Trasa 9 Bielawa – Przełęcz Woliborska – Bielawska Polanka – Bielawa

Kategoria: Szlaki Gór Sowich, Bardzkich i Wzgórz Włodzickich, Zwiedzaj z KD
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Żeby zobaczyć przebieg trasy kliknij ikonkę „zobacz wszystkie warstwy danych”

15,1 km, 5 h, 720 m podejść

Bielawa Leśny Dworek – 3,1 km – Siodło pod Czeszką – 1,3 km – Przełęcz Woliborska – 2,4 km – Wigancicka Polana – 1,2 km – Bielawska Polanka – 3,4 km – Ciemny Jar – 0,8 km – Leśny Dworek – 1,4 km – Koci Grzbiet – 1,5 km Nowa Bielawa

Dojazd – stacja Bielawa Zachodnia na linii Wrocław – Świdnica – Bielawa (D16). Jeżdżą tędy pociągi Kolei Dolnośląskich w relacjach Bielawa Zachodnia – Wrocław Główny/Legnica/Dzierżoniów Śląski/Kłodzko Główne.

Średnio długa trasa, prowadząca na główny grzbiet Gór Sowich. Z Leśnego Dworku w Bielawie podchodzimy na Przełęcz Woliborską (z możliwością podejścia na widokową Czeszkę), grzbietem gór zdobywamy kulminację 811 m i Popielaka, by zejść z powrotem skrajem rezerwatu Bukowa Kalenica do Ciemnego Jaru i Leśnego Dworku. Ostatni odcinek trasy wiedzie przez platformę widokową pod Kocim Grzbietem stromym zejściem do Nowej Bielawy.

Trasę zaczynamy na pętli autobusowej Leśny Dworek (445 m), dokąd można dojechać ze stacji Bielawa Zachodnia.

Leśny Dworek to okazała willa w stylu tyrolskim, zbudowana w końcu XIX w. dla Friedricha Dieriga, syna założyciela zakładów włókienniczych (późniejszy Bielbaw) w Bielawie. W otaczającym willę parku rosną pomnikowe drzewa – choina kanadyjska, daglezja i jesion. Przed 1945 r. w okolicy znajdowały się trzy gospody.

Wkraczamy w Góry Sowie, idziemy szlakiem niebieskim szutrówką lekko w górę doliną Niedźwiedziego Potoku obok ujęcia wody o neogotyckich łukach z lat 1926-28, następnie boczną dolinką do Rozdroża pod Kocim Grzbietem (504 m). Bitą drogą podchodzimy na siodło pod Kuczabą (545 m), po czym krótkim zejściem schodzimy do doliny Rdzawy (518 m). Teraz czeka nas dłuższe podejście na siodło pod Żołędną (625 m), oddzielające główny grzbiet Gór Sowich od bocznego grzbietu Wiewiórki (684 m). Stąd schodzimy lekko szutrówką do szosy nr 384 Dzierżoniów – Bielawa – Nowa Ruda, którą podchodzimy na siodło pod Czeszką (625 m).

Można stąd podejść 420 m znakowaną niebieskim trójkątem ścieżką na szczyt Czeszki (742 m). Podejście jest strome ale nagrodą jest widok ze szczytowej polany, obejmujący Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańskie i Bielawskie, Masyw Brzeźnicy i Góry Złote oraz leżące w dole Dzierżoniów, Bielawę, Ostroszowice i Grodziszcze. Polana jest miejscem startów paralotniarzy z klubu w Jodłowniku.

Podchodzimy dalej szosą, osiągając Przełęcz Woliborską.

Przełęcz Woliborska (711 m) znajduje się w głównym grzbiecie Gór Sowich, oddzielając grzbiet Popielaka (860 m) od masywu Szerokiej (826 m). Od średniowiecza biegł tędy trakt handlowy z Czech i Ziemi Kłodzkiej na Śląsk, obecnie mający postać drogi wojewódzkiej nr 384 Nowa Ruda – Bielawa – Dzierżoniów. W XIX w. istniał tu plac na drodze węglowej z noworudzkich kopalni do zagłębia tekstylnego w Bielawie, w 1932 r. postawiono schronisko Volpersdorfer Plänel-Baude, zniszczone po 1945 r. Obecnie znajduje się tu parking z wiatą.

Zmieniamy kolor szlaku na czerwony, będziemy iść Głównym Szlakiem Sudeckim im. M. Orłowicza, grzbietem Gór Sowich. Drogą leśną podchodzimy pod szczyt Kobylca (767 m), omijamy Czarne Kąty (786 m) i podchodzimy na kulminację 785 m, skąd roztacza się ograniczony widok na Masyw Ślęży i Wzgórza Niemczańskie z Dzierżoniowem. Za kulminacją 811 m schodzimy na przełęcz Wigancicka Polana (788 m). Oddziela ona bezimienną kulminację 811 m od Popielaka (860 m), z wyrębów rozpościera się panorama Gór Bystrzyckich i Orlickich. Można tu odpocząć w wiacie. Nazwa jest pamiątką pierwszej powojennej nazwy pobliskiej wsi Jodłownik (Wyganice).

Stromym podejściem z widokami na pasmo Szerokiej i Malinowej osiągamy Popielak (860 m). Stąd schodzimy równie stromo w dół na przełęcz Bielawska Polanka (803 m), gdzie opuszczamy grzbiet Gór Sowich.

Zmieniamy szlak na zielony, idąc drogą leśną chwilę po poziomicy na zachodnich zboczach Kalenicy, obok wyniosłego buka (dawny pomnik przyrody) i skrajem rezerwatu Bukowa Kalenica, utworzonego w 1962 r. dla ochrony naturalnego lasu sudeckiego ze skarłowaciałymi bukami. Rozpoczynamy zejście, omijając Końską Kopę (791 m), potem skrótem schodzimy dość stromo do doliny Bielawicy. Bitą drogą docieramy do szutrówki w Ciemnym Jarze (493 m), którą, obok starego ujęcia wody, osiągamy ponownie Leśny Dworek (445 m) w Bielawie.

Przy Leśnym Dworku znajduje się pętla autobusowa, możemy stąd podjechać do stacji Bielawa Zachodnia lub kontynuować trasę szlakiem zielonym. Idziemy szutrówką lekko w górę doliną Niedźwiedziego Potoku obok ujęcia wody o neogotyckich łukach z lat 1926-28, następnie boczną dolinką do Rozdroża pod Kocim Grzbietem (504 m). Stąd bitą drogą wijącą się zboczami Kuczaby (651 m) i Kociego Grzbietu (615 m) osiągamy platformę widokową, powstałą w 2011 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Wielka Sowa i noszącą imię jego współzałożyciela Janka Gajdy. Roztacza się stąd widok na Kalenicę i Chmielinę, przedzielone głębokim Ciemnym Jarem. W drugą stronę widać Bielawę z Dzierżoniowem i Masyw Ślęży. Docieramy na rozdroże na linii grzbietu (552 m), skąd zaczynamy zejście grzbietową ścieżką. Z wyrębów widać Wzgórza Bielawskie i Niemczańskie, w dole zaś Bielawę i Pieszyce. Teraz czeka nas bardzo strome i niewygodne zejście (po deszczu może być ślisko) do doliny Bielawicy. Docieramy do zabudowań Nowej Bielawy, skąd ulicą Nowobielawską osiągamy przystanek autobusowy (387 m). Jesteśmy na samym skraju Gór Sowich, opadających stromo wzdłuż linii sudeckiego uskoku brzeżnego. Tutaj kończy się nasza trasa, autobusem miejskim możemy podjechać do centrum i stacji Bielawa Zachodnia.

Dodaj komentarz