Szlak niebieski Czernichów – Las Czarnoci – Stok pod Kościelcem

Kategoria: Szlaki piesze gminy Czernichów, Szlaki piesze Pasma Kocierza
Tagi:

Szlak niebieski Czernichów – Las Czarnoci – Stok pod Kościelcem (3,6 km)
Czernichów (330 m) – (2,9 km) Las Czarnoci (600 m) – (3,6 km) Stok pod Kościelcem (740 m) 1.35/0.55 h, 410 m podejść
Szlak prowadzący z przełomowej doliny Soły na grzbiet Jaworzyny w paśmie Kocierza Beskidu Małego. Początek asfaltem przez zaporę w Tresnej, później drogami leśnymi, dość stromym podejściem. Po drodze zapora w Tresnej i polana Kowalówka.


Trasa rozpoczyna się na głównym skrzyżowaniu na granicy Tresnej i Czernichowa, dokąd szlak niebieski biegnie z Czupla. Zaczynają się tu także szlaki: zielony do Łodygowic i czarny do Międzybrodzia Żywieckiego.
Idziemy główną ul. Żywiecką, którą prowadzi droga nr 948 Żywiec- Kęty. Mijamy Urząd Gminy i wchodzimy na koronę zapory w Tresnej.
Tresna – wieś w gminie Czernichów, założona w XVI w., należała do klucza starożywieckiego i razem z nim należała do Komorowskich, Wielopolskich i Habsburgów. Środkowa część wsi została zalana wodami Jeziora Żywieckiego w latach 60. XX w., obecnie składa się ona z dwóch części, położonych na dwóch przeciwległych brzegach.
Zapora Tresna powstała w latach 1960-66 na Sole, tworząc Jezioro Żywieckie. Ziemno-narzutowa zapora ma długość 300 m i wysokość 39 m, obok powstała elektrownia wodna o mocy 21 MW. Jezioro Żywieckie ma powierzchnię 10 km² i głębokość 26,8 m, powstało w celu ochrony przeciwpowodziowej i dzięki licznym przystaniom i położeniu w atrakcyjnym, górskim terenie stało się centrum turystyki i rekreacji. Z korony zapory roztacza się widok na dolinę Soły z leżącym w dole Czernichowem i górą Żar.



Za zaporą skręcamy w lewo w ul. Spacerową, idziemy chwilę w dół doliny Soły i skręcamy w prawo w ul. Kościelec. Asfalt się kończy, wkraczamy w las, idąc pod górę doliny potoku Czamosz. Przekraczamy go dwa razy i zaczynamy mozolną wspinaczkę zakosami. Osiągamy linię bocznego grzbietu, gdzie na skrzyżowaniu Las Czarnoci z lewej dołącza szlak żółty z Międzybrodzia Żywieckiego.

Stromym podejściem docieramy do polany Kowalówka skąd roztacza się ograniczony widok na pasmo Czupla i Jezioro Żywieckie. Podejście przez kolejne polany łagodniej, osiągamy poziomicę 740 m i łukiem w prawo obok źródełka docieramy do głównego grzbietu Jaworzyny (861 m) na skrzyżowaniu Stok pod Kościelcem.

Szlak niebieski prowadzi dalej na Przełęcz Przysłop Cisowy, żółty biegnie do Oczkowa.

Dodaj komentarz