Szlak zielony Szyndzielnia – Polana Dębowiec – Olszówka

img_0672

Szlak zielony Szyndzielnia – Polana Dębowiec – Olszówka

Szyndzielnia (schronisko) (1000 m) – (1,7 km) Przeł. Dylówki (720 m) – (3,7 km) Polana Dębowiec (530 m) – (4,1 km) Olszówka (390 m) 1.05/1.50 h

Krótkie dojście z Bielska-Białej Olszówki do schroniska Na Szyndzielni. Po drodze górna stacja kolei gondolowej i widokowa Polana Dębowiec.

Szlak zaczyna się przy schronisku Na Szyndzielni, położonym na zboczu szczytu o tej samej nazwie (1028 m).

Schronisko Na Szyndzielni zostało zbudowane w 1897 r. przez organizację Beskidenverein jako pierwsze w Beskidzie Śląskim i w całych Beskidach, w latach 1954-57 uległo rozbudowie. Kamienny budynek schroniska nawiązuje do stylu alpejskiego. Obok znajduje się alpinarium, założone w 1905 r. przez przyrodnika Edwarda Schnacka, zrewitalizowane w 2011 r.

Schodzimy razem ze szlakami żółtym i czerwonym, pierwszy z nich odchodzi w prawo do Cygańskiego Lasu, drugi w lewo, równoległą i dłuższą drogą bitą również do Olszówki, będziemy go jeszcze kilka razy spotykać. Osiągamy kulminację 950 m, na której znajduje się górna stacja kolei linowej z Olszówki.

Gondolowa kolej linowa Szyndzielnia powstała w latach 1950-53 wg technologii austriackiej firmy Bruder Girak, w latach 1994-95 została gruntownie zmodernizowana. Jej trasa ma długość 1810 m przy 449 m różnicy wysokości, jedzie się 6-osobową gondolą. Obok stoi zbudowana w 2015 r. 18-metrowa wieża widokowa.

Skręcamy w lewo, razem z zaczynającym się tu szlakiem żółtym i rozpoczynamy dość strome zejście linią grzbietu. Szlak żółty odchodzi w lewo do Wapienicy, przecinamy biegnącą zakosami drogę bitą z równoległym szlakiem czerwonym, z którym stykamy się jeszcze raz. Osiągamy rozdroże na Przełęczy Dylówki (720 m), z odchodzącym w prawo szlakiem niebieskim do dolnej stacji kolei linowej i Kamienicy.

Idziemy ścieżką zboczem Cybernioka (731 m), z wyrębów roztacza się widok na Bielsko-Białą i Beskid Mały. Wracamy na linię grzbietu, schodzimy przez kulminację 670 m na Polanę Dębowiec (530 m), skąd roztacza się widok na Bielsko-Białą.

Na polanie stoi dawne schronisko, obecnie restauracja Dębowiec. Dociera tu także wyciąg krzesełkowy z Kamienicy, zbudowany w 2013 r. Poniżej schroniska pallotyni zbudowali kaplicę.

Na polanie skręcamy w prawo, przecinamy równoległy szlak czerwony i schodzimy do doliny Olszówki i al. Armii Krajowej.

Tutaj szlak zielony się kończy, wycieczkę można kontynuować szlakiem niebieskim do pętli autobusowej i Bielska-Białej Kamienicy.

Dodaj komentarz