Szczodre

Kategoria: Gmina Długołęka, Równina Oleśnicka
Tagi:

Wieś w gminie Długołęka, położona na Równinie Oleśnickiej. Powstała z połączenia dwóch wsi: Rostelwitz (wzmiankowana w XIII w.) i Neudorf (wzmiankowana w 1516 r.), które w 1693 r. otrzymały nazwę Sybillenort (od imienia Sybilli – żony ks. oleśnickiego Krystiana). Znajduje się tu jeden z najnowocześniejszych w Europie Ośrodków Zarybieniowych.

Co warto zobaczyć w Szczodrem

Pałac. Wybudowany w 2. poł. XVII w. w stylu renesansowym przez ks. Chrystiana Ulryka, jako letnia rezydencja jego żony Sybilli. Przebudowany przez królów saskich w latach 1851-1867 na okazałą rezydencję w stylu angielskiego neogotyku (arch. C. Wolf), zwaną „Śląskim Windsorem”. Znajdowała się tu słynna sala z siedmioma żyrandolami i pokój jadalny z rosnącymi w nim melonami i czereśniami, pałac był miejscem występów teatralnych i baletowych. Pałac otoczony był 75-hektarowym parkiem krajobrazowo – botanicznym. Opuszczony pałac zajęło w czasie wojny SS, w 1945 r. spaliło się wnętrze, po 1955 r. rozebrano większość obiektu. Zachowała się tylko północna część wschodniego skrzydła, oczekująca na remont.


Park pałacowy z pozostałościami bramy, dawną leśniczówką i sztucznie usypanym kopcem. W centrum parku położony jest staw.

Kaplica św. Stanisława na cmentarzu, postawiona przez kr. Karolinę z Wazów pod koniec XIX w.

Okazałe budynki z pruskiego muru, stanowiące niegdyś część kompleksu pałacowego.

Przez Szczodre przebiegają następujące szlaki:
Szlak zielony Długołęka – Zaprężyn
Szlak żółty Długołęka – Wrocław Zakrzów
Rowerowy szlak żółty wokół Długołęki.

Dodaj komentarz