Szlak czerwony Siodło pod Klimczokiem – Szyndzielnia – Olszówka

Kategoria: Szlaki piesze gminy Wilkowice, Szlaki piesze miasta Bielsko-Biała, Szlaki piesze Pasma Klimczoka
Tagi:

Szlak czerwony Siodło pod Klimczokiem – Szyndzielnia – Olszówka (7,8 km)
Siodło pod Klimczokiem (1040 m) – (2,2 km) Szyndzielnia (1028 m) – (4,8 km) Przeł. Dylówki (720 m) – (6,7 km) Dębowiec (520 m) – (7,8 km) Olszówka (440 m) 2.00/3.05 h, 20/620 m podejść
Odcinek szlaku prowadzący północnym grzbietem Pasma Klimczoka Beskidu Śląskiego. Biegnie prawie wyłącznie drogami bitymi, zapewniając najwygodniejszą trasę na Szyndzielnię i Klimczoka. Po drodze Schronisko Na Szyndzielni i restauracja z widokową polaną, wyciągiem oraz letnim torem saneczkowym na Dębowcu.


Trasa zaczyna się na Siodle pod Klimczokiem (Kowiorek) (1040 m), dokąd szlak czerwony biegnie z Przeł. Salmopolskiej. Prowadzą tędy także szlaki niebieski i zielony z Wilkowic do Szczyrku, zaczyna się czarny szlak łącznikowy na szczyt Klimczoka. Idziemy drogą bitą wschodnim zboczem Klimczoka (1117 m), lekkim podejściem docieramy do linii grzbietu, gdzie z lewej dołącza szlak żółty z Błatniej. Mijamy kulminację i schodzimy lekko grzbietową drogą, biegnącą granicą gm. Wilkowice i miasta Bielsko-Biała. Osiągamy szczyt Szyndzielni (1028 m), gdzie skręcamy w prawo w drogę leśną biegnącą do Schroniska Na Szyndzielni (1010 m).


Schronisko Na Szyndzielni zostało zbudowane w 1897 r. przez organizację Beskidenverein jako pierwsze w Beskidzie Śląskim i w całych Beskidach, w latach 1954-57 uległo rozbudowie o skrzydło południowe. Kamienny budynek schroniska nawiązuje do stylu alpejskiego. Obecnie jest ono najstarszym w Polsce i posiada 49 miejsc noclegowych. Obok znajduje się alpinarium, założone w 1905 r. przez przyrodnika Edwarda Schnacka, zrewitalizowane w 2011 r. Z wyrębu po prawej widać dolinę Białki z Bystrą i Pasmo Czupla Beskidu Małego.

Przy schronisku zaczyna się szlak zielony, szlak żółty skręca w prawo do Cygańskiego Lasu. Wracamy na grzbietową drogę bitą, szlak zielony odchodzi w prawo do górnej stacji kolei linowej. Będziemy się jeszcze kilka razy z nim stykać, biegnie on równoległą, krótszą i bardziej stromą trasą. Wkraczamy na teren miasta Bielsko-Biała, idziemy szeroką drogą dojazdową na Szyndzielnię, schodząc dość łagodnie zakosami. Z prawej dochodzi szlak żółty od górnej stacji kolei, by na zakosie odejść w lewo do Wapienicy. Przecinamy szlak zielony i docieramy do zarastającej Hali Kamienickiej. Idziemy trzema zakosami (na drugim stykamy się ze szlakiem zielonym) i docieramy na Przełęcz Dylówki (720 m). Stykamy się ponownie ze szlakiem zielonym, zaczyna się tu, biegnący w prawo szlak niebieski do dolnej stacji kolei linowej. Z wyrębów rozpościerają się ograniczone widoki na Bielsko-Białą i Pasmo Czupla Beskidu Małego.

Obchodzimy grzbiecik Mokrego Gronia i dolinkę potoku, równomiernym zejściem docieramy na Polanę Dębowiec, przecinając po raz ostatni szlak zielony, biegnący do dolnej stacji kolei linowej.

Na polanie stoi dawne schronisko, obecnie restauracja Na Dębowcu. Schronisko powstało w dawnej gajówce z 1. poł. XIX w., przejętej w 1895 r. przez organizację Beskidenverein. W 1954 r. zostało przejęte przez PTTK, od 1992 r. znajduje się w rękach prywatnych. Spod restauracji rozciąga się rozległy widok na Bielsko-Białą i Pasmo Chrobaczej Łąki Beskidu Małego. Dociera tu także wyciąg krzesełkowy z Kamienicy, zbudowany w 2013 r.
Poniżej schroniska pallotyni zbudowali w latach 2012-13 kaplicę. Obok niej stoi pomnik zmarłego tutaj w 1858 r. seniora bielskiego kościoła ewangelickiego, pastora Józefa Schimke (Kamień Seniora). Na Polanie Dębowiec w czasach kontrreformacji (1654-1709) odprawiano tajemne nabożeństwa ewangelików. Poniżej kaplicy w 2001 r. powstał całoroczny tor saneczkowy o długości 410 m.

Przecinamy polanę i łukiem w prawo docieramy do zabudowy Olszówki Górnej i ul. Skalnej. Skręcamy w lewo, ulicą i deptakiem osiągamy rondo na ul. Armii Krajowej, gdzie nasza trasa się kończy.

Szlak czerwony biegnie dalej do Cygańskiego Lasu i Leszczyn, biegnie tędy również szlak niebieski z Przeł. Dylówki do Kamienicy.

Dodaj komentarz