Szlak rowerowy zielony Złotów – Malerzów – Dobroszyce

Kategoria: Szlaki rowerowe gminy Dobroszyce, Szlaki rowerowe gminy Zawonia, Szlaki rowerowe powiatu oleśnickiego, Szlaki rowerowe powiatu trzebnickiego, Szlaki rowerowe Wzgórz Trzebnickich
Tagi:

Szlak rowerowy zielony Złotów – Malerzów – Dobroszyce
Złotów – (3,7 km) Malerzów – (8,0 km) Białe Błoto – (12,9 km) Kolonia Strzelce – (15,9 km) Dobroszyce
Druga część pętli rowerowej wokół Dobroszyc. Biegnie ona lasami na pograniczu Wzgórz Trzebnickich i Twardogórskich. Nawierzchnia przeważnie asfaltowa, z odcinkami dróg bitych i leśnych.


Trasa zaczyna się w Złotowie (gm. Zawonia), dokąd szlak zielony biegnie z Dobroszyc. Jedziemy szosą w kierunku Bukowic, na zakręcie skręcamy w prawo, w rozjeżdżoną drogę leśną (ten odcinek może być uciążliwy po deszczu). Jedziemy przez las, za którym przekraczamy granicę gminy Dobroszyce i wjeżdżamy do Malerzowa.


Malerzów – wieś w gminie Dobroszyce, malowniczo położona wśród lasów. Znajduje się w tzw. Bramie Malerzowskiej, obniżeniu oddzielającym Wzgórza Twardogórskie od Trzebnickich. Wieś wzmiankowana w 1785 r., w poł. XIX w. należała do książąt brunszwicko-oleśnickich.
Na asfalcie skręcamy w prawo, jedziemy przez wieś pełną interesujących starych zabudowań. Mijamy okazały budynek przerobiony na kaplicę mszalną MB Miłosierdzia. Po prawej widoczny jest komin dawnego tartaku. Z prawej przychodzi niebieski szlak Korona Kocich Gór z Zawoni. Docieramy do zadbanego pomnika poległych w 1. wojnie światowej, za nim znajdował się niegdyś kościół.

Na skrzyżowaniu szlak niebieski opuszcza nas, skręcając w lewo na Grabowno Wielkie. Opuszczamy Malerzów i wjeżdżamy w las.

Jedziemy szosą przez Bramę Malerzowską, rozdzielającą Wzgórza Trzebnickie od Twardogórskich. Mijamy pasmo malowniczych wydm i kilka dawnych kamiennych słupów milowych.

Docieramy do wsi Białe Błoto, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w boczną drogę w lewo.
Białe Błoto – śródleśna wieś, wchodząca w skład dóbr książąt brunszwicko – oleśnickich. Znajdowały się tu: leśnictwo, folwark, szkoła ewangelicka i gospoda.
Jedziemy przez malowniczo położoną wśród lasów wieś. Na jej skraju skręcamy w prawo i wjeżdżamy w las.

Jedziemy bitą Drogą Słupkową. Przejeżdżamy pod przecinką linii energetycznej i mijamy kilka dorodnych drzew (buk, dęby). Docieramy do dość ruchliwej szosy Twardogóra – Dobroszyce, gdzie jedziemy na wprost.

Po chwili osiągamy wieś Kolonia Strzelce.
Kolonia Strzelce – luźno zabudowana miejscowość, związana z pobliskimi Strzelcami. W 1845 r. wymieniano tu 8 domów i karczmę.
Mijamy zabudowania leśnictwa Strzelce z 1912 r. W lesie za nimi znajduje się duża wieża obserwacyjna. Jedziemy przez niewielką wieś, na jej skraju, przy drodze do żwirowni czeka nas widok na kościół w Strzelcach.

Opuszczamy Kolonię Strzelce, jedziemy szosą mijając duże wyrobisko kopalni kruszywa. Docieramy do drogi 340 Trzebnica – Oleśnica, gdzie jedziemy na wprost.

Mijamy cmentarz w Dobroszycach i osiągamy pierwsze zabudowania miejscowości. Droga 340 skręca w lewo na obwodnicę, my jedziemy prosto ul. Trzebnicką. Docieramy do centrum Dobroszyc, na dawnym rynku kończy się nasza trasa.

Szlak zielony biegnie dalej do Złotowa przez Łuczynę.

Dodaj komentarz