Szlak niebieski Błatnia schronisko – Wysokie – Wapienica stadion

Kategoria: Szlaki piesze gminy Brenna, Szlaki piesze gminy Jaworze, Szlaki piesze miasta Bielsko-Biała, Szlaki piesze Pasma Klimczoka
Tagi:

Szlak niebieski Błatnia schronisko – Wysokie – Wapienica stadion (8,0 km)
Błatnia schronisko (880 m) – (0,8 km) Siodło pod Przykrą (801 m) – (2,7 km) Wysokie (756 m) – (6,6 km) Wapienica pomnik (415 m) – (8,0 km) Wapienica stadion (380 m) 2.05/2.55 h, 520 m różnicy wysokości
Szlak zejściowy z Wapienicy na grzbiet Pasma Klimczoka Beskidu Śląskiego i do schroniska na Błatniej. Główna część szlaku biegnie grzbietowymi drogami leśnymi, w dolinie Wapienicy drogą bitą, w miejscowości szosą. Po drodze widokowe hale i schronisko na Błatniej, uroczysko kultowe pod Wysokim, zapora i Jezioro Wielka Łąka w dolinie Wapienicy.


Szlak zaczyna się przy schronisku na Błatniej (880 m). Biegnie tędy szlak żółty z Jaworza na Klimczok, zaczynają się także szlaki: zielony do Brennej i czerwony do Jaworza Nałęża.
Schronisko Na Błatniej zbudowało w latach 1925-26 niemieckie towarzystwo Naturfreunde z Aleksandrowic, w czasie 2. wojny światowej służyło oddziałom Wehrmachtu. Przejęte przez PTTK uległo w latach 50. i 60. XX w. rozbudowie, obecnie posiada 50 miejsc noclegowych. Z leżącej obok hali roztacza się rozległy widok na pasmo Orłowej i Równicy na pierwszym planie, Stożka i Czantorii na drugim oraz Beskid Śląsko-Morawski w tle.


Spod schroniska idziemy razem ze szlakiem żółtym do Jaworza, zboczem Błotnego (917 m) do przekaźnika i linii grzbietu. Opuszczamy teren gminy Brenna, przez dłuższy czas będziemy szli bocznym grzbietem Pasma Klimczoka, którym biegnie granica gminy Jaworze i miasta Bielsko-Biała. Schodzimy przez polanę Pod Błatnią, skąd rozpościera się widok na grzbiet Szyndzielni, pasmo Groniczków Beskidu Małego i leżące w dole Bielsko-Białą. Osiągamy Siodło pod Przykrą (801 m), gdzie szlak żółty skręca w lewo do Jaworza.


Krótkim podejściem zdobywamy szczyt Przykrej (824 m), schodzimy na wyrównany grzbiet, prowadzący na siodło 730 m, z wyrębów widać Pogórze Śląskie i szczyt Ostrego. Łagodnym podejściem docieramy na Wysokie (756 m), po prawej stronie znajduje się granica rezerwatu Jaworzyna, utworzonego w 2003 r. na powierzchni 40 ha w celu ochrony naturalnych lasów górskich, reprezentowanych przez jaworzynę górską, kwaśną buczynę górską oraz żyzną buczynę karpacką. Ze szczytu można podejść w lewo czerwoną ścieżką do uroczyska kultowego ewangelików z XVII w., miejsca tajnych nabożeństw w czasie kontrreformacji.

Schodzimy na siodło 680 m , przez punkty widokowe na Pogórze Śląskie z Jaworzem i Jeziorem Goczałkowickim po lewej, po prawej widać grzbiety Szyndzielni i Groniczków (ten drugi w Beskidzie Małym) oraz Bielsko-Białą w dole. Za niewyraźną kulminacją Kopanego (690) osiągamy siodełko z krzyżem. Można stąd podejść prosto na szczyt Palenicy (688 m) z grodziskiem z ok. 500 lat p.n.e. Tworzy je kamienny wał wysokości 1,5–2 m, otaczający majdan o średnicy 60-70 m. Skręcamy w prawo, wkraczając na teren miasta Bielsko-Biała i rozpoczynamy dość strome 200-metrowe zejście do doliny Wapienicy.

Na jego końcu osiągamy zaporę, tworzącą Jezioro Wielka Łąka. Położone jest na terenie powstałych w latach 1893-95 ujęć wody dla miasta. W latach 1929-32 katowicki oddział firmy Dyckerhoff und Widman zbudował zaporę ze stacją uzdatniania wody, rurociągiem i zbiornikiem wyrównawczym. Podwyższona w czasie 2. wojny światowej zapora ma wysokość 23 m, zbiornik posiada powierzchnię 24 ha. Docieramy do drogi bitej, biegnącej doliną, mijając tablice ścieżki dydaktycznej Wapienica. Mijamy ujście Potoku Żydowskiego i docieramy do pętli autobusowej przy ul. Zapora obok pomnika, upamiętniającego rozstrzelanych w lutym 1945 r. żołnierzy radzieckich i polskiego partyzanta.

Idziemy ulicą przez dawną wieś Wapienica, mijając pomnikowy dąb, kaplicę bł. Ojca Pio i zabudowania nadleśnictwa Bielsko.
Wapienica wzmiankowana była w 1568 r. i zamieszkana w większości przez kolonistów niemieckich, wchodząc w skład bielskiego państwa stanowego. Od poł. XIX w. zaczął rozwijać się przemysł, w 1888 r. doprowadzono linię kolejową Cieszyn – Bielsko. W 1977 r. wieś została włączona w granice Bielska-Białej.
Z lewej dociera ul. Jaworzańska, za hotelem Papuga docieramy do skrzyżowana Wapienica stadion, gdzie nasza trasa się kończy.

Szlak niebieski biegnie dalej na nieczynną stację kolejową Bielsko-Biała Wapienica, biegnie tędy również szlak czarny Aleksandrowice – Jaworze.

Dodaj komentarz