Krasiejów

Kategoria: Gmina Ozimek, Równina Opolska
Tagi:


Wieś w gminie Ozimek, położona na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią, przy linii kolejowej Opole – Częstochowa i szosie Ozimek – Kolonowskie. Znajduje się tu kurhan z X-XII w., wieś wzmiankowana w 1292 r. w dokumencie ks. opolskiego Bolesława I. W 1768 r. nad Małą Panwią zbudowano 2 piece do fryzowania, stanowiące część huty w Ozimku. Huta działała do 1821 r., do 1860 r. na jej miejscu produkowano lufy karabinowe. W 1858 r. doprowadzono linię kolejową na trasie Opole – Tarnowskie Góry. W 1904 r. powstała szkoła, większość drewnianej zabudowy spłonęła w pożarze w 1913 r. We wsi znajdowała się siedziba gminy, do której do 1929 r. należał Ozimek. W 1993 r. w wyrobisku, w którym wydobywano iły kajprowe dla cementowni Opole, rozpoczęto wykopaliska paleontologiczne. Olbrzymia niecka o pow. 30 ha była niegdyś ujściem rzeki, w którym gromadziły się szczątki roślin i zwierząt. W skałach górnego triasu natrafiono na pozostałości szkieletów sprzed ok. 230 mln lat. Prof. Jerzy Dzik odnalazł tu szczątki nowego gatunku dinozaura, nazwanego Silesaurus opolensis. W Krasiejowie występują także skamieliny płazów z grupy labiryntodontów i gadów z grupy tekodontów. Część znalezisk prezentowana jest w Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie.

Warto zobaczyć:

Neobarokowy kościół św. Małgorzaty z lat 1911-13. Pierwotny, drewniany z 1518 r., zastąpiono murowanym w 1804 r., od 1867 r. siedziba parafii. Obecny z lat 1911–1913 wewnątrz ołtarz boczny z XVII w. i późnogotyckie rzeźby. Przed kościołem 7 pomnikowych dębów, obok klasztor z 1896 r.
Muzeum Paleontologiczne otwarte w 2005 r. w budynku dawnej szkoły, prezentujące szczątki dinozaurów i historię Krasiejowa.
Budynek stacji kolejowej z 1900 r.

JuraPark Krasiejów. W 2006 r. na terenie wykopalisk powstał Pawilon Paleontologiczny, prezentujący odsłonięty fragment pokładu iłu z zachowanymi szkieletami gadów i płazów. 1.06. 2010 r. otwarto tu wielki park edukacyjno-rozrywkowy JuraPark Krasiejów, w którym można obejrzeć wystawę naturalnej wielkości modeli dinozaurów. Specjalny tunel czasu, obejmuje przejazd pociągiem i zapoznanie się z okresem od Wielkiego Wybuchu do zagłady dinozaurów. W kinie 5D wyświetlany jest trójwymiarowy film o dinozaurach i ich zagładzie. Znajduje się tu także rekonstrukcja triasowego jeziorzyska i muzeum triasowe z tysiącami eksponatów.

Dodaj komentarz