Szlak zielony Rydzewo – Borne – Gronowo (Szlak Jezior Drawskich)

Kategoria: Szlaki piesze gminy Drawsko Pomorskie, Szlaki piesze gminy Ostrowice, Szlaki piesze powiatu drawskiego
Tagi:

Szlak zielony Rydzewo – Borne – Gronowo (Szlak Jezior Drawskich)
Rydzewo – (5,0 km) Tęczyn – (7,4 km) Przytoń – (11,4 km) Borne – (14,1 km) Ostrowice – (19,8 km) Gronowo
Część okrężnego szlaku wokół Drawska Pomorskiego, biegnąca przez pagórkowaty teren morenowy na północ od miasta. Szlak biegnie mniej więcej w połowie drogami polnymi i asfaltowymi.


Trasa zaczyna się przy kościele w Rydzewie (gm. Drawsko Pomorskie), dokąd szlak zielony biegnie z Zajezierza.
Kościół Św. Trójcy w Rydzewie powstał w XV/XVI w., przebudowano go w XVI/XVII w. i ok. 1785 r. Jednonawowy, wzniesiony z kamienia, posiada szachulcową wieżę z 1785 r. z zegarem i hełmem dzwonowym.
Idziemy przez wieś szosą nr 162 Drawsko Pomorskie – Świdwin. Na końcu Rydzewa skręcamy w prawo w brukowaną drogę, która przechodzi w bitą.


Mijamy zabudowania Kolonii Rydzewo z dwoma ciekawymi topolami. Szlak wije się przez morenowe pagórki, na pierwszym z nich droga bita przechodzi w polną. Pokonujemy dolinę potoku i kolejne wzniesienie, na którym skręcamy w lewo i wkraczamy na teren gminy Ostrowice.

Za niewielkim zagajnikiem docieramy do skrzyżowania dróg polnych, gdzie skręcamy ostro w prawo. Idziemy wzdłuż położonego nieco dalej Jez. Przytonko w kierunku osady Tęczyn.

Znajduje się w niej park i folwark z k. XIX w. z hodowlą koni. Mijamy kapliczkę, za którą pojawia się bruk.

Droga wije się wśród pól, docieramy do lokalnej szosy Rydzewo – Przytoń, gdzie skręcamy w lewo. Przekraczamy rynnę polodowcową, w której płynie potok, łączący Jez. Przytonko z Jez. Wielkie Dąbie. Za kolejnym pagórkiem docieramy nad brzeg drugiego z nich i wkraczamy do wsi Przytoń.

Przechodzimy przez folwark, po lewej stoi skromny neoklasycystyczny dwór z 1897 r.
Na skrzyżowaniu schodzimy z głównej drogi, kierując się prosto na Karpno. Mijamy osiedle bloków, asfalt przechodzi w bruk.

Skręcamy w prawo w bitą drogę, prowadzącą nas nad brzeg Jez. Niecino. Mijamy kilka ciekawych drzew z kasztanowcem i pomnikowym dębem oraz kolonię domków letniskowych.

Docieramy do rozrzuconych zabudowań przysiółka Kiełpin, położonego wśród licznych oczek wodnych. Przy krzyżu skręcamy w lewo i po chwili osiągamy szosę nr 173 Drawsko Pomorskie – Połczyn-Zdrój, gdzie skręcamy ponownie w lewo.

Wkraczamy do wsi Borne, wzmiankowanej w 1337 r. jako posiadłość rodziny von Born. Po lewej mijamy okazały biały dom z XIX/XX w. o cechach małego dworku. Docieramy do kościoła św. Maksymiliana Kolbego.
Neoromański kamienny kościół św. Maksymiliana Kolbego powstał w XIX w. na miejscu wcześniejszego z lat 1614-45. Obok stoi dzwonnica ze spiżowym dzwonem odlanym w 1881 r.

Mijamy park dworski z 1. poł. XIX w. (rosną w nim dęby piramidalne) i opuszczamy Borne.

Idziemy dalej główną szosą (uwaga na wzmożony ruch), przez pięknie pofalowany teren morenowy. W prześwitach po prawej widać położone w dole Jez. Ostrowiec.

Docieramy do cmentarza w Ostrowicach, zaraz za nim skręcamy w prawo w bitą drogę. Pokonujemy dolinę potoku Rakowiec, za którym skręcamy ponownie w prawo. Ładnie stąd widać Ostrowice. Za samotnym domem droga bita przechodzi w polną. Docieramy nad brzeg Jez. Ostrowiec, gdzie znajduje się ciekawy stary dom, przerobiony na letniskowy. Podchodzimy pod górę, mijamy zagajnik i kilka rozrzuconych domów. Osiągamy asfaltową drogę Ostrowice – Złocieniec, gdzie skręcamy w prawo.

Wkraczamy w las, mijamy małe bagienko i okazałe drzewa na skrzyżowaniu dróg leśnych.

Po chwili las się kończy, na stoku malowniczego wzgórza po prawej znajduje się agro Grądówka. Szosa wije się wśród pagórków, za krzyżem przydrożnym ostro skręca w lewo. Docieramy do wsi Gronowo, wzmiankowanej w 1254 r. Mijamy folwark z 1890 r. i most na potoku Rakoń z pozostałościami małej elektrowni wodnej. Trasa kończy się przy kościele.

Szlak zielony biegnie dalej do Gudowa.

Dodaj komentarz