Tyniec nad Ślęzą

Kategoria: Gmina Kobierzyce, Równina Wrocławska


Wieś w gminie Kobierzyce, położona na Równinie Wrocławskiej, nad Ślęzą. Wzmiankowana w 1193 r., należała do kanoników regularnych zakonu joannitów (później kawalerów maltańskich).

Warto zobaczyć:

Romański kościół św. Michała z ok. 1250 r., powiększony w XIV w., przebudowany w 1666 i 1715 r. w stylu barokowym. Gotycka wieża z XV w. z barokowym hełmem. Wewnątrz barokowy wystrój: ołtarz główny z rzeźbami śś. Piotra i Pawła z 1699 r. i obrazem MB Passawskiej z 1726 r., w górnej partii obraz św. Anny, w zwieńczeniu św. Michał Archanioł; ołtarze boczne po stronie północnej: z 1761 r. z obrazem MB Częstochowskiej i rzeźbami śś. Jana Nepomucena i Franciszka Ksawerego i drugi z 1753 r. z obrazem św. Jadwigi Śl. i figurą św. Agaty; ołtarze boczne po stronie południowej: z 1715 r. ze śmiercią św. Józefa, obok płyta nagrobna proboszcza Antoniego Basta i drugi z 1748 r. z obrazem św. Antoniego Padewskiego z XIX w.; ambona z barokowymi rzeźbami czterech ewangelistów; chrzcielnica z 1690 r. ozdobiona rzeźbą przedstawiającą chrzest Jezusa w rzece Jordan; z lewej strony ołtarza głównego rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z 1725 r., kopia figurki MB Bardzkiej; trzy obrazy ewangelistów piszących ewangelie z 1721 r., dzieło Hansa Jakuba Eibelwiesera, pozostałe obrazy przedstawiają św. Michała Archanioła, Ostatnią Wieczerzę i Jezusa w Ogrójcu. Poza tym 6 XIII-wiecznych kolumn romańskich z bogato zdobionymi głowicami w prezbiterium. Przed kościołem figura św. Jana Nepomucena z 1773 r., umieszczona na cokole. W murze cmentarnym kapliczka pojednania.
Barokowy dom kawalerów maltańskich z ok. 1782 r., przebudowany w 1894 r., postawiony na miejscu starszego. W 1781 r. mieszkał w nim król pruski Fryderyk II. Obok barokowy spichlerz o konstrukcji ryglowej.
Jedyny na Dolnym Śląsku pręgierz zbudowany z cegły.
Pałac z XIX/XX w., obok park ze stawami i pomnikową aleją lipową, prowadzącą w kierunku lasu na wzgórzu.
Trzy pomnikowe dęby na łące na prawym brzegu Ślęzy, następne dwa przy szosie ok. 100 m od mostu.

Dodaj komentarz