Szlak zielony Magurka Radziechowska – Murońka – Ostre

Kategoria: Szlaki piesze gminy Lipowa, Szlaki piesze Pasma Skrzycznego i Baraniej Góry
Tagi:

Szlak zielony Magurka Radziechowska – Murońka – Ostre (6,2 km)
Magurka Radziechowska (1090 m) – (1,6 km) Murońka (1021 m) – (6,2 km) Ostre (530 m) 1.35/2.35 h, 560 m zejść
Szlak prowadzący z grzbietu Magurki Radziechowskiej pasma Baraniej Góry i Skrzycznego Beskidu Śląskiego do Kotliny Żywieckiej. Biegnie drogami leśnymi, grzbietem Murońki i zboczem Ostrego, końcówka asfaltową szosą przez wieś Ostre. Po drodze widoki z wyrębów i hali Jaworzyna oraz rezerwat Kuźnie.


Trasa zaczyna się pod szczytem Magurki Radziechowskiej (1108 m), na poziomie 1090 m. Biegnie tędy czerwony Główny Szlak Beskidzki z Magurki Wiślańskiej do Węgierskiej Górki. Schodzimy drogą leśną, prowadzącą bocznym grzbietem, znajdującym się w gminie Lipowa i docieramy na siodło 998 m. Z wyrębów widać dolinę Twardorzeczki i grzbiet Wytrzyszczonej oraz na drugim planie Kotlinę Żywiecką z Beskidem Małym po prawej. Idziemy chwilę płaskim odcinkiem grzbietu i nieznacznym podejściem osiągamy Murońkę (1021 m).


W niewielkiej odległości po prawej znajduje się rezerwat Kuźnie, utworzony w 1996 r. w celu ochrony zgrupowania wychodni skalnych, jaskiń, osuwisk oraz dorodnego drzewostanu świerkowego. Z wyrębów widać dolinę Leśnianki i wyniosłe Skrzyczne po lewej i Ostre z odległą Kotliną Żywiecką na wprost. Dość stromym zejściem docieramy na siodło 930 m z halą Jaworzyna.

Opuszczamy linię grzbietu i rozpoczynamy zejście zboczem Ostrego (932 m). Mijamy kolejną polanę z samotnym domem, po prawej widać coraz bliższą dolinę Twardorzeczki i grzbiet Wytrzyszczonej z Beskidem Żywieckim w tle.

Zejście robi się dość strome, niewygodną, kamienistą drogą docieramy do zarastających polan i na skraj lasu nad Ostrem. Widać stąd Kotlinę Żywiecką z Beskidem Małym i Żywieckim w tle. Docieramy do zabudowań wsi Ostre, boczną uliczką docieramy do szosy z Twardorzeczki, gdzie skręcamy w lewo. Miejscowość powstała jako wieś zarębna na pocz. XVII w., jej nazwa pochodzi od pobliskiego szczytu Ostre (932 m) o stromych zboczach.

Przed nami widok na położoną w dolinie Leśnianki północną część wsi i masyw Skrzycznego. Mijamy straż pożarną i dłuższym zejściem schodzimy do doliny Leśnianki, gdzie na przystanku autobusowym szlak zielony się kończy.

Kończą się tutaj również szlaki: żółty z Malinowskiej Skały przez dolinę Leśnianki i niebieski ze Szczyrku przez Skrzyczne.

Dodaj komentarz