Górzno

Kategoria: Gmina Ostrów Wlkp., Wysoczyzna Kaliska


Wieś w gminie Ostrów Wlkp., położona przy szosie Ostrów Wlkp. – Pleszew. Znane od 1403 roku (wieś rycerska). Do XVII wieku jedna ze większych wsi w regionie. Później utrata znaczenia. W XIX wieku własność rodu Lipskich, właścicieli Lewkowa, dobrodziei Ostrowa.
W 1922 roku doszło w okolicy do strajku robotników rolnych. W 1200 majątkach porzuciło pracę około 120 tysięcy (!) pracowników. Pod Górznem, 6 sierpnia, zebrało się wówczas około 400 rolników próbujących zmusić tamtejszych łamistrajków do zarzucenia pracy. Po nieudanej interwencji policji do rozpędzenia ludzi sprowadzono pluton, który oddał do manifestantów salwę, po której 6 osób zostało rannych, a 3 zginęły (Michał Nowicki z Górzna, Jan Chrzanowski z Lewkowa i Michał Kaczmarek z Kotowiecka).

Warto zobaczyć:

Kościół św. Mateusza Apostoła, drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, z 1755 roku, fundacji Fabiana Moszyńskiego, z kwadratową wieżą i wielobocznym prezbiterium, wyposażenie wnętrza z II połowy XVIII wieku, ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Pocieszenia z około połowy XVIII wieku i rzeźbami z połowy XVII wieku, obraz św. Walentego z XIX wieku, secesyjna polichromia, nagrobek rodziny Bereźnickich, klasycystyczny.
Pałac Lipskich, powstały w 1912 roku po rozbudowie dworu z XIX wieku, neoklasycystyczny, piętrowy, o rzucie symetrycznym zbliżonym do litery H, z poprzecznymi skrzydłami i zachowaną klasycystyczną dekoracją stiukową wnętrz, obecnie własność prywatna, podworski park krajobrazowy z połowy XIX wieku o powierzchni 13 ha, ze stawami.
Pomnik z tablicą pamiątkową ku czci trzech robotników rolnych zastrzelonych w Górznie podczas tłumienia strajku, 6 sierpnia 1922 roku.
Cmentarz, nagrobek Jana i Piotra Borcznickich z początku XIX wieku, marmurowy, w kształcie obelisku.
(za Wikipedią)

Dodaj komentarz