Niebieska ścieżka Żywiec dworzec – Grojec (612 m) – Żywiec Browar

Kategoria: Szlaki piesze Kotliny Żywieckiej, Szlaki piesze miasta Żywiec

Niebieska ścieżka Żywiec dworzec – Grojec (612 m) – Żywiec Browar (Szlak Właścicieli Miasta Żywca)
Żywiec dworzec – (1,5 km) Żywiec – (5,5 km) Grojec (612 m) – (7,7 km) Żywiec Browar 2.20 h
Krótka trasa spacerowa pozwalająca zobaczyć zabytki Żywca i podziwiać piękne widoki ze wzgórza Grojec na Żywiec i Kotlinę Żywiecką. Trasa łatwa, jedynie w okolicach szczytu kilka krótkich ale stromych podejść.


Ścieżka zaczyna się na dworcu kolejowym w Żywcu.
Kolej dotarła do Żywca w 1878 r., kiedy otwarto połączenie z Bielskiem-Białą. W 1884 r. przez miasto zbudowano linię kolei transwersalnej z Czadcy przez Zwardoń, Żywiec i Suchą Beskidzką do Husiatynia. Obecnie regularne przewozy prowadzone są na linii Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń, linia do Suchej Beskidzkiej czynna jest tylko sezonowo. Budynek żywieckiego dworca powstał w 1878 r., krótko przed I Wojną Światową został gruntownie przebudowany przez Roberta Fussgangera w stylu podhalańskim z elementami secesji. Po drugiej stronie ul. Armii Krajowej zachowała się wieża ciśnień.


Idziemy ruchliwą ul. Dworcową w kierunku centrum. Po drugiej stronie ulicy, nieco w głębi znajduje się kościół św. Floriana.
Kościół św. Floriana wzniesiono w stylu modernistycznym aczkolwiek nawiązującym do architektury neoromańskiej. Budowę rozpoczęto w 1935 r. i kontynuowano (z przerwą w latach wojennych) do 1954 r. Parafia powstała w 1948 r., pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Słonka, upamiętniony nazwą ulicy biegnącej od ul. Dworcowej w kierunku Soły.
Ul. Dworcowa prowadzi przez dzielnicę Zabłocie, przyłączoną do Żywca w 1950 r. Przed II Wojną Światową zamieszkana ona była w znacznej części przez społeczność żydowską, do dzisiaj można podziwiać bogate elewacje kupieckich kamienic, zachował się również cmentarz żydowski na ul. Stolarskiej. Dom nr 49 z okazałą eklektyczną elewacją należał do Józefa Munka, który prowadził tu hotel i restaurację. Przechodzimy pod wiaduktem linii kolejowej Żywiec – Sucha Beskidzka. Na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Wesołej znajduje się okazała kamienica Pod Góralem, dawny hotel braci Bergerów z freskiem przedstawiającym górala.

Dochodzimy do Mostu Solnego, zbudowanego u zbiegu Soły i Koszarawy. Most został odbudowany po powodzi przez żołnierzy LWP w 1958 r., o czym informuje stosowna tablica. Obecnie planuje się zbudowanie nowego mostu i poprowadzenie pod nim nowej obwodnicy.

Zaraz za mostem znajduje się rondo zwane pl. Grunwaldzkim.
Nazwa pl. Grunwaldzkiego pochodzi od pomnika z orłem wzniesionego w 500-lecie bitwy pod Grunwaldem w 1910 r. Zniszczony w czasie 2. wojny światowej pomnik został odbudowany w 2005 r. Obok znajduje się Karczma Żywiecka stylizowana na XVIII-wieczny zajazd.

Przechodzimy przez rondo na wprost, idziemy ul. Kościuszki, prowadzącą w kierunku rynku. We wnęce po lewej łatwo przeoczyć figurę z 1832 r. Po prawej stronie mijamy neorenesansowy budynek Sądu Rejonowego z k. XIX w., który oryginalnie mieścił Zarząd Dóbr Arcyksiążęcych. Obok niego widoczna jest neogotycka dawna remiza z czerwonej cegły z charakterystyczną wieżą (1910 r.)

Za sądem skręcamy w prawo w deptak, który doprowadza nas do Starego Zamku.
Stary Zamek – zbudowany przez Komorowskich ok. 1500 r., przebudowany w 1569 r. na renesansowy, w latach 1708-21 na barokowy i w latach 1850-70 na neogotycki. Szczególnie piękny jest renesansowy dziedziniec z trzema kondygnacjami krużganków. Wewnątrz znajduje się Muzeum Miejskie prezentujące historię Żywca i okolic, cenne średniowieczne rzeźby, a dział etnograficzny kulturę i zwyczaje górali żywieckich.

Obok znajduje się Nowy Zamek i Park Miniatur.
Nowy Zamek – pałac wybudowany jako rezydencja Habsburgów w latach 1885-95, przebudowany w 1910 r., obecnie zajmuje go zespół szkół leśnych, a w reprezentacyjnej sali balowej odbywają się koncerty.

Park Miniatur powstał w 2011 r. i przedstawia 22 zabytki pogranicza śląsko-małopolskiego z zamkami w Suchej Beskidzkiej, Bielsku-Białej i Cieszynie.

Idziemy dalej przez Park Zamkowy, skręcamy w prawo w kierunku położonego na wyspie wśród stawu domku chińskiego.
Park zamkowy powstał w 1712 r. jako ogród francuski, w połowie XIX w. przekształcono go w stylu angielskim, najstarszym drzewem jest liczący ok. 360 lat dąb szypułkowy, na wysepce stoi domek chiński z 2. połowy XVIII w.

Dołączamy do głównej alei parkowej, którą prowadzą szlaki piesze: żółty i niebieski. Odtąd z jednym wyjątkiem będziemy iść tą samą trasą, co szlak żółty. Idziemy ładną aleją przez park mijając po prawej wejście do stajni i mini zoo.
W mini zoo można zobaczyć kuce, muła, osiołka oraz stada ptaków.
Za stajnią stoją zabytkowe budynki Centrum Rehabilitacyjnego dla Dzieci.

Na końcu parku skręcamy w prawo (szlak niebieski do Trzebini skręca w lewo), przekraczamy ul. Witosa i tory kolejowe linii Żywiec – Sucha Beskidzka. Przechodzimy kładką nad Koszarawą i mijamy nowo powstały po obu stronach drogi amfiteatr. Idziemy ul. Grojec obok dwóch wyciągów narciarskich. Podchodzimy stromo do góry i na zakręcie opuszczamy ulicę na wprost. Polną drogą wspinamy się na siodło między Małym (422 m) a Średnim (477 m) Grojcem.

Nagrodą za wysiłek jest widok na otoczenie doliny Koszarawy z Babią Górą. Na północy widoczne jest centrum Żywca z charakterystyczną wieżą katedry. Ten widok będzie nam towarzyszył przez dłuższy czas, poszerzając się o zamykające perspektywę szczyty Beskidu Małego z ciekawym płaskim wierzchołkiem Żaru. W dole widoczna jest tafla Jeziora Żywieckiego.

Schodzimy lekko w dół na wschodnie zbocze wzgórza i skręcamy w bitą drogę w prawo. Od tej pory aż na szczyt Grojca będą nam towarzyszyć kapliczki drogi krzyżowej.

Teraz czeka nas krótkie podejście na szczyt Średniego Grojca (477 m), zwieńczony stalowym krzyżem – pamiątką po wizycie papieża Jana Pawła II 22 maja 1995 r. Wierzchołek oferuje nam kolejną porcję rozległych widoków, można zobaczyć cały Żywiec, szczególnie malowniczo prezentuje się ujście Soły do Jeziora Żywieckiego.

Wąską ścieżką wśród zarośniętych dawnych polan schodzimy na siodło, gdzie skręcamy w prawo. Idziemy lekko pod górę, po chwili skręcamy w lewo. Wąską ścieżką (uwaga na znaki) rozpoczynamy strome podejście na szczyt Zamczyska. Po drodze na prześwitach punkt widokowy. Następnie już nieco łagodniej osiągamy Grojec z krzyżem i 26-m masztem telewizyjnej stacji przekaźnikowej.
Grojec (612 m) – górujący nad Żywcem szczyt położony w widłach Soły i Koszarawy. Odkryto tu ślady osadnictwa z okresu lateńskiego i wczesnośredniowiecznej warowni. Na pocz. XV w. wzniesiono zamek Skrzyńskich, który później przeszedł w ręce Komorowskich. Zamek został zniszczony w 1477 r. przez wojska Kazimierza Jagiellończyka, podczas wyprawy podjętej w odwecie za konszachty Komorowskich z Węgrami i Zakonem Krzyżackim. Na stokach Grojca znajdują się murawy kserotermiczne, torfowisko wysokie ze stanowiskiem rosiczki okrągłolistnej, rośnie także chroniona roślina pasożytnicza – zaraza drobnokwiatowa. Ze szczytu rozciąga się widok na Żywiec, Jezioro Żywieckie i szczyty Beskidu Małego. Na południu widać Pasmo Romanki w Beskidzie Żywieckim.


Schodzimy wąską leśną ścieżką stromo w dół. Osiągamy polanę, na której rozłożył się przysiółek Capuci.

Na asfalcie skręcamy w prawo i za chwilę ponownie w prawo, w polną drogę, której pobocze wyłożone jest płytami chodnikowymi. Schodzimy nadal w dół, mijając potężny buk. Na łuku drogi schodzimy z niej na wprost. Skrótową ścieżką w wąwozie dochodzimy ponownie do tej samej drogi. Tu kończy się zejście, ul. Niwy przekraczamy most na Sole. Mijamy ogródki działkowe i bardzo niski wiadukt kolejowy linii Żywiec – Zwardoń.

Idziemy przez Osiedle Browar do głównej ul. Browarnej, gdzie skręcamy w prawo. Niebieska ścieżka kończy się na przystanku MZK a my możemy zwiedzić znajdujący się tu Browar Żywiec.
Browar Żywiec – jeden z największych browarów w Polsce, założony w 1856 r. przez arcyks. Karola Stefana Habsburga. W 2006 r. otwarto tu Muzeum Browaru. W dawnej leżakowni można zapoznać się z technologią produkcji piwa, następnie odwiedzić Karczmę Galicyjską z k. XIX w. i lokal z okresu międzywojennego. Wszystkiego można tu dotykać a wizyta kończy się degustacją napoju, którą można kontynuować w firmowej Piwiarni Żywieckiej.

Dodaj komentarz