Szlak zielony Kalisz Pomorski – Biały Zdrój – Dębsko

Kategoria: Szlaki piesze gminy Kalisz Pomorski, Szlaki piesze powiatu drawskiego
Tagi:

Szlak zielony Kalisz Pomorski – Biały Zdrój – Dębsko
Kalisz Pomorski – (6,1 km) Biały Zdrój – (11,0 km) Jez. Szerokie – (16,6 km) Dębsko
Krótka i łatwa trasa prowadząca przez równinne lasy, położone na południe od Kalisza Pomorskiego. Prowadzi głównie drogami bitymi i asfaltowymi.


Trasa zaczyna się przy kościele w Kaliszu Pomorskim, dokąd szlak zielony biegnie z Dębska przez Suchowo.
Klasycystyczny kościół MB Królowej Polski został wzniesiony dla ewangelików przez radcę budowlanego Holschego z Berlina w latach 1771-88. Budynek wzorowany był na kościele garnizonowym w Poczdamie i posiada charakterystyczną wieżę, usytuowaną z boku korpusu nawowego. Białe ściany kościoła ozdobione są pilastrami. Wnętrze przykryte płaskim stropem, zachowało empory oraz barokowy ołtarz.


Idziemy ul. Świerczewskiego, którą prowadzi droga krajowa nr 10 Bydgoszcz – Szczecin. Za skrzyżowaniem z drogą nr 175 do Drawska Pomorskiego ul. Świerczewskiego przechodzi w ul. Toruńską. Mijamy dworzec autobusowy i pomnik poświęcony „Tym, którzy przywracali polskość tej ziemi”, wystawiony w 1985 r. Przy zespole szkół skręcamy w prawo w al. Mickiewicza.

Idziemy brzegiem Jez. Bobrowo Małe do punktu widokowego na miasto i malownicze wzgórza morenowe. Warto w tym momencie wspomnieć, że Kalisz Pomorski położony jest wśród trzech jezior, pozostałe to: Jez. Młyńskie i Bobrowo Wielkie. Skręcamy w lewo w ul. Półwiejską, idziemy łukiem przez osiedle domków jednorodzinnych. Skręcamy w prawo w ul. Wiśniową, która doprowadza nas do ul. Bydgoskiej, gdzie ponownie skręcamy w prawo. Bitą drogą biegnącą przez pola i skrajem ogródków działkowych opuszczamy Kalisz Pomorski.

Droga obsadzona pojedynczymi drzewami prowadzi nas do przejazdu na nieczynnej linii kolejowej Kalisz Pomorski – Mirosławiec – Złocieniec.

Za przejazdem wkraczamy w las, docieramy do szosy asfaltowej Kalisz Pomorski – Biały Zdrój, gdzie idziemy prosto. Po chwili las się kończy, szosa prowadzi nas do widocznych już zabudowań wsi Biały Zdrój.

Biały Zdrój – wieś wzmiankowana w 1337 r. jako opuszczona. W XIV-XVIII w. własność rodziny von Güntersberg.
Idziemy przez wieś, mijamy leśnictwo Wieniec, agro i siedzibę OSP, po czym docieramy do kościoła św. Izydora.
Klasycystyczny kościół św. Izydora zbudowano w latach 1826-27 wg projektu Karla Schinkla na miejscu wcześniejszego. Salowa budowla nie posiada wieży. Obok znajduje się współczesna dzwonnica kozłowa z dzwonem z 1826 r.
Przy okazałym budynku typu folwarcznego skręcamy w prawo (idąc w lewo dotarlibyśmy do zabytkowego parku dworskiego) i opuszczamy Biały Zdrój.

Przekraczamy potok płynący do Jez. Wieliż, przy odejściu drogi do stacji Biały Zdrój Południowy wkraczamy w las. Mijamy kilka okazałych drzew (niektóre rozmiarów pomnikowych) i przejazd kolejowy na niedawno otwartej linii kolejowej Kalisz Pomorski – Wałcz.

Teraz czeka nas dłuższy odcinek monotonnej drogi asfaltowej. Na zakręcie mijamy parking leśny, na kolejnym przekraczamy małą rynnę polodowcową.

Docieramy do polany, gdzie niegdyś mieścił się przysiółek Oporów. O jego istnieniu przypomina potężne drzewo i zachowana ziemianka.
Wkraczamy ponownie w las, z lewej strony przychodzi szlak niebieski ze wsi Jelenie. Schodzimy lekko w dół mijamy parking leśny i docieramy na rozdroże nad brzegiem Jez. Szerokiego. Szlak niebieski biegnie prosto do Drawna, my skręcamy w prawo w drogę leśną.

Idziemy chwilę brzegiem Jez. Dębsko, po czym podchodzimy pod górę na krawędź skarpy jeziornej. Docieramy do drogi pożarowej nr 11, gdzie skręcamy w lewo. Mijamy zabagnione łąki z dwoma potokami, droga przechodzi w bitą. Wychodzimy z lasu i po chwili osiągamy wieś Dębsko.

Dębsko – wielokrotnie niszczona wieś należała do XVIII w. do rodzin von Güntersberg i von Wedel. Istniały tu dwa majątki ziemskie – Denzig A i B.
Na początku wsi mijamy kościół śś. Ap. Piotra i Pawła, za którym znajduje się dwór.
Kościół śś. Ap. Piotra i Pawła pochodzi z 1868 r., przebudowano go w 1923 r. i po 1970 r. Nie zachowało się zabytkowe wyposażenie wnętrza z późnogotyckimi rzeźbami i barokowym ołtarzem. Na wieży wisi dzwon z 1860 r.
Droga przez wieś doprowadza nas do szosy nr 175 Kalisz Pomorski – Drawno, gdzie kończy się nasza trasa. Szlak zielony prowadzi dalej do Kalisza Pomorskiego przez Suchowo, zataczając pętlę.

Dodaj komentarz