Szlak zielony Hotel Kocierz – Kocierz Rychwałdzki – Pod Mladą Horą

Kategoria: Szlaki piesze gminy Łękawica, Szlaki piesze gminy Ślemień, Szlaki piesze Pasma Łamanej Skały
Tagi:

Szlak zielony Hotel Kocierz – Kocierz Rychwałdzki – Pod Mladą Horą (13,0 km)
Hotel Kocierz (750 m) – (3,7 km) Kocierz Rychwałdzki (510 m) – (5,2 km) Zamczysko (740 m) – (9,9 km) Czarne Działy (790 m) – (13,0 km) Pod Mladą Horą (830 m) 4.05/3.35 h, 500/420 m podejść
Odcinek szlaku biegnącego bocznym grzbietem pasma Łamanej Skały Beskidu Małego. Zejście do Kocierza Rychwałdzkiego asfaltem, dalej drogi leśne. Po drodze widokowy Gościniec Kocierski, grupy skał i jaskiń Zamczysko i Czarne Działy oraz widokowa polana Groń.


Trasa zaczyna się pod Hotelem Kocierz (750 m), dokąd szlak zielony biegnie z Porąbki. Prowadzi tędy także główny szlak czerwony z Żaru na Czarny Groń, zaczyna się szlak czarny do Targanic Górnych. Hotel położony jest na głównym grzbiecie Beskidu Małego pod kulminacją Błasiakówki (750 m). Otwarto go w 2006 r., obejmuje centrum spa, boisko, korty i aquapark. Schodzimy przez las bocznym grzbiecikiem, wkraczając na teren gminy Łękawica. Osiągamy polanę z przysiółkiem Kocierza Rychwałdzkiego – Zakręt Beskid i docieramy do szosy nr 781 Żywiec – Andrychów, którym biegnie Gościniec Kocierski (ul. Beskidzka). Biegł tędy szlak handlowy z Krakowa na Węgry, bity trakt powstał w latach 1784-88, budowany był przez więźniów ze Szpilbergu i Wiśnicza a w 1974 r. uzyskał asfaltową nawierzchnię. Wkraczamy w las i skręcamy w lewo w ul. Widokową. Osiągamy przysiółek Sołdrówka, skąd rozciąga się szeroka panorama pasma Łamanej Skały i bocznego grzbietu Kucówek, na który za chwilę będziemy wchodzić.


Schodzimy stromiej w dół, przecinamy las i docieramy do doliny Kocierzanki. Skręcamy w prawo w główną ul. Turystyczną i schodzimy w dół doliny potoku. Mijamy budynek OSP i osiągamy przysiółek Mieszczaki, stanowiący centrum Kocierza Rychwałdzkiego.
Wieś wchodziła w skład klucza ślemieńskiego i stanowiła pierwotnie jedną całość z Kocierzem Moszczanickim. W 1779 r. obie części podzielono, część dóbr z Rychwałdem otrzymał wtedy Franciszek Wielopolski. W okresie międzywojennym rozwinęło się niewielkie letnisko.

Docieramy pod kościół Niepokalanego Serca NMP z lat 1979-82, gdzie skręcamy w lewo. Idziemy ścieżką wzdłuż cmentarza a później drogą leśną, mijając niewielką polanę Sałtawianka. Dość stromym 250-metrowym podejściem docieramy na polanę, zajmującą szczyt Ścieszków Gronia (Łysiny) (775 m). Skręcamy w lewo w ul. Szczytową w osiedlu Łysina znanego niegdyś z kamieniarstwa, z polany rozpościera się panorama pasma Łamanej Skały i Beskidu Żywieckiego.

Biegnącą w prawo gruntową ul. Piwniczną możemy dotrzeć do grupy skał i jaskiń o nazwie Zamczysko.
Skały zbudowane z piaskowców warstw istebniańskich dolnych położone są w wąwozie i osiągają kilkanaście metrów wysokości. Wśród nich położonych jest kilka jaskiń, powstałych w wyniku ruchów grawitacyjnych. Największe z nich to: Jaskinia Lodowa (59 m dł.), Strzelista (30 m dł.) i w Zamczysku (26 m dł.).

Schodzimy na siodło 710 m, wkraczamy w las i przecinając niewielką kulminację Czoła (740 m). Schodzimy na Przełęcz Płonną (705 m), z polany rozciąga się szeroka panorama Beskidu Żywieckiego. Rozpoczynamy długie i niezbyt strome podejście na Kucówki (833 m), zaliczając po drodze kilka kulminacji (jedna z nich nosi nazwę Nad Płonem). Spod szczytu schodzimy lekko na wyrównany grzbiet Czarnych Działów (790 m), z wyrębu widać ponownie Beskid Żywiecki z Pasmem Pewelskim na pierwszym planie. Wkraczamy na teren gminy Ślemień.

Osiągamy skrzyżowanie, gdzie zaczyna się szlak czarny do Ślemienia, ścieżką w prawo można dojść do grupy skał i jaskiń Czarne Działy. Zbudowane są z piaskowców istebniańskich dolnych, największe z jaskiń osiągają długość 115 i 55 m.

Szlak czarny odchodzi w prawo, mijamy polankę Patykówka i podchodzimy lekko na zbocze Gibasówki (842 m). Osiągamy malowniczą polanę Gibasy z przysiółkiem Groń, skąd widać grzbiet Potrójnej i Łamanej Skały. Na siodle 810 m mijamy całoroczną Chatkę Gibasowe Siodło, gdzie skręcamy w lewo.

100 m w prawo od szlaku widać starą kamienną kapliczkę. Wkraczamy w las, za skrętem w prawo rozpoczynamy dość strome podejście na zbocze Wielkiego Gibasów Gronia (898 m). Z pokrytego młodnikiem szczytu widać coraz bliższą Łamaną Skałę. Schodzimy lekko w dół na siodło pod Mladą Horą (830 m), gdzie nasza trasa się kończy.

Szlak zielony biegnie dalej do Krzeszowa, z prawej dochodzi szlak niebieski ze Ślemienia na rozdroże Anula.

Dodaj komentarz