Szlak żółty Lutynia – Błonie – Miękinia (Szlak im. B. Turonia)

Kategoria: Szlaki piesze gminy Miękinia, Szlaki piesze powiatu średzkiego, Szlaki piesze Wysoczyzny Średzkiej
Tagi: ,

Szlak żółty Lutynia – Błonie – Miękinia (Szlak im. B. Turonia)
Lutynia – (3,4 km) Błonie – (8,2 km) Miękinia
Odcinek szlaku żółtego dookoła Wrocławia im. B. Turonia. Biegnie przez lekko pofalowany leśno-polny teren Wysoczyzny Średzkiej. Nawierzchnia – głównie drogi bite i gruntowe, w miejscowościach ulice. Po drodze można zobaczyć pomnik poległych w bitwie pod Lutynią w okolicach wsi Błonie.


Trasa zaczyna się na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Wróblowickiej w Lutyni (gm. Miękinia), dokąd szlak żółty biegnie z Wrocławia Leśnicy. Skręcamy w prawo w ul. Wróblowicką i w lewo w ul. Słoneczną.


Mijamy po prawej cmentarz, po czym skręcamy ponownie w prawo w bitą ul. Wieżową, którą opuszczamy Lutynię. Mijamy metalową wieżę, która służyła niegdyś nawigacji lotniczej, stoi bowiem na przedłużeniu pasa startowego lotniska na Strachowicach, zamontowany na niej reflektor wskazywał właściwą drogę lądowania. W głębi po lewej widać wiatrak-koźlak z 1845 r., stojący na prywatnej posesji.

Ulica przechodzi w drogę polną, którą osiągamy niewielkie wzniesienie. Schodzimy lekko w dół i przekraczamy źródliskowy ciek Zdrojka, po prawej widać wzgórze Wrocławska (145 m). Kierujemy się w stronę wsi Błonie, można tu podejść w lewo w kierunku widocznego pomnika bitwy pod Lutynią.

Granitowy obelisk zbudowano w 1852 r. na polach pod Błoniem, miał postać wysokiej kolumny, na szczycie której stała bogini zwycięstwa. W 1945 r. pomnik zniszczono, do dzisiaj zachowała się tylko resztka cokołu, z napisami informującymi o wykonaniu obelisku nakładem VI Korpusu Armii i wykonaniu go w Nysie (?). Od pomnika można wrócić na szlak betonową drogą do szosy nr 94, gdzie skręcamy w prawo.
Docieramy na skraj wsi Błonie.

Błonie – wieś w gm. Miękinia, położona przy szosie nr 94 Wrocław – Środa Śląska. Wzmiankowana w 1360 r. jako wieś dworska, której mieszkańcy pełnili służbę na zamku w Leśnicy. W latach 1670-1787 miejscowość należała do wrocławskich Jezuitów. Po sekularyzacji Błonie zostały domeną królewską, istniał tu także folwark, należący do dóbr w Miękini.
Osiągamy ruchliwą szosę nr 94 Wrocław – Prochowice (ul. Wrocławska), gdzie skręcamy w prawo, mijając po lewej teren przemysłowy.

Na skraju lasu skręcamy w drogę bitą w lewo i przekraczamy strugę Bocieniec. Idziemy skrajem lasu, po czym skręcamy w drogę bitą w prawo, zagłębiając się w las. Droga skręca w lewo i prowadzi nas znowu na skraj lasu. Opuszczamy tu drogę bitą i idziemy wzdłuż ściany lasu prosto ścieżką a potem zarośniętym fragmentem. Po lewej widać panoramę 2 wzgórz, położonych w Lesie Miękinia – Diabelskiej Góry (164 m) i Szubienicznej (Wieży 169 m). Na szczycie drugiej z nich stoi przekaźnik, na terenie pobliskiej tuczarni widać charakterystyczną sylwetkę metalowej wieży ciśnień. Idziemy nadal skrajem lasu, pojawia się droga polna, z której szlak skręca w prawo w las.

Docieramy ponownie do skrzyżowania z drogą bitą i drogowskazem szlaku rowerowego. Skręcamy w lewo, idziemy skrajem polany i ponownie przez las do jego skraju, gdzie w prawo. Po krótkiej chwili skręcamy w lewo i drogą przez zagajniki docieramy do szosy z Błoni na skraju Miękini.

Miękinia – wieś gminna w powiecie średzkim, położona na pograniczu Doliny Odry i Wysoczyzny Średzkiej, przy linii kolejowej Wrocław – Legnica. Wzmiankowana w 1305 r. w księgach fundacyjnych kapituły wrocławskiej. W 1345 r. lokowana na prawie niemieckim przez von Seidlitzów. Od 1450 r. należała do von Saluschów, skonfiskowana przez cesarza po wojnie 30-letniej. W 1670 r. wieś kupili Jezuici z Wrocławia, w 1795 r. hr. von Haugwitz, od 1810 r. własność państwowa. W 1844 r. doprowadzono linię kolejową Wrocław – Legnica, w 1896 r. powstała cegielnia. W 1955 r. powstała gmina Miękinia, do której dołączono w 1959 r. gminę Księginice, w 1963 r. gminę Mrozów i w 1973 r. gminę Lutynia.
Skręcamy w prawo w ul. Wrocławską i docieramy do przejazdu kolejowego, przed którym z lewej przychodzą szlaki: zielony ze Środy Śląskiej i czerwony z Brzegu Dolnego.

Za przejazdem opuszczamy pozostałe szlaki i skręcamy w prawo w ul. Kolejową, prowadzącą do stacji Miękinia, położonej na linii Wrocław – Legnica.

Linia powstała w 1844 r., kilka lat później została przedłużona do Drezna i Berlina. Po modernizacji odcinka Wrocław – Zgorzelec linia przystosowana jest do prędkości 160 km/h. Odremontowany budynek stacji pochodzi z lat budowy linii i nawiązuje do uproszczonego stylu klasycystycznego.
Szlak żółty biegnie dalej do Brzezinki Średzkiej.

Dodaj komentarz