Rychtal

Kategoria: Gmina Rychtal, Równina Oleśnicka
Tagi:


Wieś gminna w powiecie kępińskim, położona na Równinie Oleśnickiej, dawne miasteczko, znajdujące się na historycznym Śląsku. Przebiega tędy szosa i nieczynna linia kolejowa Namysłów – Kępno. Wzmiankowana w 1233 r., książę wrocławski Henryk Brodaty darował Rychtal i okolice Zakonowi Maltańskiemu, a komtur namysłowski przekazał go kapłanowi Idziemu z Namysłowa. Miasteczko założone na prawie niemieckim w 1294 r. i ponownie lokowane w 1386 r. przez biskupa wrocławskiego Teodoryka z Klatowych, do sekularyzacji w 1810 r. było własnością biskupów wrocławskich. W 1782 r. miał miejsce duży pożar, w 1785 r. miasto zostało odbudowane pod kierownictwem Inspektora Budownictwa J. Geislera. W 1912 r. doprowadzono linię kolejową Namysłów – Kępno. 19 stycznia 1920 r. miasto przekazano Polsce, na mocy postanowień traktatu wersalskiego. W okresie międzywojennym mieszkańcy przyswoili sobie kulturę wielkopolską, sama miejscowość jednak podupadła, tracąc prawa miejskie w 1934 r. O godz. 6. rano 1 września 1939 r. wieś zajęły oddziały niemieckie, 19 stycznia 1945 r. Rychtal został wyzwolony przez żołnierzy I Frontu Ukraińskiego marszałka Koniewa, podczas walk zniszczono 1/5 budynków.

Warto zobaczyć:

Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela, powstał już w XIII w., obecny, klasycystyczny z lat 1784-85 z wykorzystaniem murów poprzedniego z 1679 r. Budował go murarz Antoni Jakisch z Namysłowa. Po południowej stronie dwukondygnacyjna wieża z hełmem. W portalu płaskorzeźba przedstawiająca głowę św. Jana Chrzciciela na misie. Prezbiterium posiada sklepienie kolebkowe z lunetami. W prezbiterium figury świętych: Augustyna, Ambrożego, Tytusa, Mikołaja, Andrzeja Apostoła, Bartłomieja Faustyny i Antoniego. Ołtarz główny klasycystyczny z XVIII w., w centrum obraz św. Jana Chrzciciela, autorstwa Jana Menzla z ok. 1906 r., nad nim obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, poniżej głowa św. Jana Chrzciciela na misie, z której na boki rozchodzą się promienie, po bokach posągi świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po lewej stronie nawy ołtarz z obrazem MB Szkaplerznej, po prawej z obrazem Anioła Stróża oba autorstwa A. Rednera z 1875 r. Z lewej strony koło wejścia mały ołtarz boczny z obrazem św. Anny z Panem Jezusem (Jan Menzel 1908 r.), nad nim medalion z wizerunkiem św. Anny Samotrzeciej. Organy w stylu neoklasycystycznym z 1914 r. autorstwa Józefa Bacha z Rychtala.

Miejski układ urbanistyczny z rynkiem, wybiegającymi z niego 8 uliczkami i XVIII-wieczną zabudową. Na środku rynku stoi ratusz z XIX w.
Przy drodze do Zgorzelca aleja lipowa.
Budynek stacji kolejowej, odbudowany po 1945 r., z dawną wieżą ciśnień.

Oficjalna strona gminy

Dodaj komentarz