Niebieski szlak rowerowy Pod Wróblikiem – Dębowiec – Prudnik

Kategoria: Szlaki rowerowe gminy Prudnik, Szlaki rowerowe Gór Opawskich, Szlaki rowerowe powiatu prudnickiego
Tagi:

Niebieski szlak rowerowy Pod Wróblikiem – Dębowiec – Prudnik
Pod Wróblikiem – (2,1 km) Dębowiec – (5,1 km) Pod Kapliczną Górą – (6,9 km) Prudnik
Krótki szlak rowerowy, łączący Prudnik z czeskim Jindřichovem. Prowadzi przez Las Prudnicki, lekkie podjazdy. Nawierzchnia – droga bita w Lesie Prudnickim, asfalt w Prudniku. Po drodze skupisko pomnikowych drzew pod Kapliczną Górą i dawne koszary w Prudniku.


Trasa zaczyna się na granicy polsko-czeskiej pod szczytem Wróblika (391 m). Można tu dojechać ścieżką rowerową z czeskiego Jindřichova. Jesteśmy w granicach administracyjnych miasta Prudnik, sięgających do samej granicy państwowej. Jedziemy drogą bitą przez Las Prudnicki, pokonujemy niewielki grzbiecik i skręcamy w lewo. W prawo odchodzi zielony szlak łącznikowy pod szczyt Zbyluta. Jedziemy stokiem Wróblika, pokonujemy dwa grzbieciki i dolinkę. Przy charakterystycznej sośnie skrzyżowanie z zielonym szlakiem Dębowiec – Prudnik Las. Jedziemy lekko w dół do Dębnickiej Doliny, koło pomnikowej daglezji zielonej i w pobliżu średniowiecznego grodziska po prawej.


Docieramy do skraju lasu, po lewej widać wieś Dębowiec. Z lewej dociera zielony szlak z Wieszczyny. Koło kapliczki na drzewie wjeżdżamy w las, jedziemy lekko pod górę stokiem Kobylicy (395 m, na szczycie pomnik J. von Eichendorffa i Żabie Oczko w wyrobisku kamieniołomu), nadal drogą bitą. Mijamy krzyż przydrożny i teren kopalni szarogłazu Dębowiec po lewej. Wjeżdżamy na siodło między Zajęczą Kępą i Okopową (388 m). Rozpoczynamy teraz bardziej konkretny zjazd w dół, po prawej mijamy teren wojskowy – skład amunicji na terenie dawnej gospody. Teren się wypłaszcza, jedziemy zboczem Kaplicznej Góry (320 m) po prawej, na szczycie ruiny klasztoru kapucynów z lat 1750-53, niżej dawna wieża ciśnień z końca XIX w.

Docieramy do miejsca odpoczynku i skupiska pomnikowych drzew pod Kapliczną Górą. Składa się z czterech dębów w wieku 400-450 (obw. 562 cm) i 250-300 lat (obw. 545 cm), dwa pozostałe młodsze oraz jednej lipy. W najstarszym dębie w 1994 r. odnaleziono list z 1915 r., mówiący o zleceniu konserwacji drzewa przez burmistrza Prudnika, Langego.

Opuszczamy las, przekraczamy potok i wjeżdżamy w zabudowę Prudnika. Z lewej przychodzi szosa z Pokrzywnej, gdzie kierujemy się prosto. Jedziemy ulicą J.H. Dąbrowskiego, po lewej mijamy zabytkowy budynek nadleśnictwa z XIX/XX w., za którym w lewo odchodzi zielony szlak łącznikowy do Łąki Prudnickiej. Po lewej mijamy kompleks zabytkowych koszar wojskowych, w jednym z budynków urządzono schronisko młodzieżowe. Kompleks ceglanych budynków powstał w 1900 r., po 1945 r. znajdowała się tu fabryka obuwia i magazyny, obecnie część została zrewitalizowana. Mijamy Park Miejski po prawej, po chwili docieramy do skrzyżowania z główną ul. T. Kościuszki, którą biegnie szosa z Głuchołaz, gdzie szlak się kończy.

Dodaj komentarz