Komorzno

Kategoria: Gmina Wołczyn, Wysoczyzna Wieruszowska
Tagi: ,


Wieś w gminie Wołczyn, położona na Wysoczyźnie Wieruszowskiej. Na terenie wsi odkryto stanowiska ludności kultury łużyckiej sprzed 2500 lat, kultury przeworskiej oraz grodziska z X-XIV w. Obecna wieś wzmiankowana była w 1203 r., spustoszona w czasie najazdów tatarskich i ponownie zasiedlona przez osadników niemieckich w 1393 r. Od k. XVI w. własność Stwolińskich, później rodziny Frankenberg – Proslitz. W czasie wojny 30-letniej plądrowana przez wojska duńskie w 1627 r., tatarskie i saskie w 1633 r., wreszcie szwedzkie w 1643 r. Od 1716 r. własność Kottulinskych, w latach 1740-1945 Fischer – Paczenskich, później zwanych Reinersdorf. W Komorznie urodził się Jerzy Bock (1621-1690), polski pisarz protestancki.

Warto zobaczyć:

Drewniany kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jadwigi Śl., pierwotny średniowieczny, w 1530 r. przejęty przez protestantów, kolejny z 1623 r., z którego prawdopodobnie zachowała się wieża, obecny z 1753 r. Konstrukcji zrębowej z wieżą konstrukcji słupowej nakrytą ośmiobocznym dachem namiotowym, zwieńczonym chorągiewką. Wewnątrz wczesnobarokowy ołtarz główny z ok. poł. XVII w., późnorenesansowa ambona z 1. poł. XVII w., barokowa chrzcielnica i regencyjne organy.
Pałac z lat 1895 – 96 zbudowany przez Georga von Reinersdorf – Paczenski – Tenczin Pierwotny zniszczony w czasie wojny 7-letniej, kolejny szachulcowy rozebrany w 1846 r. Nad wejściem herb rodu Reinersdorf – Paczensk -Tenczin. Na klatce schodowej witraże ze scenami myśliwskimi. Obok oficyna z k. XVIII w. i zabudowania folwarczne z 1. poł. XIX w., wokół rozległy park krajobrazowo-geometryczny z dwoma pomnikami: wazą upamiętniającą tajnego radcę kamery brzesko – legnickiej Krzysztofa Ferdynanda Fischera von Reinersdorf i neogotycki pomnik wzniesiony ku czci Ferdynanda Zygmunta Traugotla Fischera von Reinersdorf.
W okolicy wsi ponad stuletnie aleje dębowe i jedna z najdłuższych w Polsce aleja kasztanowa.

Dodaj komentarz