założona została przez właściciela Zawady von …

Zawiść

Dawna wieś, obecnie część Orzesza, położona przy szosie z Orzesza do drogi 81 i towarowej linii kolejowej Tychy – Orzesze Jaśkowice. Pierwsza udokumentowana informacja o Zawiści, wiosce rycerskiej pochodzi z …