Międzygórze

Kategoria: Gmina Bystrzyca Kłodzka, Masyw Śnieżnika
Tagi:

Znana miejscowość letniskowa, położona w dolinie Wilczki i Bogoryji, u stóp Iglicznej w Masywie Śnieżnika. Powstała jako leśna osada drwali ok. 1580 r. W 1840 r. okoliczne ziemie zakupiła Marianna Orańska, dzięki której Międzygórze zmieniło się w miejscowość wypoczynkową. Powstały pensjonaty, zagospodarowano turystycznie okoliczne atrakcje jak Wodospad Wilczki i Śnieżnik. W 1882 r. dr Janisch uruchomił tu ośrodek leczenia chorób płuc (obecnie DW Gigant). W końcu XIX w. rozwinęły się sporty zimowe, organizowano zjazdy rogatymi saniami, kursy prowadził tu Mathias Zdarsky. Po 1945 r. obiekty noclegowe przekazano FWP, obecnie większość z nich znajduje się w rękach prywatnych i jest sukcesywnie remontowana.

Co warto zobaczyć w Międzygórzu

Drewniany kościół św. Józefa, zbudowany w latach 1740-42 jako kaplica cmentarna, powiększony w 1920 r. Konstrukcji zrębowej z węższym od nawy prezbiterium, nakryty dachem dwuspadowym z ośmioboczną sygnaturką . Wyposażenie wnętrza barokowe, w tym rzeźby Michała Ignacego Klahra i ołtarz z obrazem w barokowej ramie z ok. 1690 r.
Neoromański kościół Św. Krzyża, wzniesiony w 1911 r. przez ewangelików. Jednonawowy z węższym prezbiterium, w wejściu ostrołukowy portyk wgłębny, rozdzielony kamienną kolumną.
Zespół architektury pensjonatowej w stylu tyrolskim z XIX/XX w.

Ogród Bajek, położony na zboczu Toczka, na wys. 680 m, przy żółtym szlaku na Igliczną. Założony w latach 20. XX w. przez pracownika leśnego Izydora Kriestena, który stworzył drewniane postacie bajkowe. Po wojnie Ogród był remontowany w 1974 r. przez harcerzy i w 1985 r. po przejęciu przez PTTK. Cały czas przybywają nowe postacie, ogród czynny jest codziennie.
Godziny wstępu i cennik

Dodaj komentarz