Radawie

Kategoria: Gmina Zębowice, Równina Opolska
Tagi: , ,

Wieś w gminie Zębowice, położona przy szosie do Turawy. Znaleziono tu ślady osadnictwa z epoki kamiennej. W 1. poł. XIII w. Silvius zbudował tu kaplicę z relikwiami Krzyża Św. W 1241 r. rycerz Radowoj chcąc powstrzymać Tatarów podpalił okoliczne lasy, za co został obdarowany okolicznymi dobrami. W 1428 r. w czasie najazdu husytów zebrali się tu okoliczni rycerze, dzięki czemu napastnicy wycofali się do Gliwic. W XV-XVII w. własność rodziny Salawa, w XIX w. von Ballestremów i von Aulocków.

Warto zobaczyć

Drewniany kościół Podwyższenia Krzyża Św. z 1500 r., wzniesiony na miejscu kaplicy z 1305 r., przebudowany w XVIII w. Posiada konstrukcję zrębową, siodłowy dach z sześcioboczną wieżyczką nakrytą baniastym hełmem, ściany szalowane, częściowo kryte gontem. Wyposażenie wnętrza klasycystyczne z XIX w., poza tym organy z XVIII w. i krucyfiks z XVIII/XIX w. Obok kościoła neogotycka kaplica z 2. poł. XIX w.
Neogotycka kaplica cmentarna z k. XIX w.
Neogotycka kapliczka z barokową rzeźbą św. Jana Nepomucena z 2. poł. XVIII w. przy bramie folwarku.
Klasycystycznym pałac z lat 1848-52 wg projektu mistrza Rocha, ucznia Schinkela. W 1922 r. przebudowany z zatarciem cech stylowych, obecnie DPS. W parku 9 pomnikowych dębów szypułkowych. Obok zabudowania folwarczne z poł. XIX w. i zespół dworski z XIX/XX w.

Tzw. Plac Legnicki z lat 1996-2003, położony w przysiółku Radawka, w miejscu postoju pielgrzymki diecezji legnickiej do Częstochowy. Obejmuje on ołtarz polowy i zespół rzeźb świętych i błogosławionych, tworzących drogę krzyżową.

Dodaj komentarz