Trasa 16 Bielawa – Przełęcz Woliborska – Szeroka – Malinowa – Kamień Trzech Granic – Jemna – Grodziszcze – Ostroszowice

Kategoria: Szlaki Gór Sowich, Bardzkich i Wzgórz Włodzickich, Zwiedzaj z KD
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Żeby zobaczyć przebieg trasy kliknij ikonkę „zobacz wszystkie warstwy danych”

18,5 km, 5.30 h, 610 m podejść

Bielawa Leśny Dworek – 3,1 km – Siodło pod Czeszką – 1,3 km – Przełęcz Woliborska – 1,6 km – Szeroka – 0,9 km – Przełęcz pod Szeroką – 1,0 km – Malinowa – 0,5 km – Pod Malinową – 1,4 km – Kamień Trzech Granic – 3,4 km – Jemna – 3,9 km – Grodziszcze – 1,4 km – Ostroszowice

Dojazd – stacja Bielawa Zachodnia na linii Wrocław – Świdnica – Bielawa (D16). Jeżdżą tędy pociągi Kolei Dolnośląskich w relacjach Bielawa Zachodnia – Wrocław Główny/Legnica/Dzierżoniów Śląski/Kłodzko Główne. Ostroszowice – komunikacja podmiejska do Bielawy.

Średnio długa trasa, biegnąca przez Góry Sowie i ich podnóże. Z Leśnego Dworku w Bielawie podchodzimy na Przełęcz Woliborską (z możliwością wejścia na widokową Czeszkę), dalej głównym grzbietem Gór Sowich zdobywamy Szeroką i Malinową. Spod Malinowej schodzimy przez Kamień Trzech Granic do Jemnej i skrajem gór do Grodziszcza z kościołem św. Maksymiliana Kolbego, ruinami pałacu i dawną wieżą widokową, osiągając na końcu Ostroszowice.

Trasę zaczynamy na pętli autobusowej Leśny Dworek (445 m), dokąd można dojechać ze stacji Bielawa Zachodnia.

Leśny Dworek to okazała willa w stylu tyrolskim, zbudowana w końcu XIX w. dla Friedricha Dieriga, syna założyciela zakładów włókienniczych (późniejszy Bielbaw) w Bielawie. W otaczającym willę parku rosną pomnikowe drzewa – choina kanadyjska, daglezja i jesion. Przed 1945 r. w okolicy znajdowały się trzy gospody.

Wkraczamy w Góry Sowie, idziemy szlakiem niebieskim szutrówką lekko w górę doliną Niedźwiedziego Potoku, obok ujęcia wody o neogotyckich łukach z lat 1926-28, następnie boczną dolinką do Rozdroża pod Kocim Grzbietem (504 m). Bitą drogą podchodzimy na siodło pod Kuczabą (545 m), po czym krótkim zejściem schodzimy do doliny Rdzawy (518 m). Teraz czeka nas dłuższe podejście na siodło pod Żołędną (625 m), oddzielające główny grzbiet Gór Sowich od bocznego grzbietu Wiewiórki (684 m). Stąd schodzimy lekko szutrówką do szosy nr 384 Dzierżoniów – Bielawa – Nowa Ruda, którą podchodzimy na siodło pod Czeszką (625 m).

Można stąd zboczyć 420 m znakowaną niebieskim trójkątem ścieżką na szczyt Czeszki (742 m). Podejście jest strome ale nagrodą jest widok ze szczytowej polany, obejmujący Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańskie i Bielawskie, Masyw Brzeźnicy i Góry Złote oraz leżące w dole Dzierżoniów, Bielawę, Ostroszowice i Grodziszcze. Polana jest miejscem startów paralotniarzy z klubu w Jodłowniku.

Podchodzimy dalej szosą, osiągając Przełęcz Woliborską.

Przełęcz Woliborska (711 m) znajduje się w głównym grzbiecie Gór Sowich, oddzielając grzbiet Popielaka (860 m) od masywu Szerokiej (826 m). Od średniowiecza biegł tędy trakt handlowy z Czech i Ziemi Kłodzkiej na Śląsk, obecnie mający postać drogi wojewódzkiej nr 384 Nowa Ruda – Bielawa – Dzierżoniów. W XIX w. istniał tu plac na drodze węglowej z noworudzkich kopalni do zagłębia tekstylnego w Bielawie. W 1932 r. postawiono schronisko Volpersdorfer Plänel-Baude, zniszczone po 1945 r. Obecnie znajduje się tu parking z wiatą.

Zmieniamy kolor szlaku na czerwony Główny Szlak Sudecki, który biegnie głównym grzbietem Gór Sowich. Podchodzimy przez wyrównany grzbiet 803 m na Szeroką (826 m). Schodzimy na Przełęcz pod Szeroką (741 m) z wiatą. Za kulminacją 764 m mijamy siodło 755 m, skąd podchodzimy przez Wysokie Skałki (z wyrębów widać Góry Suche i Karkonosze) na szczyt Malinowej (839 m) ze słupkiem granicznym. Należy pamiętać, że grzbietem Gór Sowich biegła granica Śląska i Ziemi Kłodzkiej. Schodzimy na rozdroże Pod Malinową (819 m) z kolejnymi słupkami granicznymi. Tu zaczyna się szlak zielony, którym będziemy podążać do Ostroszowic.

Ścieżką, przechodzącą momentami w drogę leśną, schodzimy na boczny grzbiet Trześniaka (780 m), na wypłaszczeniu mijamy kolejne słupki graniczne, z wyrębów widać Wzgórza Bielawskie, Niemczańskie i Strzelińskie. Stromym zejściem docieramy na siodło 660 m pod Rozstajem (696 m), na którym znajduje się Kamień Trzech Granic.

Kamień Trzech Granic ustawiono w 1730 r. na styku trzech posiadłości ziemskich: opactwa cystersów w Henrykowie (Raschgrund – Kolonia Jemna), rodu Nimptschów (Lampersdorf – Grodziszcze) i Haugwitzów (Raschdorf – Jemna).

Niewygodną ścieżką schodzimy stromo do doliny Kłopotnicy, bitą drogą pożarową nr 6 osiągamy zbieg Chyżego Potoku i Czarnoty. Łagodniej w dół doliną Kłopotnicy docieramy do zabudowań przysiółka Polana, należącego do Jemnej. Ulicą obok Leśnictwa Łowieckiego Jemna i XIX-wiecznej ceglanej kapliczki docieramy do głównej części wsi. Mijamy neobarokową willę i Leśnictwo Jemna, by dotrzeć do głównego skrzyżowania w Jemnej (392 m).

Przy skrzyżowaniu znajduje się dawny pomnik poległych w I wojnie światowej, malowane barokowe Ukrzyżowanie i dawny zajazd Zum alten Fritz (Pod Starym Frycem) z datą 1825 w portalu, obecnie świetlica wiejska. Można też podejść 200 m w prawo do dawnej stacji Kolejki Sowiogórskiej.

Kolej Sowiogórską zbudowano w 1900 r. na trasie z Dzierżoniowa przez Pieszyce i Bielawę Zachodnią do Srebrnej Góry. Linię przedłużono w latach 1902-03 do Ścinawki Średniej i Radkowa. Biegnący przez Jemną odcinek Bielawa – Srebrna Góra zamknięto w 1977 r., potem rozebrano tory. Dzięki staraniom samorządu Województwa Dolnośląskiego 15 grudnia 2019 r. przywrócono połączenia pasażerskie z Dzierżoniowa do Bielawy. W przyszłości planowane jest przedłużenie linii do Jeziora Bielawskiego i Srebrnej Góry. Skromny budynek stacji w Jemnej pochodzi z lat budowy linii w 1900 r.

Opuszczamy Góry Sowie, idąc bitą drogą pożarową nr 5 przez malownicze łąki z zagajnikami wzdłuż linii sudeckiego uskoku brzeżnego. Drogą polną schodzimy lekko do doliny Krzemiennika, przecinając dawną Kolej Sowiogórską. Bitą drogą koło cmentarza docieramy do ulicy w Grodziszczu.

Można tu podejść 350 m w lewo do budynku dawnej stacji z 1900 r.

Osiągamy skrzyżowanie w centrum Grodziszcza (346 m) z kościołem św. Maksymiliana Kolbego.

Gotycki kościół św. Maksymiliana Kolbego wzniesiono w 1497 r., został gruntownie przebudowany na barokowy w 1775 r.

Naprzeciwko kościoła, w klasycystycznym budynku z XIX w. mieści się świetlica wiejska. Warto podejść 300 m w lewo do ruin renesansowego dworu z poł. XVII w., przebudowanego w 2. poł. XIX w. na pałac na planie podkowy.

Idziemy główną szosą Stoszowice – Bielawa obok pałacowego parku ze stawem, pomnikowymi dwoma lipami, dębem i jaworem. Za domem nr 12 warto podejść 120 m w prawo do znajdującej się w remoncie wieży widokowej, połączonej z pawilonem parkowym, wzniesionej w 2. poł. XIX w. Podążając w górę doliny Jadkowej docieramy do początku Ostroszowic (360 m), gdzie przy przystanku autobusowym kończy się nasza trasa. Można stąd podjechać autobusem miejskim na stację Bielawa Zachodnia (7 km).

Dodaj komentarz