Přívoz

Dzielnica Ostrawy, położona na północ od centrum miasta u zbiegu Odry i Ostrawicy, znajduje się tu główny dworzec kolejowy Ostrawy. Přívoz znajdował się na historycznych Morawach, na granicy ze Śląskiem Cieszyńskim. Miejscowość wzmiankowana w 1377 r. W 1847 r. zlokalizowano tu główną stację kolejową Ostrawy na linii Wiedeń – Kraków. Miejscowość rozwinęła się w 2. poł. XIX w. wskutek industrializacji, w 1909 r. powstała elektrownia. W 1900 r. Přívoz otrzymał prawa miejskie, w 1924 r. został włączony w granice Ostrawy.

Co warto zobaczyć w Přívozie

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z lat 1896-99. Neogotycki kościół zaprojektował wiedeński architekt Camillo Sitte. Świątynia posiada dwie symetrycznie ustawione wieże, nad ołtarzem znajduje się obraz Niepokalanego Poczęcia Marii Panny autorstwa Františka Ženíška.

Secesyjne centrum miasta z przełomu XIX i XX w., postawione wg planów C. Sittego.
Stacja kolejowa Ostrava hlavní nádraží. Powstała na linii kolejowej Wiedeń – Kraków w 1847 r. Obecny budynek powstał w stylu brukselskim w 1967 r. wg projektu Lubora Laciny. Przed dworcem zbudowano charakterystyczne zadaszenie w kształcie trzyramiennej gwiazdy, na końcu każdego ramienia są przystanki innego środka komunikacji miejskiej (tramwaj, autobus, trolejbus).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *