Miłków

Kategoria: Gmina Podgórzyn, Pogórze Karkonoskie


Wieś w gm. Podgórzyn, wzmiankowana w 1305 r. i powstała prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. Od imienia prawdopodobnego zasadźcy Arnolda pochodzi pierwotna nazwa Arnoldisdorf. W czasie wojen husyckich w XV w. mieszkańcy schronili się w położonych powyżej wsi zakątkach górskich, po których pozostała nazwa Husyckich Kątów. Później we wsi powstały: papiernia, młyn wodny i kuźnica, w XVII-XVIII w. Miłków był też ośrodkiem zielarstwa. W XIX w. we wsi istniały: tartak, torfiarnia, cegielnia i warsztaty tkackie, pojawili się także turyści, zbudowano kąpielisko, kręgielnię, skocznię narciarską a w 1895 r. doprowadzono linię kolejową na trasie Mysłakowice – Karpacz. Trasę zelektryfikowano w 1934 r., trakcja elektryczna została zlikwidowana w 1945 r., na stacji do dzisiaj zachowały się dawne słupy trakcyjne. Ruch pasażerski na linii do Karpacza został zawieszony w 2000 r., od tej pory linia jest nieczynna.

Warto zobaczyć:

Zabudowania stacji w Miłkowie pochodzą z lat budowy linii.


Pałac znajduje się wg tradycji na miejscu zameczku, zniszczonego w czasie wojen husyckich w XV wieku. Obecna renesansowa budowla zbudowana została przez Zierotinów w 1667 r. i przebudowana na barokową w 1768 roku. Po 1945 r. w budynku mieścił się dom opieki i PGR, obecnie znajduje się tu hotel i restauracja, zaopatrywana w piwo Spiż, warzone w mini-browarze w podziemiach wrocławskiego ratusza.

Kościół ewangelicki powstał jako budowla drewniana po 1742 r., na jego miejscu w 1754-1755 r. wzniesiono murowaną świątynię, przesuwając stary budynek na drewnianych belkach. W 1863 r. powstała wieża kościelna. Nie użytkowana po 1945 r. świątynia popadła w ruinę, w planach jest przebudowa wieży kościelnej na widokową. Wokół ruin kościoła rozciąga się cmentarz, obok stoi budynek dawnej pastorówki.

Kościół św. Jadwigi wzmiankowany był w 1399 r., został zniszczony przez husytów w XV wieku. Obecna świątynia pochodzi z ok. 1540-1543 r., w 1616 r. przebudowano wieżę a w 1875 r. dodano jej neogotyckie zwieńczenie. Kościół w 1552 r. przejęli protestanci, którym został on odebrany po wojnie trzydziestoletniej w 1654 roku. Wewnątrz znajdują się: gotycka rzeźba Matki Boskiej Bolesnej z połowy XV w., rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI w., a także klasycystyczne organy. Kościół zachował 2 portale – gotycki i renesansowy. Na jego zewnętrznych murach znajdują się płyty nagrobne laborantów zielarskich z Miłkowa i Karpacza. Przy murze okalającym świątynię stoi pręgierz z połowy XVI w., wmurowane weń są także trzy kamienne krzyże pojednania z rytem narzędzia zbrodni – kuszy na jednym z nich i miecza oraz stóp na kolejnym. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się XIX-wieczna kaplica nagrobna i ciekawy nagrobek z kotwicą.

Dom Pomocy dla Dzieci. Na jego terenie rośnie 8 pomnikowych buków, obok obserwujemy panoramę głównego grzbietu Karkonoszy.

Przy dolnym budynku Domu Pomocy dla Dzieci rosną pomnikowe drzewa – klon jawor, lipy i tulipanowiec, obok stoi pomnik upamiętniający prof. Felixa Eberly (1812-84).

Poczta w pobliżu dawnej stacji

Ul. Wiejska


[mapsmarker marker=”90″]

Dodaj komentarz