Szlak św. Jakuba Via Regia Sobocisko – Zębice – Siechnice

Kategoria: Szlaki piesze gminy Oława, Szlaki piesze gminy Siechnice, Szlaki piesze powiatu oławskiego, Szlaki piesze powiatu wrocławskiego, Szlaki piesze Równiny Wrocławskiej
Tagi: ,

Szlak św. Jakuba Via Regia Sobocisko – Zębice – Siechnice
Sobocisko – (3,7 km) Grodziszów – (5,2 km) Zębice – (7,6 km) Prawocin – (10,3 km) Siechnice
Odcinek głównej trasy Szlaku św. Jakuba Via Regia. Prowadzi przez rolnicze tereny Równiny Wrocławskiej, do Grodziszowa drogami polnymi, dalej głównie asfaltem.


Trasa zaczyna się koło kościoła w Sobocisku, dokąd szlak Via Regia biegnie z Oleśnicy Małej (główna trasa) lub z Oławy (trasa alternatywna). Idziemy boczną ulicą na północ i opuszczamy Sobocisko.


Droga przechodzi w polną a potem zarośniętą miedzę (odcinek może być trudny w okresie wegetacyjnym). Po chwili jakość drogi się poprawia, idziemy mniej więcej wzdłuż biegu rzeki Szalonej (Zielonej). Opuszczamy gminę Oława i powiat oławski, wkraczamy na teren gminy Siechnice w powiecie wrocławskim.

Docieramy do wsi Grodziszów. Idziemy ulicą Parkową przez wieś, po lewej mijamy niewielki park z resztką folwarku (dwór został zniszczony w 1945 r.), ulica przechodzi w bruk. Z lewej dochodzi szosa z Sulęcina, idziemy prosto ul. Trzech Lip koło ciekawego transformatora z ok. 1920 r. i opuszczamy Grodziszów.

Zaraz za nim zaczynają się Zębice, z prawej przychodzi szosa z Groblic (można nią dojść na pobliską stację kolejową), idziemy przez wieś ul. Prusa.
Zębice – wieś w gminie Siechnice, położona na Równinie Wrocławskiej. Wzmiankowana w 1251 r., należała do dóbr wrocławskiego szpitala św. Ducha. Po sekularyzacji w 1810 r. wieś dostała się pod zarząd Miejskiego i Krajowego Zarządu Dóbr we Wrocławiu. W latach 1830-45 powstało wolne sołectwo. W 1842 r. doprowadzono kolej na trasie Wrocław – Oława, stacja powstała na pocz. XX w. Główna droga wiejska (ul. Prusa) została wytyczona pod koniec XIX w.
Skręcamy ostro w lewo, mijamy okazały dom wiejski, o cechach dworku (prawdopodobnie siedziba wolnego sołectwa) i kapliczkę z końca XIX w. Na końcu Zębic skręcamy w prawo w drogę bitą.

Po chwili docieramy do świeżo wyasfaltowanej lokalnej szosy z Sulimowa, gdzie skręcamy w prawo (prosto idzie trasa alternatywna przez Świętą Katarzynę). Wkraczamy w granice Siechnic, idziemy wąską szosą w kierunku pobliskich kominów elektrociepłowni.

Przechodzimy przez przejazd kolejowy na linii Wrocław – Opole i wkraczamy do dzielnicy Siechnic – Prawocina, znanej jako wieś już pod koniec XIII w. Idziemy krętą ul. Prawocińską, po prawej znajduje się rozległy kompleks Przedsiębiorstwa Produkcji Ogrodniczej. Prawocin się kończy, przekraczamy rzeką Szaloną (Zieloną), po lewej mijamy cmentarz.

Na cmentarzu znajduje się modernistyczna kaplica z 1935 r. Przy bramie cmentarnej, stoi granitowy krzyż pojednania, przeniesiony z okolicznych pól.

Skręcamy w lewo w deptak, prowadzący do głównej ul. Opolskiej, którą biegnie szosa nr 94 Wrocław – Opole. Zaraz potem skręcamy w prawo w ul. Zacisze i po chwili w lewo w ul. Kościelną.

Jesteśmy w centrum Siechnic, po lewej znajduje się kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, po prawej zbudowano niedawno nowy ratusz.
Kościół Niepokalanego Serca NMP z lat 1973-81 zbudowano wg projektu Tadeusza Szukały.
Nowy ratusz w Siechnicach został otwarty w 2012 r. i razem z otaczającym go placem ma stanowić reprezentacyjne centrum młodego miasta.


Skręcamy w prawo w ul. Świerczewskiego (z lewej przychodzi trasa alternatywna przez Świętą Katarzynę).

Docieramy do skrzyżowania z ul. Fabryczną pod Elektrociepłownią Siechnice, gdzie kończy się nasza trasa. Warto podejść w lewo do osiedla fabrycznego.
Zespół budynków Elektrociepłowni Czechnica. W 1909 r. powstała elektrownia, rozbudowana w latach 20. XX w. W latach 1979-83 przebudowano ją na elektrociepłownię. Przy elektrociepłowni powstał kompleks budynków mieszkalnych i administracyjnych, ukończony w 1926 r. wg projektu Richarda i Paula Erlichów. Posiada on cechy architektury modernistycznej z bramą przejazdową i furtą o półkolistych łukach.

Szlak św. Jakuba Via Regia biegnie dalej do Wrocławia.

Dodaj komentarz