Lędziny

ledziny-kosciol-2
Wieś w gminie Chrząstowice, położona na Równinie Opolskiej, przy szosie Opole – Częstochowa. Wzmiankowana w 1295 r. jako Ledzynicze. W latach 1566-1567 własność książęca, później zatopiona pod staw rybny Wielki Staw Kalicha. Ponownie zasiedlona w czasie kolonizacji fryderycjańskiej, w XIX w. istniał tu mały folwark, należący do opolskiego dworu. W 1936 r. hitlerowcy zmienili nazwę Lendzin na Lenzen.

Warto zobaczyć:

Kościół MB Wspomożenia Wiernych z 1878 r. Podczas klęski suszy mieszkańcy Gosławic wymodlili tu rzęsisty deszcz, co roku odbywają się piesze pielgrzymki na pamiątkę tego faktu.
Po prawej stronie szosy do Opola kamień, upamiętniający zamordowanie w 1928 r. Rochusa Nowaka.
Grodzisko wczesnośredniowieczne z VIII-X w.


5 komentarzy

 1. pytanie

  on 7 listopada 2012 at 17:24 -

  Mam pytanie – przy opisie miejscowości Lędziny w części „Warto zobaczyć” jest wymienione Grodzisko wczesnośredniowieczne z VIII-X w. Czy można się dowiedzieć gdzie jest to miejsce? Mieszkam w okolicy i nigdy o tym nie słyszałem.

 2. pytanie

  on 8 listopada 2012 at 22:49 -

  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Jednak to chyba nie chodzi o wspomnianą kępę drzew, ponieważ współrzędne ze strony w podanym przez pana linku wskazują na miejsce w Lędzinach http://vbest.com.pl/gps?zoom=6&lat=50.666650&lng=18.034060&mt=n#przesun . Jutro pojadę zobaczyć to miejsce. 🙂
  Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie – w opisie miejscowości Zawada koło Opola również jest informacja, że warto zobaczyć „w pobliżu wsi średniowieczne grodzisko o średnicy ok. 60 m”. Gdzie mogę się czegoś więcej na ten temat dowiedzieć? Czy może chodzi tu o grodzisko (jedyne o którym wiem) znajdujące się przy torach kolejowych Opole – Kluczbork na południe od Zawady, po prawej stronie torów ok. 600 m od ściany lasu. Na temat tego grodziska też nie udało mi się znaleźć żadnej informacji.
  Jeszcze rez dziękuje i pozdrawiam
  Piotr Ilnicki

 3. Dariusz Wojciechowski

  on 8 listopada 2012 at 23:08 -

  Na miejscu wg współrzędnych nie widać nic specjalnego, proszę dać znać, jeśli Pan odkryje tam cokolwiek, to naniosę też na mapę Wydawnictwa Plan. Jeśli chodzi o grodzisko w okolicach torów to właśnie o tym miejscu wspominałem wcześniej, przy Lędzinach. Możliwe, że w przypadku Zawady chodzi o to samo miejsce – położone jest mniej więcej pośrodku, między Zawadą a Lędzinami, ale jeszcze na terenie gminy Chrząstowice.
  Pozdrawiam
  Dariusz Wojciechowski

Dodaj komentarz