Krzywina

Wieś w gminie Przeworno, położona w dolinie Krynki na wschodnim skraju Wzgórz Strzelińskich. Wzmiankowana w 1335 r., w położonym nieopodal kamieniołomie kwarcytów można znaleźć cenne okazy kryształu. Związana była z zamkiem na Gromniku. W 1699 r. doszło do walk chłopów z wojskiem, związanych z odebraniem kościoła ewangelikom. Od 1742 r. własność królewskiego zakładu dobroczynnego Charité z Berlina. W 1891 r. zbudowano linię kolejową Strzelin – Grodków, we wsi powstała stacja.

Warto zobaczyć:

Ruiny kościoła z XIV w., zniszczonego w 1446 r. w czasie wojen husyckich.
Przy cmentarzu ruiny dawnego kościoła ewangelickiego z II poł. XVI w. zniszczonego w 1945 r. Na zdewastowanym cmentarzu chrzcielnica prawdopodobnie z XIII w. Obie świątynie, jako jedyne na Dolnym Śląsku posiadały wezwanie św. Oswalda.

1 myśl na temat “Krzywina

  1. Gdynianka75 Odpowiedz

    Piękne ruiny, zupełnie inaczej je sobie wyobrażałam, gdy moja śp.mama Ewa opowiadała jak to jej starsza siostra (obecnie radna dzielnicy) wywiozła ją w wózku pod ten kościółek i wsadziła na te ruiny. Nikt nie wiedział jak takiego malca stamtąd zdjąć, by się nie przestraszył i nie spadł. Dziś mnie to nie dziwi. Szkoda, że sama nie mogę zobaczyć tych okolic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *