Szlak czarny Długa Hala – Połaniec – Widok Zachwyt

Kategoria: Szlaki piesze gminy Oborniki Śląskie, Szlaki piesze gminy Trzebnica, Szlaki piesze Wzgórz Trzebnickich
Tagi:

Szlak czarny Długa Hala – Połaniec – Widok Zachwyt (3,6 km) 

Długa Hala – (1,9 km) Połaniec – (3,6 km) Widok Zachwyt
Krótki szlak, będący wariantem niebieskiej trasy Oborniki Śląskie – Trzebnica. Trasa biegnie grzbietem Wzgórz Trzebnickich, terenem w większości odkrytym z niewielkimi zagajnikami. Nawierzchnia – drogi polne i miedze, w sezonie wegetacyjnym przejście szlakiem może być utrudnione. Po drodze panoramy z Bukowego Wierchu, Połańca i Dębowego Wierchu.


Trasa zaczyna się na położonej w głównym grzbiecie Wzgórz Trzebnickich Długiej Hali (219 m), przez którą biegną szlaki czerwony i niebieski Oborniki Śląskie – Trzebnica. Idziemy krótko razem ze szlakiem niebieskim skrajem lasu. Wkraczamy w las, szlak niebieski skręca tu w prawo, schodząc do Kowali. Podchodzimy zboczem kulminacji, zwanej dawniej Schinder-Berg na siodło 238 m, gdzie opuszczamy las i schodzimy na Przełęcz Trójniak (219 m). Przecinamy szosę z Kowali do Piekar i widocznych Przecławic, po czym podchodzimy zdecydowanie na Bukowy Wierch (239 m).


Przed nami bardzo widokowy odcinek, po lewej widać obniżenie Kotliny Żmigrodzkiej z zalesionymi Wzgórzami Krośnickimi na horyzoncie, po prawej ciągną się grzbiety Wzgórz Trzebnickich. Krajobraz okolic przypomina nieco bieszczadzkie połoniny. Schodzimy miedzą na siodło 225 m i rozpoczynamy podejście na Połaniec.

Z lewej dochodzi droga polna, opuszczamy gm. Oborniki Śląskie, wkraczając na teren gm. Trzebnica. Osiągamy Połaniec (245 m) i schodzimy na kolejne siodło 228 m. Po prawej widać Obniżenie Kowali z rozrzuconymi po wzgórzach sadami. Idziemy skrajem lasu przez kulminację 240 m, na skraju Malczowa skręcamy w prawo, schodząc na siodło 229 m, na wprost widać najwyższe wzniesienie Wzgórz Trzebnickich – zalesioną Ciemną Górę (258 m). Idziemy granicą gm. Oborniki Śląskie i Trzebnica.

Podchodzimy pod Dębowy Wierch (248 m), na skraju lasu po prawej miejsce odpoczynku i kolejny widok na Obniżenie Kowali. Przecinamy zalesioną kulminację i po chwili osiągamy Widok Zachwyt (240 m), gdzie szlak czarny się kończy. Rozpościera się stąd panorama na południe, przy dobrej widoczności można dostrzec Sudety. Wycieczkę można kontynuować szlakiem niebieskim do Trzebnicy, który przychodzi tu z Kowali.

Dodaj komentarz