Igliczna

Kategoria: Gmina Bystrzyca Kłodzka, Masyw Śnieżnika
Tagi: ,

Szczyt 845 m położony na zachodniej krawędzi Masywu Śnieżnika. Ma kształt śmiałego, stromego stożka, górującego nad Międzygórzem i doskonale widocznego z Kotliny Kłodzkiej i Rowu Górnej Nysy.

Co warto zobaczyć na Iglicznej

Sanktuarium MB Śnieżnej, położone na południowym zboczu góry, na wysokości 780 m. W 1750 r. wójt Wilkanowa Krzysztof Veit przywiózł tu ludową figurę MB z Dzieciątkiem, pochodzącą z Mariazell w Austrii. W 1775 r. wichura obaliła drzewo, pod którym stała figura, nie niszcząc niej samej, co uznano za cud i rok później zbudowano drewnianą kaplicę. Na wieść o cudownych uzdrowieniach w miejsce to zaczęły przybywać pielgrzymki, w związku z tym w latach 1781-82 wystawiono murowany kościół, w 1784 r. powstała wieża a w 1821 r. tzw. soboty. Na miejscu dawnej kaplicy w 1817 r. zbudowano drewnianą plebanię. Sanktuarium MB Śnieżnej nawiązuje do cudownego zdarzenia związanego z bazyliką Santa Maria Maggiore w Rzymie, podczas jej budowy w 352 r. spadł śnieg. Figura MB Śnieżnej została ukoronowana przez Jana Pawła II 21 czerwca 1983 r. podczas Mszy na wrocławskich Partynicach.
Kościół powstał w śląskim stylu barokowym, posiada jedną nawę, prezbiterium z zaokrągloną absydą i soboty wokół budynku. Czworokątna wieża nakryta jest hełmem. Wnętrze nakryte jest sklepieniem kolebkowym z lunetami, neobarokowy ołtarz główny, witraże i polichromie pochodzą z 1897 r. Poza tym znajdują się tu barokowe i rokokowe obrazy i rzeźby: MB z Dzieciątkiem z 1750 r., Pieta z 2 poł. XVIII w. i Ukrzyżowanie z 1780 r. W krużganku szopka ruchoma, skonstruowana przez oo. redemptorystów. Na budynku tablica upamiętniająca pobyt Karola Wojtyły w 1967 i 1968 r. Spod kościoła roztacza się panorama Rowu Górnej Nysy i Gór Bystrzyckich.

Z sanktuarium na wierzchołek Iglicznej prowadzi droga krzyżowa.

Obok kościoła stoi budynek Schroniska na Iglicznej. W 1880 r. wzniesiono tu gospodę dla pielgrzymów przybywających do sanktuarium, wielokrotnie później przebudowywaną. Obiekt nazywał się Maria Schnee (Maria Śnieżna), w okolicy stało inne schronisko Zur Schönen Aussicht (Pod Pięknym Widokiem). W 1950 r. obiekt przejął PTTK, obecnie stanowi własność prywatną i ma 40 miejsc noclegowych. Z tarasu rozpościera się panorama na Masyw Śnieżnika.
Strona schroniska

Dodaj komentarz