Szlak niebieski Gudowo – Lubieszewo (Szlak im. I Warszawskiej Dywizji Kawalerii)

Kategoria: Szlaki piesze gminy Drawsko Pomorskie, Szlaki piesze gminy Złocieniec
Tagi:

Szlak niebieski Gudowo – Lubieszewo (Szlak im. I Warszawskiej Dywizji Kawalerii)
Gudowo – (7,8 km) Lubieszewo
Odcinek Szlaku im. I Warszawskiej Dywizji Kawalerii, biegnie malowniczo pofalowanym terenem z ładnymi widokami na Jez. Lubie. Nawierzchnia – głównie drogi polne, miejscami nieco pozarastane.


Trasa zaczyna się na skrzyżowaniu w Gudowie (gm. Drawsko Pomorskie), dokąd szlak niebieski biegnie z Drawska Pomorskiego. Biegnie tędy również czarny szlak z Ginawy do Drawska Pomorskiego i zielony z Zajezierza, zaczyna się żółty szlak dojściowy do grodziska.
Gudowo – wieś położona nad Jez. Lubie, z ośrodkami wypoczynkowymi, plażą i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Wzmiankowana w 1320 r., kiedy ks. Warcisław IV podarował ją klasztorowi Augustianek w Pyrzycach. Istniała tu wcześniej osada kultury łużyckiej i wczesnośredniowieczne grodzisko. W XVI w. wieś stała się własnością Borków, na pocz. XIX w. Pritzelwitzów, sto lat później Weissów. Na pocz. XX w. powstała tutaj fabryka krochmalu, zaprojektowana przez znanego architekta Waltera Gropiusa.

Razem ze szlakami żółtym i zielonym idziemy przez wieś. Po lewej mijamy folwark i rozgałęzienie szosy do Suliszewa.


Za Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Opiekuńczym znajduje się kościół św. Barbary.
Kościół św. Barbary – pierwotny wzmiankowany w 1349 r., spalony w czasie wojny 30-letniej w 1646 r. Obecny powstał w 2. poł. XVIII w. Posiada szachulcową wieżę z 1716 r., oszalowaną w konstrukcji słupowej. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz główny z 1712 r., obok kościoła rośnie lipa i stoi mogiła z k. XIX w.

Idziemy dalej szosą mijając dwa gospodarstwa agroturystyczne. W lewo odchodzi żółty szlak dojściowy do grodziska, po prawej widzimy ciekawą Tawernę w kształcie odwróconej łodzi i camping nad Jez. Lubie. Za dawnym cmentarzem ewangelickim odchodzi droga do Ośrodka Delfin. Opuszczamy Gudowo podchodząc obsadzoną topolami szosą lekko do góry. Ze wzniesienia roztacza się ładna panorama miejscowości i Jez. Lubie. Po chwili opuszczamy szosę i skręcamy w drogę polną w prawo (szlak zielony biegnie stąd do Gronowa).

Idziemy ładnie pofalowanym terenem, po prawej rozpościerają się widoki na Jez. Lubie, po lewej widać kościół w pobliskim Linownie. Przechodzimy przez niewielki zagajnik, gdzie przecinamy drogę bitą do ośrodka Zacisze. Przy kolejnym zagajniku wkraczamy na teren gminy Złocieniec, droga robi się zarośnięta.

Po chwili z lewej dochodzi lepsza droga, wchodzimy na szczyt wzniesienia, z którego rozciąga się ładny widok na Jez. Lubie i osadę Błędno. Mijamy rozrośniętego buka i schodzimy lekko w dół do drogi bitej z Błędna. Razem z nią osiągamy szosę asfaltową z Linowna, gdzie kierujemy się w prawo.

Wkraczamy na teren wsi Lubieszewo, z lewej dochodzi czarny szlak ze Złocieńca.
Lubieszewo – wieś wzmiankowana w 1320 r., kiedy ks. Warcisław IV darował ją klasztorowi Augustianek w Pyrzycach, później stanowiła własność Borków. Wcześniej, w VII-XII w. istniał tu mały gród strażniczy.
Po prawej mijamy restaurację i łowisko wędkarskie Ryby Lubie, z ciekawą wieżą nad zatoką Jez. Lubie. Docieramy do głównego skrzyżowania, gdzie kończy się nasza trasa.

Można stąd podejść w prawo do kościoła św. Kazimierza.
Barokowy kościół św. Kazimierza pochodzi z 1687 r. Posiada szachulcową wieżę z hełmem. Wewnątrz barokowa ambona i ołtarz główny. Za kościołem znajduje się zespół dworski z pocz. XX w.

Szlak niebieski biegnie dalej do Wierzchowa.

Dodaj komentarz