Szlak zielony rowerowy Pęgów – Lubnów – Oborniki Śląskie

Kategoria: Szlaki rowerowe gminy Oborniki Śląskie, Szlaki rowerowe powiatu trzebnickiego, Szlaki rowerowe Wzgórz Trzebnickich
Tagi:

Szlak zielony rowerowy Pęgów – Lubnów – Oborniki Śląskie
Pęgów – (4,2 km) Lubnów – (6,5 km) Nowosielce – (9,0 km) Oborniki Śląskie
Drugi odcinek szlaku Pracze Widawskie – Oborniki Śląskie, biegnącego południowym podnóżem Wzgórz Trzebnickich. Prowadzi głównie odkrytym, lekko pofalowanym terenem, szosami asfaltowymi z krótkim odcinkiem drogą gruntową. Po drodze można zobaczyć kościół i pałac w Lubnowie.


Trasa zaczyna się na stacji w Pęgowie, dokąd szlak zielony rowerowy prowadzi z Pracz Widawskich. Stacja położona jest na zbudowanej w 1856 r. linii kolejowej Wrocław-Poznań. Przejeżdżamy przez tory drogą nr 341 w kierunku Brzegu Dolnego. Za przejazdem skręcamy w bitą ul. Peronową w prawo, mijając kilka interesujących willi z XIX/XX wieku. Jedziemy lekko pod górę wzdłuż torów i skręcamy w lewo w ul. Kasztanową, posiadającą nawierzchnię z płyt betonowych.


Z położonego po prawej wiaduktu nad torami widać ekologiczne przejście dla zwierząt, wybudowane w czasie modernizacji linii w latach 2012-14. Ul. Kasztanową docieramy do fermy drobiu i końca płyt betonowych.

Opuszczamy Pęgów, jedziemy w dół drogą gruntową, prowadzącą skrajem lasu. Przekraczamy błotnistą groblą dolinę potoku i po chwili wyjeżdżamy z lasu. Skręcamy w zarośniętą drogę w lewo, ten odcinek może być uciążliwy. Z lewej przychodzi lokalna szosa, na której kierujemy się prosto. Podjeżdżamy na niewielkie wzgórze, skąd roztacza się widok na Lubnów.

Lubnów – wieś w gm. Oborniki Śląskie, wzmiankowana na pocz. XIV wieku. W 1313 r. istniał już kościół. Ok. 1490 r. wieś weszła w skład dóbr Debitschów, którzy wybudowali tu dwór obronny i obecny kościół.
Szosa skręca w prawo, ul. Pęgowską zjeżdżamy do wsi. Na głównym skrzyżowaniu warto podjechać w lewo do kościoła.

Gotycki kościół Świętej Trójcy, ufundowany został przez starostę wołowskiego Jana von Debitscha w końcu XV wieku. Jednonawowy kościół posiada węższe prezbiterium zamknięte trójbocznie. Od północy do budynku przylega zakrystia, zaś od południa niewielka kruchta. Od zachodu dostawiono drewnianą wieżę. Wewnątrz znajduje się późnogotyckie sakramentarium i chrzcielnica, nagrobek zmarłego w 1503 r. fundatora i jego żony Heleny, zmarłej w 1519 r., barokowy ołtarz i empora organowa z XVII/XVIII w. Kościół otoczony jest kamiennym murem, w którym znajdują się dwie tzw. latarnie umarłych, upamiętniające miejsce spoczynku rycerzy z rodziny von Debitsch i zachęcające do modlitwy za ich dusze. Na murach zewnętrznych kościoła znajduje się zespół renesansowych epitafiów z XVI-XVII wieku.

Skręcamy w prawo w ul. Obornicką koło Domu Ludowego z ok. 1870 r. i jedziemy przez wieś wzdłuż biegu Lubniówki. Po prawej mijamy późnośredniowieczne grodzisko, otoczone wypełnioną wodą fosą, miejsce dawnego dworu obronnego Debitschów z XV/XVI wieku. Możemy skręcić w prawo w ul. Kasztanową, prowadzącą do pałacu z początku XX wieku. W pobliskim parku rosną kasztanowce zwyczajne. Koło figury maryjnej skręcamy w lewo i opuszczamy Lubnów.

Jedziemy szosą przez zagajniki, mijamy stawy i docieramy do wsi Nowosielce.

Nowosielce – wieś w gm. Oborniki Śląskie, powstała jako kolonia Lubnowa. W XIX w. istniały tu: folwark, młyn wodny i gorzelnia. Co ciekawe patronami ulic wsi są sami święci i prorocy.
Jedziemy główną ulicą pod górę, mijając po prawej dawny folwark, istniejący tu pałac został rozebrany z 1956 r., na jego miejscu planowana jest wieża widokowa. Po lewej stoi pomnik z 1999 r. z łacińskim tekstem modlitwy Ojcze Nasz.

Docieramy do końca podjazdu i wkraczamy na teren miasta Oborniki Śląskie. Jedziemy ul. J. Słowackiego, mijając wylot ulicy, prowadzącej w prawo do osiedla Ciecholowice. Rozpoczynamy kolejny lekki podjazd i skręcamy koło zagajnika w lewo.

Docieramy do zabudowy miasta, mijamy skład drewna i skręcamy w prawo w ul. Władysława Łokietka.

Przejeżdżamy obok tartaku i interesującej willi, po czym przekraczamy tory linii kolejowej Wrocław – Poznań.


Za przejazdem skręcamy w lewo i docieramy na plac przed stacją kolejową Oborniki Śląskie, która została wyremontowana w 2014 roku. Tutaj kończy się nasz szlak. Koło stacji przebiega niebieski szlak rowerowy Korona Kocich Gór na odcinku Strupina – Trzebnica.

Dodaj komentarz