Woszczyce

Kategoria: Miasto Orzesze, Równina Pszczyńska


Dawna wieś, obecnie część Orzesza, położona przy szosie Katowice – Wisła. Pierwsze wzmianki o parafii w Woszczycach ukazały się w 1003 roku, pierwszy kościół powstał około 1150 roku. Pierwszym właścicielem wioski i budowniczym kościoła był Peter a Woschczutzki. W 1237 r. z inicjatywy Konrada Mazowieckiego i kanonika kapituły krakowskiej o imieniu Bogusław rozpoczęto we wsi budowę klasztoru cystersów, wizytowanego rok później. Nie dokończono jednak budowy, bowiem w 1241 najazd tatarski zniszczył stawiany obiekt. W 1283 roku cystersi oddali Woszczyce Stefanowi Zbronowiczowi za wieś Żernicę, a ostatecznie zakon osiadł w Rudach. Około 1374 r. miejscowość przeszła w ręce rodziny Woszczyckich, którzy na początku XV wieku ufundowali drewniany kościółek Wszystkich Świętych.
W czasie wojny trzydziestoletniej miejscowość mocno ucierpiała, a nowym właścicielem został Adam Krzysztof Wielopolski. Na początku XVIII wieku we wsi działał młyn i mała huta żelaza. Po półwieczu osada trafiła w ręce rodziny von Franken, którzy wybudowali kolejny drewniany kościółek. W 1766 r. wieś kupił Gustaw von Cybulka, który po 15 latach odsprzedał ją Ludwikowi von Reusch. Kolejni właściciele to podpułkownik Andrzej von Wittkowski (1817) oraz Franciszek Winckler (1836). Ten ostatni wybudował w 1880 r. pierwszą murowaną świątynię w historii Woszczyc. Po Winicklerze dobra odziedziczyła jego pasierbica Waleska, poślubiona z Hubertem Thiele-Winckler – w rękach tego rodu miejscowość pozostała aż do 1945 roku. Podczas plebiscytu w 1921 r. 186 osób głosowało za Polską, a 113 za Niemcami.
(za Wikipedią)

Warto zobaczyć:

W Woszczycach w XVI wieku powstał drewniany dwór, który uległ całkowitemu zniszczeniu. Obecnie w centrum Woszczyc znajduje się XIX-wieczny dwór, zbudowany w stylu neobarokowym, którego ruiny kupiła rodzina Szczepańskich, a następnie odbudowała ten zabytek z przeznaczeniem na hotel.
Neoromańsko-neogotycki kościół śś. Piotra i Pawła z lat 1878-80, obok plebania z 1812 r.
(za Wikipedią)

Dodaj komentarz