Ropice (Ropica)

Wieś położona przy szosie Czeski Cieszyn – Jabłonków i linii kolejowej Czeski Cieszyn – Frydek-Mistek. Wzmiankowana w 1305 r. W 1687 r. istniała szkoła parafialna, w 1886 r. doprowadzono linię kolejową. W latach 1980-2000 wieś stanowiła część Trzyńca. Polacy stanowią 29 % ludności.

Warto zobaczyć

Kościół Zwiastowania NMP. Pierwotny z poł. XIV w., od poł. XVI w. do 1654 r. we władaniu protestantów, przebudowany na barokowy w latach 1733-36. Obecny zbudowany w stylu empire w 1806 r. Przed kościołem figury śś. Anny, Joachima, Piotra i Pawła. Na miejscu dawnego ołtarza stoi krzyż z 1813 r. Obok kościoła kaplice grobowe rodzin Saint Genois i Cselestów. Wewnątrz XIX-wieczne wyposażenie.
Pałac. Wzniesiony w XV w. przez Sobków z Kornic jako gotycki zameczek, w XVIII w. przebudowany na barokowy pałac. Ok. 1810 r. przebudowany w stylu klasycystycznym, stanowił własność baronów Saint Genois, baronów Cselestów i baronów Spens von Booden. Herman hr. Künburg – Spens urządził obok pałacu cmentarzyk ulubionych psów. Po 1945 r. własność państwowego gospodarstwa rolnego, obecnie zrujnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *