Szlak czerwony rowerowy Droździęcin – Olszówka – Twardogóra

Kategoria: Szlaki rowerowe gminy Twardogóra, Szlaki rowerowe powiatu oleśnickiego, Szlaki rowerowe Wzgórz Twardogórskich
Tagi:

Szlak czerwony rowerowy Droździęcin – Olszówka – Twardogóra
Droździęcin – (3,3 km) Nowa Wieś Goszczańska – (4,4 km) Kuźnia Goszczańska – (8,4 km) Olszówka – (9,9 km) Trzy Chałupy – (15,5 km) Twardogóra
Odcinek czerwonego szlaku rowerowego wokół Twardogóry, biegnącego pograniczem Wzgórz Twardogórskich i Doliny Baryczy. Trasa prowadzi mieszanym terenem leśno-polnym, zarówno drogami gruntowymi i bitymi, jak i szosami asfaltowymi. Po drodze można zobaczyć pałac i kościół Św. Trójcy w Twardogórze.


Trasa zaczyna się we wsi Droździęcin (gm. Twardogóra), dokąd czerwony szlak rowerowy prowadzi z Goli Wielkiej przez Goszcz. Skręcamy w drogę bitą w lewo i wkraczamy na teren Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Wjeżdżamy w las i docieramy do grobli, dzielącej Staw Mały Drozd po prawej i Zakrzewo po lewej. Skręcamy w lewo w drogę leśną biegnącą brzegiem Stawu Zakrzewo, mijając kilka okazałych dębów.


Na skraju lasu skręcamy w prawo i docieramy do przysiółka Świniary. Skręcamy w asfaltową ulicę w lewo i mijamy kilka domów. Podjeżdżamy lekko pod górę i przekraczamy potok koło kolejnych domów.

Dalszy podjazd doprowadza nas do położonej na niewielkim grzbiecie wsi Nowa Wieś Goszczańska. Przekraczamy szosę nr 448 Twardogóra – Milicz koło kapliczki i osiągamy punkt widokowy na Wzgórza Twardogórskie oraz Krośnickie.

Zjeżdżamy lokalną szosą w dół do przysiółka Kuźnia Goszczańska, należącego do Nowej Wsi Goszczańskiej.

Jedziemy ul. Lipową, mijając po lewej Staw Kuźnica Mała i Duża. Przekraczamy potok Prądnia i opuszczamy przysiółek. Mijamy okazałą wierzbę i mostek na potoku Skorynia.

Na skręcie szosy kierujemy się w prawo w zanikającą drogę polną. Czeka nas teraz dość ciężki odcinek zarośniętą i podmokłą drogą. Jedziemy przez zarastające łąki, na rozgałęzieniu dróg wybieramy lewą odnogę. Wjeżdżamy do lasu, gdzie stan drogi znacznie się poprawia. Mijamy okazałe dęby i docieramy w pobliże Stawu Soczewica, gdzie skręcamy w lewo. Jedziemy bitą drogą przez las, pokonując niewielki grzbiecik.

Za potokiem opuszczamy las i wkraczamy do wsi Olszówka. Jedziemy szutrową drogą przez wieś, obok stawu i rozległego folwarku. Skręcamy w lewo w asfaltową ulicę i opuszczamy Olszówkę.

Jedziemy drogą bitą w kierunku kolejnego stawu i wjeżdżamy w las.

Mijamy niewielki zagajnik i docieramy do przysiółka Trzy Chałupy, gdzie skręcamy w prawo. Opuszczamy Park Krajobrazowy Dolina Baryczy i jedziemy bitą drogą przez przysiółek. Przekraczamy strugę, mijamy niewielki zakłada meblarski i opuszczamy Trzy Chałupy.

Wjeżdżamy w las, w którym ciągnie się po lewej pasmo wydm. Mijamy okazały dąb i docieramy do granic Twardogóry.

Jedziemy obok domów przysiółka Wesółka po lewej.

Po dłuższej chwili docieramy do ul. Sosnowej w mieście.

Skręcamy w lewo w ul. Młyńską i przekraczamy potok Skorynia.

Możemy tu podjechać w prawo do barokowego pałacu, dawnej siedziby właścicieli dóbr twardogórskich i goszczańskich. W XV w. wybudowano tu mały zamek, który księżna Eleonora Karolina (1676 – 1712) przebudowała na barokowy pałac. Wokół rozciąga się park, którego drzewostan zniszczył huragan w 1988 r. W parku zachowały się resztki fosy i obwarowań ziemnych. Barokowa brama wjazdowa flankowana jest przez pilastry toksańskie, na trójkątnym naczółku znajduje się monogram Eleonory Charlotte, księżnej oleśnicko-witemberskiej i kartusz herbowy właścicieli. Obecnie w pałacu znajduje się filia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Iwaszkiewicza.

Docieramy do szosy nr 448 Milicz – Syców, gdzie skręcamy w lewo i od razu w prawo w ul. Długą.
Obok stoi kościół Świętej Trójcy, który powstał na miejscu wcześniejszej świątyni, pochodzącej z 1. poł. XVI wieku. Zbudowany został przez mistrza ciesielskiego H. Dresyera w 1879 r. i posiada konstrukcję szkieletową. Prostokątna nawa okolona jest drewnianymi emporami. Aż do końca XIX w. odprawiano tu popołudniowe nabożeństwa w języku polskim.

Obok kościoła znajduje się skwer z posągiem Herkulesa zabijającego potężną maczugą Hydrę, przeniesionym z parku pałacowego w Goszczu.

Jedziemy ul. Długą, wzdłuż parku po lewej. Na rozwidleniu wybieramy prawą odnogę, jedziemy ul. Gdańską brzegiem zbiornika rekreacyjnego i kąpieliska, urządzonych na potoku Skorynia. Skręcamy w prawo w pl. Targowy i przecinamy na rondzie szosę nr 448. Ul. Poznańską docieramy do ul. I. Paderewskiego, gdzie skręcamy w lewo. Docieramy nią do pl. Kolejowego i stacji Twardogóra Sycowska, kończąc trasę. Szlak czerwony rowerowy biegnie dalej do Goli Wielkiej przez Chełstów.
Stacja położona jest na linii Grabowno Wielkie – Ostrów Wielkopolski, która powstała w latach 1909-10. Zabudowania stacji pochodzą z lat budowy linii i swoją rozczłonkowaną bryłą nawiązują do tzw. Heimatstilu.

Dodaj komentarz