Szlak św. Jakuba Via Regia (boczny) Malczyce – Kwiatkowice – Prochowice

Szlak św. Jakuba Via Regia (boczny) Malczyce – Kwiatkowice – Prochowice
Malczyce – (5,7 km) Droga 338 – (10,1 km) Kwiatkowice – (14,1 km) Prochowice
Odcinek alternatywnego przebiegu Szlaku św. Jakuba Via Regia. Prowadzi głównie przez lasy łęgowe pograniczem Wysoczyzny Średzkiej i Doliny Odry. Nawierzchnia: Malczyce – Kwiatkowice – asfalt i zniszczony bruk, Kwiatkowice – Prochowice – droga leśna i asfalt. Po drodze zabytkowy kościół w Malczycach i rynek w Prochowicach.


Trasa zaczyna się na skrzyżowaniu ul. 1 Maja i Dworcowej w Malczycach, dokąd Szlak św. Jakuba Via Regia biegnie z Proszkowa. Idziemy ul. 1 Maja na północ razem ze szlakiem zielonym ze Środy Śląskiej. Mijamy kilka willi z XIX/XX w., w jednej z nich mieści się poczta.


Docieramy do głównego skrzyżowania, gdzie znajduje się kościół Niepokalanego Poczęcia NMP.
Neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP pochodzi z 1905 r. Wyposażenie głównie neogotyckie, witraże współczesne. Przed kościołem rzeźba św. Jana Nepomucena z 1723 r.

Po lewej strony ulicy stoi pomnik XXV-lecia z 1980 r. Idziemy dalej ul. 1 Maja, na łuku drogi w lewo warto podejść kawałek prosto do dawnego promu na Odrze.

Przeprawę przez Odrę wzmiankowano w 1267 r., prom powstał w tym miejscu po uregulowaniu Odry w XVIII w. Po obu stronach znajdowały się restauracje i schrony dla przewoźników. W 1912 r. uruchomiono tu kursy statków pasażerskich do Lubiąża. Zniszczony w 1945 r. prom uruchomiono ponownie trzy lata później. W 1967 r. w czasie przeprawy cyrku zatonęły dwa wozy. W 1974 r. kilka km dalej zbudowano nowy most na Odrze w związku z czym przeprawę promową zlikwidowano. Obok stoi pomnik, wskazujący poziom wody podczas powodzi w latach 1854-1997.

Ulica 1 Maja zmienia kierunek na zachodni, przechodzimy przez dawny teren przemysłowy. Po lewej ciągnęły się zabudowania dawnej cukrowni.
Cukrownia w Malczycach powstała w 1897 r., po wojnie funkcjonowała pod nazwą ‚Małoszyn’, posiadała Dom Robotnika z salą kinową. Zakład zlikwidowano w 2005 r. i wyburzono. Po cukrowni pozostały tylko dwa kominy i resztki zabudowań.

Po prawej mijamy willę fabrykancką i kilka domów robotniczych, za nimi znajdują się zrujnowane zabudowania dawnej papierni.
Zakłady papiernicze w Malczycach zbudowano w 1910 r., obok powstała Fabryka Celulozy Słomowej, którą ponownie uruchomiono po zniszczeniach wojennych w 1949 r. Obecnie opuszczone budynki fabryczne znajdują się w stanie kompletnej ruiny i pewnie niedługo znikną z krajobrazu.

Zabudowa się kończy i opuszczamy Malczyce. Na rozdrożu skręcamy razem ze szlakiem zielonym w prawo, w drogę wyłożoną zniszczonym, starym brukiem. Wkraczamy na teren gminy Prochowice, idziemy chwilę wzdłuż Odry po czym droga skręca w lewo i wkracza w las łęgowy. Na rozdrożu brukowanych dróg skręcamy w prawo (droga pożarowa nr 9) i idziemy nadal przez las kilkakrotnie zmieniającą kierunek drogą. Po chwili docieramy do drogi nr 338 Kawice – Wołów, biegnącej zbudowaną w 1974 r. estakadą nad Odrą i terenami zalewowymi.

Przechodzimy pod drogą, opuszcza nas szlak zielony, skręcający w prawo do Lubiąża. Przekraczamy Cichą Wodę, z lewej przychodzi żółty szlak z Lubiąża. Idziemy nadal starym brukiem (droga pożarowa nr 9) przez las łęgowy. Na rozdrożu z brukowaną drogą, biegnącą z dawnego brodu na Odrze skręcamy w lewo. Przekraczamy Kanał Rogowski i opuszczamy las. Mijamy okazały dąb i docieramy do fermy na granicy Rogowa Legnickiego i Kwiatkowic.

Na asfaltowej drodze z Rogowa Legnickiego koło wytwórni pasz skręcamy w prawo. Idziemy chwilę szosą, koło pierwszych zabudowań Kwiatkowic skręcamy w lewo w drogę bitą. Wkraczamy w las, droga przechodzi w gruntową. W środku lasu opuszcza nas szlak żółty, który skręca w lewo. Opuszczamy las, mijamy małą fermę i docieramy ponownie do szosy na końcu Kwiatkowic. Przed nami panorama Prochowic z wieżą zamku.

Idziemy szosą prosto (uwaga na mylne oznakowanie), koło oczyszczalni ścieków wkraczamy na teren miasta Prochowice. Idziemy ul. Jagiellońską, mijamy stację uzdatniana wody z lat międzywojennych i stadion. Wkraczamy w zabudowę miasta z lewej z ul. II Armii WP przychodzi ponownie szlak żółty.

Ul. Jagiellońska doprowadza nas do pl. M. Kopernika, gdzie skręcamy w prawo i koło drewnianych rzeźb wojów w lewo w ul. 1 Maja (szlak żółty idzie prosto na dworzec autobusowy).

Krótka ul. 1 Maja doprowadza nas na rynek (z prawej przychodzą szlaki żółty i zielony z dworca autobusowego).

Prochowice zachowały zabytkowy średniowieczny układ miasta z prostokątnym rynkiem i wychodzącymi z niego sześcioma ulicami, prowadzącymi do dawnych bram. Na środku rynku stoi ratusz. Pierwszy powstał w XIV w. i był przebudowany w 1424 r. Obecny wzniesiono w 1642 r. i gruntownie przebudowano po 1769 r. na klasycystyczny. Wieloboczna sygnaturka z ażurowym hełmem pochodzi z XVIII/XIX w. Koło ratusza stoi zniszczony pomnik z 1966 r. upamiętniający XXI. rocznicę marszu nad Nysę Łużycką.

Najstarszy dom w Rynku (nr 29) z 1588 r. zachował na wyższych piętrach renesansowe opaski okien. Pozostałe zabytkowe kamienice w rynku pochodzą z 2. połowy (nr 6, 12-14) i końca XIX w. (nr 10-11).

Tu kończy się ten odcinek trasy, Szlak św. Jakuba Via Regia (boczny) biegnie dalej do Jaśkowic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *