Ligota – Ligocka Kuźnia

Kategoria: Miasto Rybnik, Płaskowyż Rybnicki


Dawna wieś, obecnie dzielnica Rybnika, położona przy szosie Rybnik – Żory. Ligota do XVIII w. była osadą rolniczą. Jej nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od słowa „Lgota” czyli wolnizna. W 1740 r. założone zostały tutaj dwa pierwsze piece hutnicze przez Franciszka Karola Węgierskiego. W latach 1821-22 wybudowano nowoczesną hutę z młotami napędzanymi przez wodę z rzeki Ruda, której koryto zostało przesunięte specjalnie do tego celu. Pod k. XIX w. w wyniku nieopłacalnej działalności huta została zamknięta. W czasie drugiej wojny światowej pozostałości po hucie zostały zburzone przez Niemców. Ligota należała do 1974 r. do parafii Boguszowice. Bp Herbert Bednorz powołał w 1974 r. ks. Henryka Kusia na pierwszego proboszcza parafii. Obecnie do parafii św. Wawrzyńca należy ok. 2000 wiernych. (za Wikipedią)

Warto zobaczyć:

Drewniany kościół św. Wawrzyńca, pochodzący z 1717 r., przeniesiony w 1975 r. z pobliskich Boguszowic. Zbudowano go na kształt krzyża greckiego, a budowniczymi byli cystersi. Do najważniejszych zabytków wewnątrz kościoła należą obraz Michała Willmana „Męczeństwo św. Wawrzyńca diakona” oraz barokowy ołtarz MB Ligockiej. Kościół ten pełnił do 1975 r. funkcję kościoła filialnego. Zabytek podupadał, kościół nie był ogrzewany, co doprowadziło do znacznego zniszczenia niektórych malowideł i ołtarzy. Po przeniesieniu go do Ligockiej Kuźni, pierwszym proboszczem został ks. Henryk Kuś (w latach 1975 do 1991). Ksiądz ten zatroszczył się nie tylko o odnowienie całej świątyni, ale wybudował jeszcze probostwo i cmentarz parafialny. Ks. Henryk Kuś zginął w nocy 2 października 1991 r., zamordowany na terenie probostwa przez nieznanych sprawców. Kościół w Ligockiej Kuźni słynie na całym Górnym Śląsku z ruchomej szopki bożonarodzeniowej i znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. (za Wikipedią)

1 myśl na temat “Ligota – Ligocka Kuźnia

  1. Jacek

    Bardzo piękne i niemal uduchowione miejsce. Dawna kuźnia, szkoda tylko, że nie doczekał się skansenu. Powinno się dokładać wszelkich starań, aby tego typu miejsca nawiązywały chociaż po części do czasów dawnej świetności. Niemniej jednak budynek prezentuje się okazale i należą się duże brawa dla wszystkich tych, którzy z wielką pieczołowitością dbają o ten piękny kawałek historii.

Dodaj komentarz