Jordanów Śląski

Kategoria: Gmina Jordanów Śląski, Masyw Ślęży, Równina Wrocławska

Wieś gminna, położona nad Ślęzą, na pograniczu Wzgórz Łagiewnickich i Równiny Wrocławskiej. Osadnictwo sięga tu epoki neolitu, znaleziono wiele pozostałości z epoki brązu i żelaza, II połowie IV tysiąclecia p.n.e. istniała nawet odrębna kultura zwana jordanowską. Wieś lokowano w 1282 r., w 1335 r. istniał kościół. Później część wsi przeszła na własność komandorii kawalerów maltańskich w Tyńcu Wielkim. Reszta w XVIII-XIX w. stanowiła własność hr. von Sandreczky. W 1884 r. Heinrich Traube odkrył w okolicy złoża nefrytu, wówczas jedyne w Europie. W 1898 r. doprowadzono linię kolejową na trasie Kobierzyce – Łagiewniki (obecnie nieczynna). Od 1982 r. siedziba gminy.

Warto zobaczyć

Kościół św. Stanisława Biskupa, wzmiankowany w 1335 r., obecny wzniesiony w XV w. i gruntownie przebudowany na neoromański w XIX/XX w. Jedna nawa z wydzielonym prezbiterium, masywna wieża zakończona iglicowym hełmem. Wewnątrz późnorenesansowy ołtarz z 1620 r., korpus ambony z 1609 r., barokowa chrzcielnica z 1. poł. XVIII w. i figury z XVIII w. Organy z 1887 r., na ścianach renesansowe i barokowe epitafia z XVI-XVII w.
Wokół kościoła znajduje się dawny cmentarz założony w XV w., przy murze cmentarnym stoi kamienna płyta z wyrytym krzyżem, prawdopodobnie nieukończony krzyż pojednania lub płyta nagrobna.
W pobliżu kościoła stoi zwieńczony krzyżem budynek dawnej plebanii z 2. poł. XIX w., potem mieściła szkołę i Urząd Gminy. Obok znajduje się pomnik poległych w 1. wojnie światowej.

Budynek stacji kolejowej powstały w czasie budowy linii kolejowej w 1898 r., w charakterystycznym stylu łączącym cegłę i elementy muru pruskiego. Obok znajduje się ceglana wieża ciśnień z drewnianą częścią górną.

Ul. Pocztowa – budynek poczty z ok. 1910 r. i wille z ok. 1920 r.

Ul. Leśna – widok na Ślężę i leżący w dole Jordanów.

Przez Jordanów Śląski biegną następujące szlaki piesze:
Szlak niebieski Strzelin – Jordanów Śląski
Szlak niebieski Jordanów Śląski – Przełęcz Tąpadła
Szlak zielony Łagiewniki – Jordanów Śląski

Dodaj komentarz