Jarosław

Kategoria: Gmina Udanin, Wysoczyzna Średzka


Wieś w gminie Udanin, położona przy węźle na autostradzie A4. Najstarszym zachowanym zapisem nazwy wsi jest Luzoboc z 1202 r., który występuje ponownie jako Lusoboc w 1260 r., co wskazuje na nazwę topograficzną „Łysobok” – zbocze gołe i nie zalesione. Równolegle pojawiają się formy Jarozlaw (1218) i Yeseritz (1318), a także niemiecka Jerslendorff (1218), które okazuje się najbardziej trwała i w różnych formach (Jerschendorf 1345, Jerlandsdorff 1543, Jascchendorff 1666, Jaerschendorf 1795) przetrwała w użyciu do 1945 r.

Warto zobaczyć:

Kościół MB Częstochowskiej, wzniesiony ok. 1500 r., przebudowany ok. 1710 r. gotycko-barokowy. Budowla jednonawowa, z węższym prezbiterium, murowana, tynkowana. Nawa główna nakryta dachem dwuspadowym, kryta dachówką, szczyt zach. schodkowy, ozdobiony krenelażem. Na dachu ośmioboczna wieża, nakryta dachem cebulastym z glorietą, zwieńczona krzyżem, ustawionym na kuli. Od strony pd. i pn. wieży zegar. Okna nawy prostokątne, prezbiterium niższe, nakryte dachem trzyspadowym, kryty dachówką. Okna prezbiterium zamknięte łukiem odcinkowym. Od strony pn. – wsch. dobudowany jest budynek zakrystii, częściowo od strony zach. nakryty dachem pulpitowym, łączącym się z dachem prezbiterium, w części wsch. dach dwuspadowy, kryty dachówką. Drzwi umieszczone we wnęce zamkniętej łukiem pełnym. Od strony pd. kruchta, nakryta dachem dwuspadowym, kryta dachówką. Szczyt pd. ujęty w woluty, zakończony półkolistym naczółkiem, podzielony horyzontalnie gzymsami. Drzwi prostokątne. Świątynia posiada gzyms podokapowy. We wnętrzu empory i późnogotycki portal wykonany z granitu z XV-XVI w. Do wyposażenia wnętrza należy: barokowy ołtarz główny z XVIII w., barokowy obraz Ukrzyżowanie z XVIII w.
W murze otaczającym kościół wmurowany krzyż pojednania, kolejny przy skrzyżowaniu we wsi.
Pałac, wzniesiony na pocz. XX w., murowany, tynkowany, jednopiętrowy, wysoko podpiwniczony, posadowiony na ceglanym cokole, posiada gzyms cokołowy, podokienny i podokapowy. Okna prostokątne ujęte w obramowania. Nakryty dachem czterospadowym z powiekami, kryty dachówką. Na osi pd. ryzalit zakończony półkolistym naczółkiem w nim trzy kwadratowe małe okna. Przed ryzalitem drewniana weranda, nakryta dachem trzyspadowym. Okna w niej prostokątne. Do wejścia prowadzą schody ujęte w murowaną balustradę. We wnętrzu na parterze zachowana stara stolarka drzwi i schodów. Od strony wschodniej dobudowana jest druga weranda, nakryta dachem trzyspadowym, okna prostokątne obecnie zabezpieczone deskami. Od strony północnej taras ze schodami jednobiegowymi prowadzącymi do parku.
Obok folwark: 3 domy mieszkalne, dwie stodoły, stajnia (obora), budynek gospodarczy – warsztat, kuźnia i wozownia.
(za Wikipedią)

Dodaj komentarz