Dobra


Wieś w gminie Dobroszyce, położona na Równinie Oleśnickiej. Dobra składa się z dwóch dawnych wsi, oddalonych nieco od siebie. Polska nazwa Dobra została przekształcona w niemiecką Döberle. Wzmiankowana 12 sierpnia 1201 r. w bulli papieża Innocentego III, potwierdzającej przekazanie wsi klasztorowi benedyktyńskiemu św. Wincentego we Wrocławiu w 1150 r. Później własność książęca, w 1673 r. została jedną z rezydencji wdów po książętach oleśnickich. W XIX w. przeszła w ręce prywatne. W 1935 r. słowiańska nazwa została zmieniona na Karlsburg.

Warto zobaczyć:

Kościół MB Szkaplerznej. Pierwotny drewniany wzmiankowany w 1305 r., w XVI w. przejęty przez protestantów. W 1665 r. zbudowany na nowo z fundacji Elżbiety Marii Wirtemberskiej z domu Podiebradów. Wielokrotnie przebudowywany, w tym gruntownie ok. 1914 r., zachowały się: drewniana dzwonnica z 1670 r. i epitafia rodziny książęcej.

Dwór obronny Carlsburg wzniesiony przez ks. ziębicko-oleśnickiego Karola Fryderyka I z Podiebradów w latach 1631-33. Pierwotnie mieściło się w nim archiwum książęce, od 1673 r. stanowił rezydencję księżnych-wdów. Przebudowywany w k. XVIII w., w 1844 i 1909-10 r., kiedy uzyskał formę neobarokową. Obok park założony ok. 1860 r. Obecnie własność prywatna jako hotel Zamek Dobra.

Młyn wodny.

Mapa stworzona przy pomocy Maps Marker Pro nie może być pokazana ze względu na błędną licencję. Skontaktuj się z właścicielem strony po więcej informacji.

Dodaj komentarz