Szlak czarny Lubieszewo – Jez. Kańsko – Złocieniec (Szlak Przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego)

Kategoria: Szlaki piesze gminy Złocieniec, Szlaki piesze powiatu drawskiego
Tagi:

Szlak czarny Lubieszewo – Jez. Kańsko – Złocieniec (Szlak Przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego)
Lubieszewo – (2,6 km) Lisica – (5,7 km) Kosobudki – (7,1 km) Jarosław – (8,9 km) Jez. Kańsko – (13,6 km) Złocieniec
Południowy odcinek Szlaku Przyrodniczego Drawskiego Parku Krajobrazowego, biegnący przez mocno pofalowany teren z malowniczą górą Lisica. Prowadzi znad Jez. Lubie przez Jez. Kańsko do Złocieńca. Nawierzchnia – poza Złocieńcem drogi leśne i polne, ścieżka nad Jez. Kańsko, zarośnięty odcinek za Lisicą. Oznakowanie kiepskie.


Trasa i szlak czarny zaczynają się na skrzyżowaniu w Lubieszewie (gm. Złocieniec). Biegnie tutaj także szlak niebieski z Wierzchowa.
Lubieszewo – wieś wzmiankowana w 1320 r., kiedy ks. Warcisław IV darował ją klasztorowi Augustianek w Pyrzycach, później stanowiła własność Borków. Wcześniej, w VII-XII w. istniał tu mały gród strażniczy.
W pobliżu znajduje się kościół św. Kazimierza.
Barokowy kościół św. Kazimierza pochodzi z 1687 r. Posiada szachulcową wieżę z hełmem. Wewnątrz barokowa ambona i ołtarz główny. Za kościołem znajduje się zespół dworski z pocz. XX w.


Idziemy szosą w kierunku Linowna, po lewej mijamy restaurację i łowisko wędkarskie Ryby Lubie, z ciekawą wieżą nad zatoką Jez. Lubie. Skręcamy w prawo w drogę polną (szlak niebieski idzie prosto do Gudowa).

Idziemy mocno pofalowanym terenem, przed nami ponad 60-metrowe podejście na wzgórze Lisica.

Podchodzimy do krawędzi lasu, skąd rozpościera się rozległy widok na wschód i południe. Idziemy mniej więcej wzdłuż ściany lasu i osiągamy szczyt Lisicy. Za zagajnikiem czeka na nas kolejny punkt widokowy, tym razem na północ.

Schodzimy w dół, kierując się cały czas prosto, nawet w miejscu, gdzie droga totalnie zarasta (brak znaków). Mijamy miejsce, gdzie niegdyś stał samotny dom, wyznacza je okazałe drzewo. Po chwili osiągamy lepszą drogę, idziemy nadal skrajem lasu, mając po prawej rozległe bagno. Omijamy je szerokim łukiem, po chwili wkraczamy w las, gdzie szlak zaczyna meandrować.

Wychodzimy z lasu nie zważając na zasypaną głazami drogę i osiągamy skraj przysiółka Kosobudki, skąd przychodzi bita droga. Wkraczamy znowu do lasu, docieramy do bitej drogi pożarowej nr 6, gdzie skręcamy w lewo.

Schodzimy lekko w dół do przysiółka Jarosław. Obok opuszczonego domu skręcamy w lewo i idziemy zanikającą drogą podmokłym terenem.

Docieramy nad brzeg Jez. Kańsko, gdzie skręcamy w prawo. Wkraczamy na teren miasta Złocieniec. Idziemy brzegiem jeziora, najpierw drogą, potem malowniczą wąską ścieżką. Po lewej obserwujemy stromo opadającą skarpę, porośniętą lasem bukowym. Na drugim brzegu jeziora widać zabudowania zabytkowego Szpitala Kańsk z pocz. XX w. Docieramy do bitej drogi pożarowej nr 14, gdzie skręcamy w prawo, opuszczając brzeg jeziora. Podchodzimy pod górę i skręcamy ponownie w lewo, w drogę leśną. Osiągamy szczyt wzniesienia, zamykającego od północy Jez. Kańsk. Następnie schodzimy w dół, docieramy na skraj lasu, przed nami łąki, ciągnące się w dolinie Drawy.

Skręcamy tu w prawo, pokonujemy niewielki zagajnik i docieramy do zabudowań Złocieńca. Idziemy ul. Gdyńską przez osiedle domków jednorodzinnych. Na ul. Brzozowej skręcamy w prawo, z lewej pojawia się linia kolejowa z Drawska Pomorskiego, która będzie nam przez dłuższy czas towarzyszyć.

Docieramy do głównej szosy nr 20 z Drawska Pomorskiego (ul. Drawska), gdzie skręcamy w prawo. Mijamy niewielkie Jez. Rakowo Przednie i wiadukt kolejowy. Z prawej dociera szosa z Lubieszewa. Na skrzyżowaniu z ul. Mirosławiecką (szosa z Wierzchowa) skręcamy w lewo i przekraczamy tory kolejowe.

Zaraz za przejazdem skręcamy razem z główną szosą w prawo w ul. Dworcową, idąc prosto dotarlibyśmy do centrum Złocieńca. Docieramy do skrzyżowania z ul. Mickiewicza, gdzie kończy się nasza trasa. Idąc prosto możemy dotrzeć na dworzec kolejowy.

Szlak czarny biegnie dalej do Bolegorzyna, z dworca przychodzi szlak zielony do Czaplinka.

Dodaj komentarz