Trasa 27 Bartnica – Czarnoch – Leszczyniec – Granicznik – Bartnica

Kategoria: Szlaki Gór Sowich, Bardzkich i Wzgórz Włodzickich, Zwiedzaj z KD
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Żeby zobaczyć przebieg trasy kliknij ikonkę „zobacz wszystkie warstwy danych”

12,7 km, 3.45 h, suma podejść 365 m

Bartnica – 2,3 km – Nowa Głuszyca – 1,8 km – Czarnoch – 1,9 km – Leszczyniec – 2,3 km – Rozdroże pod Słoneczną – 1,1 km – Nad Granicznikiem – 3,3 km – Bartnica

Dojazd – stacja Bartnica na linii Kłodzko – Wałbrzych (D15). Jeżdżą tędy pociągi Kolei Dolnośląskich w relacjach Kłodzko Miasto – Wałbrzych Główny/Miasto i Kudowa-Zdrój – Wrocław Główny/Jelenia Góra.

Trasa prowadzi przez Góry Suche. Ze stacji Bartnica podchodzimy zboczem Światowida do przysiółka Nowa Głuszyca i na Czarnocha w grzbiecie Gór Suchych. Następnie granicą polsko-czeską zdobywamy Leszczyniec z Trójpańskim Kamieniem i schodzimy do Granicznika z ruinami kaplicy św. Anny. Widokowym zejściem przez łąki docieramy do Bartnicy z zajazdem i dawną strażnicą, po czym wracamy na stację.

Trasa zaczyna się na stacji Bartnica (545 m).

Stacja Bartnica powstała wraz z budową w 1880 r. odcinka Nowa Ruda – Wałbrzych kolei z Kłodzka. Odcinek ten posiada parametry głównej linii i ze względu na przeprowadzenie w trudnym, górskim terenie obfituje w liczne obiekty inżynieryjne (mosty, tunele). Ruch pasażerski zawieszono tu w 2006 r., jednak dzięki inicjatywie Urzędu Marszałkowskiego przywrócono go w 2009 r., jeżdżą tędy pociągi Kolei Dolnośląskich w relacjach Kłodzko Gł. – Wałbrzych Gł. i Kudowa-Zdrój – Wałbrzych Gł. W 1880 r. wzniesiono dworzec z parterowym magazynem towarowym, toalety, ujęcie wody i budynek mieszkalny dla pracowników. W latach 1903-05 powstała wiata peronowa, rampa i obrotnica, rozbudowano układ torowy, obsługiwany przez dwie nastawnie. Ostatnią czynność powtórzono podczas przebudowy linii na dwutorową w latach 1908-13. W okresie międzywojennym na stacji zbudowano kruszarkę kamienia, połączoną towarową koleją linową z kamieniołomem pod Czarną Kopą, funkcjonującą do końca lat 80. XX w. W latach 90. zburzono nastawnie i zdemontowano część torów bocznych, redukując stację do roli przystanku. W 2006 r. rozebrano wiatę peronową i w podobnym czasie – kruszarkę. W latach 2009-13 ładowano tu kamień, transportowany taśmociągiem z kamieniołomów.

Stacja znajduje się u wlotu tunelów pod Świerkową Kopą (609 km), przecinających wododział między dolinami Włodzicy i Bystrzycy i mających 1168 oraz 1171 m długości, co czyni je drugimi pod względem długości w Polsce (nie licząc tuneli miejskich). Pierwszy tunel powstał wraz z budową linii w 1880 r., drugi wydrążono przy budowie drugiego toru w latach 1909-11, o czym informuje tablica nad wlotem.


Ze stacji idziemy czerwonym szlakiem do skrzyżowania pod kościołem św. Jana Pawła II z lat 2010-12, znajdującym się w przysiółku Wyrębina. Zmieniamy kolor szlaku na niebieski, przekraczamy wiaduktem tory i mostkiem Bystrzycę. Drogą bitą podchodzimy do skraju lasu na zboczu Światowida (645 m), skąd widać Włodzicką Górę i położoną w dole stację z hałdą odpadów po kruszeniu kamienia. Przez las docieramy do przysiółka Nowa Głuszyca (580 m), położonego na siodle między Światowidem i grzbietem Gór Suchych, widać stąd fragment Gór Sowich. Przecinamy drogę nr 381 Kłodzko – Wałbrzych, na parkingu widać pozostałości dawnej gospody zur Erholung. Wkraczamy w Góry Suche, leśną szutrówką podchodzimy zdecydowanie pod szczyt Źródlanej (682 m), następnie drogą gruntową na wierzchołek Czarnocha (725 m), położony na granicy polsko-czeskiej. Tutaj szlak niebieski się kończy, będziemy teraz podążać granicznym szlakiem zielonym, biegnącym grzbietem Gór Suchych.

Schodzimy na przełęcz 675 m i wspinamy się pod szczyt Leszczyńca (738 m), gdzie stoi Trójpański Kamień.

Trójpański Kamień ustawiono w 1732 r. na styku granic Czech, Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego. Od strony czeskiej wyryto herb benedyktyńskiego opata Otmara Zinke z Broumova, od strony kłodzkiej – barona Josefa von Stilfrieda z Nowej Rudy, a od strony śląskiej – Maxa grafa von Hochberga z Książa.

Spod kamienia blisko już na szczyt, z wyrębu widać Góry Sowie. Grzbiet oddala się na chwilę od granicy, idziemy zboczem Červenej hory (747 m) obok XIX-wiecznych słupków granicznych.

Schodzimy łagodnie przez dwie kulminacje na Rozdroże pod Słoneczną (666 m), gdzie opuszczamy grzbiet graniczny i szlak zielony. Z polany widać pasmo Włodarza w Górach Sowich. Schodzimy niebieską ścieżką spacerową, wyznakowaną w 2014 r. przez przysiółek Granicznik z ruinami gospody Zum Bergschlössel (Pod Leśnym Zameczkiem).

Skrótem przez łąki docieramy do drogi bitej i zrujnowanej kaplicy.

Kaplica św. Anny postała w XIX w., w tym samym czasie postawiono pod nią kamienne Ukrzyżowanie. Po 1945 r. budowla została opuszczona i popadła w ruinę.

Podchodzimy przez łąkę do rozdroża w lesie (675 m), gdzie zmieniamy kolor ścieżki na czerwony. Schodzimy drogą gruntową przez łąkę z widokiem na Góry Sowie i Włodzicką Górę na skraj przysiółka Wrześnik z nadajnikiem. Przez widokowe łąki docieramy do zabudowań Bartnicy, położonych u źródeł Bystrzycy.

Schodzimy ulicą koło zajazdu Pod Dwiema Lipami, który odziedziczył nazwę po przedwojennym odpowiedniku, (po 1945 r. mieściła się w nim świetlica WOP) i obok dawnej strażnicy granicznej z lat międzywojennych. Przecinamy drogę nr 381 Kłodzko – Wałbrzych i mijamy dawną szkołę, zarząd kamieniołomów Bartnica i XIX-wieczne Ukrzyżowanie. Za hałdą odpadów z dawnej kruszarki kamienia przekraczamy wiaduktem tory i mijając kościół św. Jana Pawła II wracamy na stację Bartnica, gdzie nasza trasa się kończy.

Dodaj komentarz