Szlak zielony Bagno – Wielka Lipa – Oborniki Śląskie

Kategoria: Szlaki piesze gminy Oborniki Śląskie, Szlaki piesze powiatu trzebnickiego, Szlaki piesze Wzgórz Trzebnickich
Tagi:

Szlak zielony Bagno – Wielka Lipa – Oborniki Śląskie
Bagno – (3,4 km) Wielka Lipa – (9,0 km) Oborniki Śląskie
Odcinek dalekobieżnego szlaku zielonego Kąty Wrocławskie – Uraz biegnący przez Wzgórza Trzebnickie. Trasa prowadzi głównie lasami, prawie wyłącznie drogami bitymi i gruntowymi. Po drodze można zobaczyć pałac i kościół w Bagnie oraz Wielkiej Lipie.


Trasa zaczyna się w centrum wsi Bagno (gm. Oborniki Śląskie), dokąd szlak zielony prowadzi z Piotrkowic. Idziemy razem ze szlakiem czerwonym z Wołowa główną szosą w kierunku Osolina. Po prawej mijamy odrestaurowany pałac z siedzibą seminarium duchownego i rozległym parkiem.
W latach 1720-34 rodzina Seher-Thoss wybudowała pałac barokowy, będący obecnie zachodnim skrzydłem założenia. Sień na pocz. XX w. przebudowano na salonik myśliwski. W 1905 r. pałac zakupił wrocławski browarnik Georg Kissling, w 1913 r. dobudował drugą część pałacu, w stylu neobarokowym na planie pięcioboku. Obie części połączono wieżą. W 1930 r. obiekt przeszedł w ręce oo. Salwatorianów, obecnie mieści się tu wyższe seminarium duchowne, w związku z tym Bagno jest wsią z wyższą uczelnią. We wnętrzu refektarz z dekoracją stiukową i barokowe drewniane schody. Wokół rozciąga się rozległy, zabytkowy park angielski ze stawem, drewnianą kaplicą, żeliwną altaną filozofów z 1905 r., domem ogrodnika z 1910 r., grotą lurdzką z 1932 r. i pomnikiem salwatorianów.Idziemy szosą, przy której stoją stare chałupy szachulcowe i z muru pruskiego (nr 42, 33). Docieramy na niewielkie wzniesienie, na którym po lewej stronie usytuowany jest kościół Wniebowzięcia NMP.
Neoromański kościół wzniesiono z cegły w latach 1906-07, na miejscu poprzedniego, sięgającego 1397 r. We wnętrzu znajdują się trzy barokowe obrazy z XVII w. Przed kościołem rosną trzy lipy, z którymi związana jest legenda o pokutnicach, które posadziły drzewa do góry nogami, w związku z tym, że się przyjęły zostały darowane im winy.

Koło kapliczki z tablicą upamiętniającą pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1944-45 skręcamy w boczną ulicę w prawo, szlak czerwony idzie prosto do Obornik Śląskich przez Osolę. Idziemy wzdłuż ogrodzenia pałacu po prawej i skręcamy w lewo w drogę polną, opuszczając zabudowania Bagna.

Podchodzimy lekko pod górę, mijając po lewej dużą żwirownię. Idziemy prowadzącą do niej bitą drogą dojazdową i wkraczamy w las. Osiągamy niewielki płaskowyż i opuszczamy las. Przed nami, położona w obniżeniu wieś Wielka Lipa.

Wielka Lipa – wieś w gminie Oborniki Śląskie, położona na Wysoczyźnie Rościsławickiej. W okolicy zachowało się wiele kurhanów związanych z kulturą przedłużycką (1450-1200 p.n.e.). Miejscowość wzmiankowana była w 1453 r. i wielokrotnie zmieniała właścicieli. We wsi urodził się w 1785 r. Johann von Diebitsch, znany jako Iwan Dybicz, dowódca rosyjskiej armii i pogromca powstania listopadowego. W 1807 r. wojska napoleońskie zbudowały tu tzw. Drogę Francuską.
Docieramy do zabudowań i ulicy, na rozdrożu wybieramy prawą odnogę. Mijamy po prawej dawny cmentarz i schodzimy lekko do centrum wsi. Przecinamy szosę nr 342 Oborniki Śląskie – Strupina, można tu podejść w prawo w kierunku kościoła MB Częstochowskiej i pałacu.

Neogotycki pałac z 1899 r. zbudowano przez Alfreda von Waldenburg – Wuerben. Nazwano go Zamkiem Elizy na cześć żony właściciela, powstał dla podkreślenia chwały rodu, wywodzącego się od Hohenzollernów. Nad wejściem znajdują się herby obojga małżonków i pierwsze słowa pieśni religijnej Marcina Lutra „Warownym zamkiem jest nasz Bóg”. Wokół rozciąga się park krajobrazowy. Obok znajduje się dawny folwark z XIX/XX w. ze stajnią, oborą oraz domem rządcy. Pałac obecnie stanowi własność prywatną.
Skromny neoromański kościół MB Częstochowskiej zbudowali ewangelicy w poł. XIX w. na miejscu starszego z 1739 r.

Po przecięciu szosy idziemy boczną ulicą, która przechodzi w drogę polną. Opuszczamy Wielką Lipę, poruszamy się obniżeniem u stóp Długiego Wzgórza po lewej. Przed nami krótki, zarośnięty odcinek, docieramy do granicy lasu, gdzie skręcamy w prawo. Schodzimy lekko w dół i wkraczamy w las. Przecinamy ponownie szosę nr 342 i koło samotnego domu skręcamy w lewo. Idziemy chwilę płaskim grzbietem, po czym schodzimy wyraźnie do bitej Drogi Murzyckiej (nr 44). Skręcamy na niej w lewo, mijając po prawej skupisko kurhanów. Idziemy lekko pod górę i skręcamy w prawo, schodząc do doliny potoku. Przekraczamy go zarośniętym odcinkiem i wkraczamy na teren miasta Oborniki Śląskie. Wyraźnym podejściem osiągamy szosę nr 342, na której skręcamy w prawo. Przecinamy wzgórze i koło budynków Leśnego Szpitala Chorób Płuc po prawej skręcamy w lewo w drogę leśną. Schodzimy lekko wzdłuż domków letniskowych do skraju lasu i zabudowań Obornik Śląskich. Z lewej przychodzi równoległy szlak czerwony z Bagna.

Skręcamy w prawo i idziemy skrajem kolonii domków z okresu międzywojennego po lewej i lasu po prawej. Na początku ul. W. Zagórskiego kierujemy się prosto w ścieżkę i dalej w drogę gruntową w lewo.

Schodzimy do ul. Powstańców Warszawy, na której skręcamy w prawo. Osiągamy szosę nr 340 z Wołowa (ul. Wołowska), gdzie skręcamy w lewo. Przechodzimy pod wiaduktem linii kolejowej Wrocław – Poznań i skręcamy w ścieżkę w prawo, prowadzącą wzdłuż torów u stóp Złotej Górki po lewej. Na wzgórzu, zwanym również Ruską Górką w latach 1945-50 stacjonował garnizon radziecki, zabezpieczający linię kolejową, na szczycie znajduje się dawny bunkier i wodociągi.

Docieramy na stację kolejową Oborniki Śląskie, gdzie nasza trasa się kończy.
Stacja powstała w 1856 r., kiedy zbudowano linię kolejową Wrocław – Poznań. Neoklasycystyczny budynek stacyjny z lat budowy linii wyremontowano w 2014 r., podczas modernizacji odcinka Wrocław – Rawicz, przebudowano wtedy także perony.
Szlak zielony prowadzi dalej do Urazu a czerwony do Trzebnicy. Zaczynają się tu szlaki: niebieski i żółty, prowadzące również do Trzebnicy.

Dodaj komentarz