Łubowice

Kategoria: Gmina Rudnik, Płaskowyż Głubczycki
Tagi: , ,


Wieś w gminie Rudnik, położona na Płaskowyżu Głubczyckim. W czasie kultury łużyckiej na terenie wsi istniał jeden z największych na terenie Polski grodów, o pow. ok. 28 ha. Znajdował się on na skarpie nad Odrą, u schyłku epoki brązu (IX w. p.n.e.) otoczono go wałami obronnymi, w VI w. p.n.e. został zniszczony w pożarze. Wieś wzmiankowana była w 1376 r. jako własność rycerskiej rodziny Lubowiców. Od 1551 r. własność Wranińskich, od poł. XVII w. do 1723 r. Lichnowskich, potem Antoniego Ferdynanda Harasowskiego i od 1765 r. kapitana von Klocha. W pałacu urodził się znany niemiecki poeta romantyczny Joseph von Eichendorff (1788 – 1837).

Warto zobaczyć:

Ruiny barokowego pałacu z 1786 r., przebudowanego gruntownie na neogotycki ok. 1860 r. i zniszczonego w 1945 r., należącego do rodziny Josepha von Eichendorffa. Obok zabytkowy park z aleją grabową zwaną Zajęczą.
Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa. Obok, w starej szkole Izba Pamięci von Eichendorffa. Można tu obejrzeć dokumenty rodzinne, listy, wizerunki poety, różnojęzyczne wydania jego dzieł. Poza tym izba prezentuje rysunki i akwarele Łubowic i okolicy, zabytkowe meble oraz eksponaty z odkryć archeologicznych w miejscowym grodzisku.
Neogotycki kościół Narodzenia NMP z 1902 r., zbudowany na miejscu drewnianego z 1679 r., pierwotnie wzmiankowanego w 1447 r.

Odnowiony dawny cmentarz z grobem rodzeństwa poety. Poza tym zebrano tu kilkanaście ocalałych nagrobków, płyt nagrobnych i rzeźb, obelisk z podobizną Josepha von Eichendorffa z 1936 r., XVIII-wieczną rzeźbę św. Jana Nepomucena z sąsiedniej Brzeźnicy i kamienie młyńskie z Gamowa z 1885 r.

Dodaj komentarz