Szlak konny Nieciszów – Smardzów – Stępin

Kategoria: Szlaki konne gminy Długołęka, Szlaki konne gminy Oleśnica, Szlaki konne Równiny Oleśnickiej
Tagi:

Szlak konny Nieciszów – Smardzów – Stępin (5,6 km)
Nieciszów – (2,4 km) Smardzów – (5,6 km) Stępin
Odcinek głównego szlaku konnego Dobrej Widawy. Biegnie płaskim terenem Równiny Oleśnickiej. Prowadzi szosami asfaltowymi, drogami gruntowymi i bitymi. Szlak nadaje się również do turystyki pieszej i rowerowej. Po drodze stadnina i dawny cmentarz ewangelicki w Smardzowie.


Trasa zaczyna się na głównym skrzyżowaniu w Nieciszowie (gm. Oleśnica), dokąd główny szlak biegnie z Chrząstawy Wielkiej. Kończy się tutaj szlak dojazdowy z Borowej. Jedziemy szosą w kierunku Smardzowa i opuszczamy wieś. Przecinamy linię kolejową Wrocław – Oleśnica i po chwili rzekę Oleśnicę.


Docieramy do zabudowań Smardzowa i głównej szosy Wrocław – Oleśnica. Smardzów wzmiankowany był w 1288 r., mieszkali tu książęcy rataje. Skręcamy w boczną ulicę w lewo, przy której znajduje się Stajnia Smardzów a za nią dawny cmentarz ewangelicki.

Opuszczamy wieś drogą polną i skręcamy w lewo. Opuszczamy powiat oleśnicki i gminę Oleśnica, wkraczając na teren powiatu wrocławskiego i gminy Długołęka. Droga polna przechodzi w bitą a potem asfaltową, mijamy cmentarz i docieramy na skraj wsi Stępin.

Stępin wzmiankowany był w 1288 r. jako Stampil, późniejsza niemiecka nazwa brzmiała Stampen.
Skręcamy w prawo w drogę bitą, biegnącą skrajem zabudowy. Jadąc 150 m dalej prosto można dotrzeć do kościoła.
Kościół Narodzenia NMP, wzmiankowany był w 1338 r. Obecny gotycki z XV w., z wieżą z XVI w., w 1592 r. przejęty przez ewangelików. Przy wejściu gotycka chrzcielnica z XV w. Wewnątrz późnogotycki portal z XVI w., barokowy ołtarz główny z pocz. XVIII w. i klasycystyczna ambona z ok. 1800 r.

Przy szosie Stępin – Dobroszyce nasza trasa się kończy, szlak konny biegnie dalej do skrzyżowania pod Strzelcami.

Dodaj komentarz